Nacisk na stopy

Nie ma żadnej pewności, że w ślad za redukcją stóp procentowych w USA i wielu innych krajach całego świata również nasza Rada Polityki Pieniężnej na najbliższym posiedzeniu zdecyduje się na kolejne ich obniżenie.

Nie ma żadnej pewności, że w ślad za redukcją stóp procentowych w USA i wielu innych krajach całego świata również nasza Rada Polityki Pieniężnej na najbliższym posiedzeniu zdecyduje się na kolejne ich obniżenie.

W powściągliwych wypowiedziach członków RPP, analityków bankowych i ekonomistów równoważą się argumenty przemawiające za obniżką, jak i przeciwko takiej decyzji. Leszek Balcerowicz, prezes NBP, przestrzega przed prostym przenoszeniem decyzji Fed i EBC na Polskę, sugerując, że kluczowym argumentem, mogącym spowodować obniżkę stóp, jest pozytywne rozwiązanie problemów, wciąż nadmiernie dziurawego przyszłorocznego budżetu. Hanna Gronkiewicz-Waltz, była prezes NBP, zadowolona z niskiej inflacji, namawia zaś do obniżki.



Na europejskich giełdach wzrosły wczoraj obawy, że redukcje stóp nie wystarczą, żeby obronić gospodarkę przed recesją. Dominowały spadki.

Reklama



KOMENTUJĄ DLA PG Wiesława Ziółkowska

RPP

Dalsze redukcje stóp procentowych zależą przede wszystkim od propozycji sanacji finansów publicznych, którą zaproponuje przyszły rząd. W tym zakresie pole manewru jest bardzo ograniczone. Problem w tym, jak sprawiedliwie rozłożyć cięcia budżetowe na wszystkie grupy społeczne.



Grzegorz Wójtowicz

RPP

Nigdy nie było tak, żeby to, co się dzieje w innych krajach, miało wpływ na decyzje gospodarcze podejmowane w Polsce. Odradzam więc zbyt pochopne decyzje, a namawiam do spokoju i rozwagi.



Cezary Józefiak, RPP

Decyzje innych banków centralnych nie będą miały wpływu na redukcję stóp procentowych w Polsce. Miały one bowiem bardziej charakter psychologiczny. Przed atakiem terrorystów na giełdzie nowojorskiej również odnotowano liczne spadki. Nie przenosiłbym więc tego wszystkiego, co się stało za granicą, na grunt polskiej gospodarki.

Prawo i Gospodarka
Dowiedz się więcej na temat: Rada Polityki Pieniężnej | nacisk
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »