500 plus dla seniora. Kto może dostać pieniądze i jak złożyć wniosek?

500 plus dla seniora to świadczenie wypłacane ze środków publicznych, którego celem jest pomoc w zapewnieniu podstawowych potrzeb życiowych. Jak się jednak okazuje, dodatkowe pieniądze przyznawane są nie tylko seniorom, ale wszystkim osobom, które spełnią określone warunki. Czym jest świadczenie 500 plus dla seniora? Komu przysługuje i jak złożyć wniosek o świadczenie uzupełniające?

500 plus dla seniora. Co to za świadczenie?

500 plus dla seniora to tak naprawdę potoczna nazwa świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Zostało ono wprowadzone w 2019 roku i jego celem jest pomoc osobom, które ze względu na ograniczenia psychiczne i/lub fizyczne są niezdolne do samodzielnej egzystencji.

Świadczenie to wypłacane jest ze środków publicznych. Ma ono zostać przeznaczone na pokrycie wydatków związanych z podstawowymi potrzebami życiowymi.

Komu przysługuje 500 plus dla seniora?

Świadczenie 500 plus dla seniora wbrew pozorom skierowane jest nie tylko do seniorów, ale do wszystkich osób, które ukończyły 18. rok życia oraz:

Reklama
  • posiadają orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji,
  • nie są uprawnione do emerytury ani renty, nie mają ustalonego prawa do innego świadczenia finansowanego ze środków publicznych oraz nie są uprawnione do świadczenia z zagranicznej instytucji właściwej do spraw emerytalno-rentowych lub są uprawnione do w/w świadczeń (renty, emerytury itp.), ale ich łączna wysokość nie przekracza 2157,80 zł brutto,
  • zamieszkują w Polsce,
  • mają polskie obywatelstwo lub prawo pobytu, lub prawo stałego pobytu w Polsce, w przypadku gdy są obywatelami jednego z państw członkowskich UE.

Tzw. 500 plus dla seniora nie przysługuje osobom, które są tymczasowo aresztowane lub odbywają karę pozbawienia wolności. Wyjątkiem jest kara pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego.

Jak złożyć wniosek o świadczenie uzupełniające 500 plus dla seniora?

W celu uzyskania świadczenia dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji konieczne jest złożenie wniosku, który można uzyskać w dowolnej placówce lub na stronie internetowej ZUS-u. Do wniosku dodatkowo należy dołączyć:

  • orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji lub orzeczenie o zaliczeniu do I grupy inwalidów lub orzeczenie wydane (przed 1 września 1997 r.) przez komisję lekarską do spraw inwalidztwa i zatrudnienia orzeczenie o zaliczeniu do I grupy inwalidów - jeśli nie upłynął okres, na jaki orzeczono inwalidztwo,
  • prawomocny wyrok sądu, którym zostało przyznane prawo do dodatku pielęgnacyjnego,
  • dokument potwierdzający prawo i wysokość do emerytury lub renty zagranicznej, lub innego świadczenia zagranicznego o podobnym charakterze, wystawiony przez zagraniczną instytucję właściwą do spraw emerytalno-rentowych, jeśli danej osobie przysługuje prawo do w/w świadczeń.

Osoby, które nie posiadają orzeczenia potwierdzającego niezdolność do samodzielnej egzystencji lub upłynął okres, na który dokument został wydany, do wniosku muszą dołączyć:

  • zaświadczenie OL-9 o stanie zdrowia wydane przez lekarza, jednak nie wcześniej niż miesiąc przed złożeniem wniosku,
  • dokumentacje medyczną i inne dokumenty, które mają znaczenie przy orzekaniu niezdolności do samodzielnej egzystencji,
  • orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, jeżeli dana osoba je posiada.

Kompletny wniosek należy następnie złożyć w dowolnej placówce ZUS-u, drogą pocztową lub za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). 

Kiedy wypłacane jest 500 plus dla seniora?

Decyzja dotycząca świadczenia wydawana jest w ciągu 30 dni od dnia wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji. Świadczenie przyznawane jest natomiast od miesiąca, w którym zostaną spełnione wymagane warunki, ale nie wcześniej niż od miesiąca, w którym został dostarczony wniosek o 500 plus dla seniora.

500 plus dla seniora. Zmiany od 2024 roku

W 2024 roku przewidywany jest wzrost świadczenia o co najmniej wskaźnik prognozowanej inflacji, który wynosi 12,3 proc. Jak podaje "Fakt" kryterium dochodowe powinno wówczas wzrosnąć do 2423,41 zł brutto. W przypadku osób, które osiągają wyższe dochody, świadczenie będzie obniżane zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę". 

WG

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: senior | 500 plus dla seniora | emeryci
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »