Ponad pół miliona Polaków skorzysta ze wsparcia. Bony dla potrzebujących

Zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych, uzyskanie dostępu do świadczeń zdrowotnych, wsparcie w podstawowych czynnościach higieniczno-pielęgnacyjnych oraz zapewnienie kontaktów z otoczeniem - temu wszystkiemu ma służyć nowa forma wsparcia najbardziej potrzebujących seniorów - tzw. bon senioralny. Pieniądze pomogą m.in. w opiece nad osobami starszymi, których rodzina (dzieci) nie może im poświęcić odpowiedniego czasu (np. z powodu wykonywania pracy).

Minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz poinformowała, że osób, które będą spełniały kryteria przyznawania bonu senioralnego jest ponad pół miliona.

Przedstawiono założenia tzw. bonu senioralnego

W czwartek w KPRM minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz przedstawiła założenia bonu senioralnego oraz przygotowanego projektu ustawy o systemie usług wspierających rodzinę w opiece nad seniorem.

Zwróciła uwagę na kwestię starzejącego się społeczeństwa i dodała, że bon senioralny będzie zaadresowany do osób powyżej 75. roku życia. - To świadczenie pozwalające na sfinansowanie usługi wsparcia o charakterze opiekuńczym w miejscu zamieszkania seniora - powiedziała.

Reklama

Poinformowała, że wsparciem w miejscu zamieszkania będzie zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych, uzyskanie dostępu do świadczeń zdrowotnych, wsparcie w podstawowych czynnościach higieniczno-pielęgnacyjnych oraz zapewnienie kontaktów z otoczeniem. Dodała, że jest to zaspokajanie podstawowych potrzeb dnia codziennego, które pozwolą osobie starszej pozostać w miejscu zamieszkania przy wsparciu opiekuna.

Maksymalna wartość bonu senioralnego to 2150 zł

Zaznaczyła, że maksymalna wartość bonu senioralnego to 2150 zł. Dodała, że jest to połowa minimalnego wynagrodzenia, odpowiadająca minimalnemu wynagrodzeniu w drugim półroczu tego roku.

Minister poinformowała, że kwota może być niższa w zależności od tego, ile godzin usługi wsparcia dana osoba będzie potrzebowała.

Podkreśliła, że bon będzie dla osób powyżej 75. roku życia. - Wszelkie dane wskazują na to, że właśnie po tym roku życia ryzyko niesamodzielności, czy też potrzeby wsparcia w zaspakajaniu codziennych potrzeb życiowych jest właśnie największe - powiedziała.

Dodała, że kryterium dochodowe dla seniorów jest dość wysoko zawieszone i wynosi 5 tys. zł brutto.

Odnosząc się do kryteriów dla rodziny, przypomniała, że bon będzie dla seniorów, których rodziny są aktywne zawodowo, a na których ciąży obowiązek alimentacyjny względem nich, a nikt z dorosłych nie ma możliwości zabezpieczenia podstawowych potrzeb dnia codziennego seniora.

Bon senioralny. Kryteria dochodowe dla rodzin

Dodała, że w przypadku rodzin także istnieje kryterium dochodowe. W przypadku 1-osobowego gospodarstwa dochód nie może przekraczać 2-krotności minimalnego wynagrodzenia, a w gospodarstwach wieloosobowych 3-krotności minimalnego wynagrodzenia. Liczba osób starszych spełniających kryteria szacowana jest na ponad 500 tys. osób.

Dodała, że organizacją usług wsparcia zajmie się samorząd gminny. Omawiając warunki, jakie będzie musiał spełnić opiekun, powiedziała, że będzie musiał odbyć minimum 30-godzinne szkolenie przygotowujące do pracy z seniorami.

Wśród efektów wprowadzenia bonu senioralnego wskazała m.in. wsparcie rodzin aktywnych zawodowo w opiece nad bliskimi oraz budowę profesjonalnego rynku usług wsparcia, dzięki któremu znajdą się nowe miejsca pracy.

***

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: seniorzy | emeryci | opieka nad seniorem
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »