Konto w PPK. Jak sprawdzić stan konta i czy mogę wypłacić pieniądze?

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) są dobrowolne, jednak pracownicy są do nich zapisywani automatycznie. Mimo to, wciąż niewiele osób wie, jak funkcjonuje ten program, jak sprawdzić wysokość zgromadzonych w jego ramach środków oraz czy można je wypłacić. Na wszystkie te pytania znajdziesz odpowiedź u nas.

Czy masz konto PPK?

Nie jesteś pewien, czy posiadasz konto PPK? Nic nie szkodzi. Sprawdzisz to bardzo łatwo. Wszystkie informacje na temat posiadanych rachunków oraz zgromadzonych na nich środków znajdziesz w Serwisie MojePPK.

W serwisie tym znajdują się dane pochodzące z Ewidencji PPK, prowadzonej przez PFR SA. To sprawdzone źródło, w którym znajdują się również informacje na temat rachunków od różnych pracodawców.

Warto bowiem wiedzieć, że każdy pracodawca może wybrać własną instytucję do prowadzenia rachunków w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych. Z tego powodu, jeśli w ciągu swojej kariery zawodowej miałeś różnych pracodawców, możesz także mieć kilka rachunków PPK.

Reklama

Serwis MojePPK pozwala sprawdzić stan rachunków, ale nie umożliwia dokonywania dyspozycji związanych ze zgromadzonymi środkami.

Logowanie do konta PPK

Najłatwiejszym sposobem wejścia do serwisu MojePPK jest wybranie opcji logowania przez login.gov.pl. Jak w większości serwisów rządowych, jest to możliwe za pomocą:

Jeśli z różnych przyczyn nie chcesz logować się na wymienione wyżej sposoby, możesz skorzystać z konta utworzonego w serwisie MojePPK. Login i hasło otrzymałeś w wiadomości powitalnej, rejestrując się w serwisie. Do rejestracji potrzebne będą takie dane jak PESEL, numer i seria dowodu tożsamości oraz kod SMS lub adres e-mail.

Po zalogowaniu w serwisie MojePPK zyskujesz dostęp do takich informacji jak:

  •       szczegółowe dane dotyczące rachunków, jak nazwy instytucji i pracodawców
  •       zgromadzone środki, wysokość dokonanych wpłat (zarówno dokonanych przez pracodawcę, jak i pracownika czy dopłaty pochodzące od państwa)
  •       wypłaty i zwroty dotyczące poszczególnych rachunków.

Chcę sprawdzić stan konta PPK

Pamiętaj, że stan konta PPK możesz sprawdzić nie tylko przez MojePPK, ale również logując się na stronie poszczególnych instytucji finansowych, które prowadzą twój rachunek.

Obecnie do ewidencji PPK wpisanych jest 18 instytucji, między innymi PKO, PZU, Santander, Generali Investments, BNP Paribas i wiele innych.

Dane dostępowe, jak adres strony internetowej, login i hasło, zostały do ciebie dostarczone po przystąpieniu do PPK - formą elektroniczną lub tradycyjną pocztą.

Czy można wypłacić pieniądze z PPK?

Warto wiedzieć, że każdy uczestnik PPK, który nie ukończył 60 lat, może dokonać zwrotu środków ze swojego rachunku PPK.

W tym celu musi wycofać wszystkie środki z danego rachunku, ponieważ nie ma możliwości wypłaty jedynie ich części. Natomiast jeśli uczestnik posiada kilka rachunków, może dokonać wypłaty tylko z jednego z nich (nie ma obowiązku wycofywania środków ze wszystkich).

Dyspozycję zwrotu środków składa się w instytucji finansowej, która obsługuje dany rachunek PPK. Należy jednak pamiętać, że złożenie takiej dyspozycji pomniejsza środki zgromadzone na koncie. Kwota, która zostaje potrącona zależy od wielu zmiennych: wysokości środków, wieku uczestnika itp.

Do czego służy konto PPK?

PPK służą do systematycznego oszczędzania pewnych sum, z myślą o wypłaceniu ich po 60. roku życia.

PPK wprowadzane były od 2019 roku: to, jak szybko pojawiały się w danym przedsiębiorstwie, zależało od jego wielkości. Najwcześniej konta PPK pojawiły się w firmach zatrudniających dużą liczbę pracowników, a najpóźniej w firmach zatrudniających mniej niż 20 osób.

Pracowniczym Planem Kapitałowym obejmowani są pełnoletni pracownicy zatrudnieni w ramach umowy, od której odprowadzane są składki emerytalno-rentowe.

Środki na rachunkach PPK pochodzą wspólnie od osób zatrudnionych, ich pracodawców oraz państwa. Pracownicy i pracodawcy finansują odpowiednio 2 i 1,5 proc. wynagrodzenia. Państwo dopłaca do każdego planu 240 złotych rocznie (w pierwszym roku 250 zł).

KO

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: emerytura | oszczędności emerytalne | PPK
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »