Urodziłeś się w latach 1948-1969? Zobacz, może przysługuje ci wcześniejsza emerytura

Wcześniejsza emerytura dla urodzonych w latach 1948-1969 dotyczy określonej grupy zawodów. W myśl przepisów są to te, uznane za prace w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze. Nie każdy więc może przejść na wcześniejszą emeryturę, nawet jeśli urodził się pomiędzy 1948 a 1969 rokiem. Sprawdzamy, komu przysługuje wcześniejsza emerytura, jakie warunki należy spełnić, aby ją otrzymać, oraz jakie dokumenty są niezbędne, aby wcześniejsza emerytura trafiła do urodzonych między 1948 a 1969.

Wcześniejsza emerytura dla osób urodzonych w latach 1948-1969. Zasady przyznawania

Przepisy ustawy o emeryturach dla ubezpieczonych urodzonych po dniu 31 grudnia 1948 r., a przed dniem 1 stycznia 1969 r., dedykowane są tym, którzy pracowali w szczególnych warunkach. To jednak nie wszystko, ponieważ zasady przyznawania wcześniejszej emerytury zakładają również spełnienie poniższych warunków:

Reklama
  • osiągnięcie wieku emerytalnego - 55 lat dla kobiet i co najmniej 60 lat dla mężczyzn;
  • udokumentowany staż pracy (co najmniej 15 lat) w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze zawarty na świadectwie pracy;
  • udokumentowanie okresu składkowego i nieskładkowego: 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn;
  • brak członkostwa w otwartym funduszu emerytalnym OFE.

Zasady przyznawania wcześniejszej emerytury dla osób urodzonych w latach 1948-1969 zostały zawarte w Rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze z dnia 7 lutego 1983 r. W tej także należy szukać odpowiedzi, jakie zawody uprawniają do wcześniejszej emerytury.

Wcześniejsza emerytura 1948 - 1969 r. Jakich zawodów dotyczy?

Wcześniejsza emerytura dla urodzonych w latach 1948-1969 dotyczy profesji, które są definiowane jako praca w warunkach szkodliwych dla zdrowia lub o znacznym stopniu uciążliwości. Liczą się również zawody wymagające wysokiej sprawności psychofizycznej ze względu na bezpieczeństwo własne lub otoczenia. Wcześniejsza emerytura 1948-1969 r. dotyczy zawodów

  • górnictwa i energetyki;
  • hutnictwa i przemysłu metalowego;
  • zakładów chemicznych;
  • przemysłu drzewnego i papierniczego;
  • transportu i łączności;
  • rolnictwa i przemysłu rolno-spożywczego;
  • przemysłu poligraficznego;
  • służby zdrowia i opieki społecznej;
  • wykonywanych na statkach żeglugi powietrznej i w portach morskich.

Wcześniejsza emerytura dla urodzonych w latach 1948-1969 przewidziana jest także dla nauczycieli, wychowawców oraz innych pracowników pedagogicznych wykonujących pracę wymienioną w art. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta nauczyciela. Wcześniejsza emerytura swym zasięgiem obejmuje również pracę w Najwyższej Izbie Kontroli oraz pracowników organów kontroli państwowej i administracji celnej.

Kto jeszcze może otrzymać wcześniejszą emeryturę? Liczy się także zawód dziennikarza, pod warunkiem objęcia układem zbiorowym dziennikarzy. Oprócz tego z prawa mogą skorzystać pracownicy służb mundurowych, o ile nie spełniają warunków lub utracili prawo do świadczeń określonych w przepisach o zaopatrzeniu emerytalnym takich osób.

Wcześniejsza emerytura to także świadczenie dla osób, które zajmowały się produkcją azbestu, ołowiu i kadmu. To nie wszystko, bo również ze względu na duże ryzyko zawodowe wcześniejsza emerytura dotyczy działalności ratowników Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Wcześniejsza emerytura dedykowana jest także dla osób wykonujących działalność twórczą lub artystyczną, którzy urodzili się w latach 1949-1968.

Komu wcześniejsza emerytura 1948-1969 r. nie przysługuje?

Nie każdej osobie przysługuje wcześniejsza emerytura, nawet jeśli mieści się w ustawowo założonym przedziale wiekowym. Nawet jeśli pracownik wykonywał swoje obowiązki w szczególnych warunkach. Komu wcześniejsza emerytura 1948-1969 r. nie przysługuje? Przede wszystkim ZUS nie uwzględnia zatrudnienia umowy zlecenia lub prowadzenia własnej działalności gospodarczej.

Kto jeszcze może mieć problem z wcześniejszą emeryturą? Zakład Ubezpieczeń Społecznych pomija okresy pracy, kiedy ta w szczególnych warunkach nie była wykonywana w pełnym wymiarze czasu, czyli na przykład pół etatu. Komu wcześniejsza emerytura 1948-1969 r. nie przysługuje jeszcze? 

CZYTAJ TAKŻEBędą wyższe emerytury dla wdów i wdowców? Teraz Sejm musi się zająć projektem

Problemem może być służba wojskowa. Do obliczania emerytury w szczególnych warunkach nie zalicza się czas jej trwania. Co więcej, ZUS pomija wynagrodzenie lub świadczenie z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Do okresu składkowego nie zalicza się np. świadczenia rehabilitacyjnego czy urlopu dla poratowania zdrowia.

Emerytura dla urodzonych między 1948 a 1969. Dokumenty

Podobnie jak w przypadku innych świadczeń, aby otrzymać wcześniejszą emeryturę, należy złożyć wniosek. Ten można zdobyć osobiście, udając się do placówki ZUS, lub pobrać online. Można również wniosek o wcześniejszą emeryturę, dla urodzonych między 1948 a 1969 rokiem, złożyć logując się do Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE).

Jakie dokumenty są wymagane do wcześniejszej emerytury? Przede wszystkim wnioskodawca musi złożyć dokumenty potwierdzające okresy zatrudnienia w szczególnych warunkach. Są to wspomniane wcześniej świadectwa pracy, ale przydać mogą się także umowy o pracę, pisma o angażu, przyznaniu nagrody, zaświadczenia wystawione przez pracodawcę czy wpisy do legitymacji ubezpieczeniowej.

W niektórych sytuacjach ZUS może wziąć pod uwagę zeznania świadków. Państwowa jednostka wymaga jednocześnie, by do wniosku o wcześniejszą emeryturę dołożyć dokumenty potwierdzające osiągane wynagrodzenie

CZYTAJ TAKŻE:

Dodatek emerytalny dla sołtysów ze zgodą Sejmu. Dostaną 300 zł

600 plus dla najstarszych emerytów. Pierwsi dostali już w marcu

Podatek od 13. emerytury. Urząd skarbowy pomniejszy twoje świadczenie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: emerytura | wcześniejsza emerytura | emeryci i renciści
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »