Niepokojące dane z polskich firm. Coraz mniej zagranicznych zamówień

Polskie firmy zaczynają odczuwać osłabienie koniunktury w największych europejskich gospodarkach. Rośnie odsetek podmiotów, które wskazują na spadek zamówień z zagranicy. Ta niekorzystna i niepokojąca tendencja dosięga wielu branż, a wśród firm odczuwających spowolnienie gospodarcze są małe i duże podmioty.

Wśród firm realizujących zamówienia zagraniczne blisko 70 proc. nie odnotowało zmian w liczbie zamówień w porównaniu do 2022 r. Jednak odsetek tych, które deklarują spadek r/r (22 proc. wskazań) jest ponad dwukrotnie wyższy niż notujących wzrost (10 proc.) - wynika z badań przeprowadzonych przez Polski Instytut Ekonomiczny i Bank Gospodarstwa Krajowego na potrzeby Miesięcznego Indeksu Koniunktury (MIK).

Na spadek zmówień z zagranicy narzekają małe i duże firmy

Na spadek liczby zamówień z zagranicy wskazują zarówno duże i średnie przedsiębiorstwa (po 22 proc.), jak też mikro- (25 proc.) i małe (17 proc.). Zmiany w zamówieniach zagranicznych to efekt kurczącego się popytu na towary i usługi w Unii Europejskiej - zwraca uwagę PIE.

Reklama

Osłabienie koniunktury a nawet tendencje recesyjne w krajach UE mają znaczący wpływy na polskie firmy. Polska gospodarka trwale związała się z gospodarkami najbogatszych i najlepiej rozwiniętych państw UE (szczególnie dużo eksportujemy do Niemiec). PIE przypomina, że z danych GUS dotyczących I połowy 2023 r. wynika, iż aż 86,8 proc. w strukturze polskiego eksportu stanowią kraje rozwinięte, w tym 75 proc. to kraje UE (udział krajów UE w analogicznym okresie w 2022 r. wynosił 76,7 proc.).

Niemiecka gospodarka słabnie - odczuwają to polskie firmy

Największym partnerem handlowym Polski są Niemcy. Gwałtowny spadek nowych zamówień w niemieckim przemyśle odnotowany w lipcu 2023 r. odbija się nie tylko na zamówieniach w polskich firmach, ale wpływa na ogólne pogorszenie koniunktury w całej Unii Europejskiej - przekonuje PIE.

Spada liczba zamówień na surowce, firmy narzekają na nadmiar zapasów w magazynach oraz u klientów. Jak podaje GUS, w strukturze naszych zagranicznych obrotów towarowych udział Niemiec wynosi 28 proc. Na drugim miejscu są Czechy (6,3 proc. udziału), trzecie miejsce zajmuje Francja (6,2 proc.) - wyliczają eksperci PIE.

Polskie firmy posiadają rezerwy - przetrwają okres słabszej koniunktury

Jak wynika z badania PIE i BGK, mniejsza liczba zamówień z zagranicy nie powoduje drastycznego pogorszenia sytuacji finansowej samych przedsiębiorstw realizujących zamówienia zagraniczne.

Wskazuje na to duży odsetek firm (60 proc.), którym posiadane środki finansowe pozwolą na funkcjonowanie powyżej 3 miesięcy. Wśród firm, które nie realizują zamówień zagranicznych mamy nieco mniejszy udział (53 proc.) przedsiębiorstw z taką płynnością - wylicza PIE.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: polskie firmy | eksport | Niemcy | koniunktura gospodarcza
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »