Getin Bank i zawieszanie rat pożyczek. Co ogłosi TSUE 15 czerwca?

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w czwartek 15 czerwca br. wyda wyrok w sprawie Getin Banku. Dotyczy on zawieszania spłaty rat - informuje Business Insider Polska. Sprawa została zgłoszona do TSUE przez polski sąd, który poszukuje wyjaśnienia interpretacji prawa UE.

Jednak wcześniej Getin Bank został pozwany przez blisko 10 tysięcy kredytobiorców, z których część składa wnioski o zawieszenie rat na czas trwania postępowania sądowego. Po ogłoszeniu przez Bankowy Fundusz Restrukturyzacyjny decyzji o przymusowej restrukturyzacji, nie ma pewności, czy sądy będą mogły uwzględnić ich wniosek.

Kwestia sporna, czyli zabezpieczenie roszczeń

Cały problem w tym, że pod znakiem zapytania stoi np. to, czy kredytobiorcom przysługuje prawo do zabezpieczenia roszczeń. BFG i prawnicy banków utrzymują, że frankowiczom w tej sytuacji taki przywilej nie przysługuje, zaś pełnomocnicy prawni kredytobiorców mają zdanie dokładnie odwrotne.

Reklama

Zgodnie z ustawą o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, w trakcie przymusowej restrukturyzacji niedopuszczalne jest wszczęcie postępowania zabezpieczającego, czyli takiego właśnie, które pozwala zawiesić spłacenie rat. Piotr Bednarczyk zwrócił się do TSUE z pytaniem, czy polskie przepisy są w tej kwestii zgodne z unijnymi.

Dodatkowy problem - zmiany w Kodeksie cywilnym

Zgodnie z nowelizacją Kodeksu cywilnego od 1 lipca br. zażalenie będzie rozpoznawał sąd drugiej instancji. Jednak np. dla Sądu Okręgowego w Warszawie sądem drugiej instancji jest Sąd Apelacyjny w Warszawie, gdzie nie ma ukształtowanego orzecznictwa w kwestii zabezpieczeń.

Wyrok może mieć istotne konsekwencje dla branży bankowej w Polsce i poza nią. Sprawa rodzi pytania dotyczące ochrony konsumentów w związku z zawieszeniem spłat pożyczek.

Getin Bank jest jednym z największych banków w Polsce z istotną liczbą klientów. Jednak, sprawa komplikuje się jeszcze bardziej. BFG złożył do sądu wniosek o ogłoszenie upadłości Getin Noble Banku. Do czasu ogłoszenia upadłości bankiem zarządza administrator wyznaczony przez BFG. Po ogłoszeniu upadłości przez sąd wierzyciele banku będą mogli zgłaszać roszczenia do masy upadłościowej. Może się jednak okazać, że do 15 czerwca br. sąd nie zdąży ogłosić upadłości.

Opracował KM

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Getin Noble Bank SA | frankowicze | TSUE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »