Jak wypłacić pieniądze z PPK? Czy warto?

Wszystkie środki, które znajdują się na PPK, są prywatną własnością uczestnika. Dlatego można je oczywiście w dowolnym momencie wypłacić. Na czym to polega?

Zwrot środków PPK

Zwrot środków to wycofanie przez uczestnika PPK zgromadzonych na jego rachunku pieniędzy. Możliwe jest to bez podawania jakiejkolwiek przyczyny i do momentu, aż uczestnik nie ukończy 60. roku życia.

Należy jednak pamiętać, że zwrot nie obejmuje całości dostępnych środków. Kwota zostaje bowiem pomniejszona o dopłaty, które pochodzą ze środków publicznych, czyli tzw. wpłata powitalna i dopłaty roczne. Dodatkowo także o dopłaty pracodawcy (30 proc.) i podatek od zysków kapitałowych, które zostały wypracowane przez pozostałą część środków, w wysokości 19 proc.

Reklama

Mimo jednak odjęcia tych kwot, zwracając środki wypłacamy zazwyczaj więcej niż wpłaciliśmy. W przypadku oszczędności rocznych zysk wynosi ok. 50 proc.

Wypłata w szczególnych sytuacjach życiowych i pożyczka hipoteczna

Wypłata w szczególnych sytuacjach życiowych może mieć miejsce w przypadku poważnego zachorowania uczestnika PPK, choroby jego współmałżonka lub dziecka.

W takiej sytuacji możliwe jest wypłacenie do 25 proc. wszystkich środków - w ratach lub jednorazowo. Środków w żaden sposób nie trzeba zwracać.

O wypłacenie środków z tytułu poważnego zachorowania można wnioskować w razie zdiagnozowania u uczestnika PPK lub jego bliskich chorób, które są wskazane w ustawie o PPK, utraty zdolności do pracy lub umiarkowanego lub znacznego stopnia niepełnosprawności.

Do wniosku o wypłatę należy dołączyć zaświadczenie, które potwierdza diagnozę, albo orzeczenie o niezdolności do pracy lub stopniu niepełnosprawności.

Możliwa jest także wypłata 100 proc., jeśli będzie to wypłata na cele mieszkaniowe.

Wypłata środków na cele mieszkaniowe jest jednak formą pożyczki. Jej zadaniem jest pokrycie wkładu własnego przy zakupie domu, mieszkania albo gruntu. Aby skorzystać z tej formy wsparcia, nie można mieć więcej jak 45 lat.

Pieniądze wykorzystane na wkład własny muszą być jednak - jak to bywa z pożyczkami - zwrócone. Rozpoczęcie zwracania środków należy rozpocząć nie później niż 5 lat od wypłaty kwoty. Zwrot całości środków może potrwać maksymalnie 15 lat.

Wypłata po 60. roku życia

Uczestnicy programu PPK, którzy przekroczyli 60. rok życia, mogą korzystać z wypłaty wszystkich środków - wraz z dopłatami państwa i pracodawcy - z konta PPK. Warto jednak wiedzieć, że wypłata ta nie musi być jednorazowa. Jest to istotna wiadomość, jeśli chce się uniknąć płacenia podatku od zysków kapitałowych.

Optymalnym sposobem jest wypłacenie 25 proc. w formie jednorazowej, a pozostałych 75 proc. wypłacanie w formie rat, których liczba jest większa niż 120.

Jeśli środki mają być wypłacone jednorazowo lub w liczbie rat mniejszej od 120, należy liczyć się z koniecznością odprowadzenia podatku od zysków kapitałowych w wysokości 19 proc.

Wniosek o wypłatę środków z PPK, niezależnie od wieku i przyczyny wypłaty, należy zlecać przez instytucję, która prowadzi PPK uczestnika. Zazwyczaj jest to jeden z banków.

Pieniądze trafiają na konto uczestnika w terminie do 7 dni od momentu złożenia wniosku, jeśli nie są wymagane dodatkowe dokumenty (np. w przypadku ubiegania się o wypłatę ze względu na ciężkie zachorowanie lub niepełnosprawność).

KO

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: PPK | oszczędności emerytalne | fundusze emerytalne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »