Kiedy przysługuje zwolnienie lekarskie na chorego małżonka? Dowiedz się, jak je uzyskać

Wiele osób wie, że zwolnienie lekarskie, czyli tzw. L4, można wziąć na siebie, a także na dziecko. Mało kto jednak pamięta, że L4 przysługuje również na chorego członka rodziny, który jest osobą dorosłą. Oznacza to, że można wziąć zwolnienie lekarskie ze względu na chorobę małżonka, rodzica, siostry, a nawet teścia. Sprawdź, komu przysługuje L4 na dorosłego członka rodziny oraz w jaki sposób można je uzyskać.

L4 na chorego dorosłego członka rodziny jest dostępne dla każdego. Wystarczy wiedzieć, w jaki sposób można je uzyskać.

L4 nie tylko na dzieci. W jakiej sytuacji?

Osoby pracujące na etacie mają w ciągu roku prawo do pobierania zasiłku opiekuńczego z tytułu opiekowania się małżonkiem lub innym członkiem rodziny. Należy jednak spełniać podstawowe warunki do uzyskania świadczenia.

Opieki nad chorym nie może sprawować osoba niepełnosprawna, chora psychicznie, w nieodpowiednim wieku, odpoczywająca po nocnej zmianie oraz prowadząca gospodarstwo rolne. Jest to istotne, szczególnie kiedy weźmiemy pod uwagę, że warunkiem do uzyskania świadczenia jest to, że chory nie ma bliskich, którzy mogliby się w tym czasie nim zająć.

Reklama

Przepisy, które określają wymiar zasiłku opiekuńczego, stosowane są niezależnie od liczby dzieci i innych członków rodziny, którzy wymagają opieki.

Komu przysługuje L4 na chorego członka rodziny?

Podstawowym warunkiem do uzyskania L4 jest praca na etacie. Jedynie osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę mają szansę na uzyskanie zwolnienia lekarskiego na dorosłego, chorego członka rodziny. Co więcej, osoby prowadzące firmę, którzy odprowadzają składki na ubezpieczenie chorobowe do ZUS, również mogą z niego skorzystać.

Drugim istotnym warunkiem jest to, że osoba, którą się opiekujemy, musi być członkiem naszej rodziny. Do tego grona zaliczają się rodzice, dziadkowie, małżonki i małżonkowie, rodzeństwo oraz dorosłe dzieci. Można je również uzyskać w przypadku opieki nad ojczymem, macochą, przysposobionymi dziećmi, teściami i wnukami.

Aby uzyskać świadczenie, dorosła osoba musi być faktycznie chora. Ten stan może potwierdzić jedynie lekarz. Podczas okresu opieki, ważne jest wspólne zamieszkiwanie z dorosłym, chorym członkiem rodziny, na którego wzięliśmy L4. Oznacza to, że można zmienić miejsce zamieszkania i na czas zajmowania się chorym nawet wyjechać do innej miejscowości.

Jak uzyskać L4 na chorego członka rodziny?

L4 na opiekę dorosłym członkiem rodziny wystawiane jest przez lekarza. Osoba chora musi zaznaczyć podczas wizyty, że potrzebuje takiego dokumentu. Do jego wystawienia lekarz będzie potrzebował dane opiekuna - imię, nazwisko oraz PESEL. Lekarz wystawia zwolnienie w systemie. To jednak nie koniec.

Opiekun musi dodatkowo wypełnić formularz ZUS Z3. Jeśli pracuje w zakładzie, w którym zatrudnionych jest więcej niż 20 osób, formularz wypełniany jest przez pracodawcę. W przypadku mniejszych firm musi wypełnić go sam opiekun, a następnie złożyć go w odpowiednim oddziale ZUS.

Jeśli osobiście składasz formularz ZUS Z3, musisz pamiętać, aby dołączyć do niego zwolnienie lekarskie, a także oświadczenie o braku innych osób, które mogą zając się dorosłym chorym członkiem rodziny. W oświadczeniu należy wskazać miejsce sprawowania opieki.

Wniosek musi zostać złożony w ciągu siedmiu dni od daty wystawienia zwolnienia lekarskiego.

Czy opieka nad chorym dorosłym jest płatna?

Każdy pracownik może korzystać z L4 na dorosłego chorego członka rodziny przez 14 dni każdego roku. Przez ten czas nie świadczy pracy dla swojego pracodawcy. Dzięki formularzowi ZUS Z3 uprawniony jest do korzystania z zasiłku opiekuńczego. To 80 proc. średniego miesięcznego wynagrodzenia opiekuna z ostatniego roku. 

Kwota przelewana jest bezpośrednio na konto bankowe podane w formularzu. Zasiłek wypłacany jest z pierwszym dniem przebywania na L4 dorosłego, chorego członka rodziny.

Zobacz także:

Co dziesiąte L4 w Polsce wystawia psychiatra. Kiedy i na jak długo można je dostać?

Bezpłatna mammografia dla większej grupy kobiet. Zmiany od 1 listopada

Spadek odporności poznasz po śluzówkach, skórze i kondycji serca. Sygnały także z jelit

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zwolnienie lekarskie | rodzina
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »