Emerytury pomostowe. 31 marca mija termin na złożenie dokumentu do ZUS

Do piątku płatnicy składek muszą złożyć dokument ZUS ZSWA za osoby, które w ubiegłym roku choć jeden dzień pracowały w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Złożenie dokumentu po tym terminie będzie możliwe tylko w sytuacji, w której pracownik złoży wniosek o emeryturę pomostową.

Formularz ZUS ZSWA (zgłoszenie/korekta danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze) muszą przekazać ci płatnicy, którzy mają obowiązek prowadzenia ewidencji pracowników wykonujących taką pracę oraz opłacania za tych pracowników składek na Fundusz Emerytur Pomostowych (FEP).

Deklarację ZUS ZSWA płatnik składek przekazuje do ZUS-u do 31 marca danego roku kalendarzowego za poprzedni rok kalendarzowy. Termin na złożenie dokumentu ZUS ZSWA za 2022 rok upływa 31 marca.

Jak wyjaśnia ZUS, złożenie takiego dokumentu po tej dacie będzie możliwe  tylko wtedy, gdy pracownik, za którego była opłacana składka na FEP, złoży wniosek o emeryturę pomostową.

Reklama

Ważne dla pracowników za których opłacana jest składka na Fundusz Emerytur Pomostowych (FEP)

Wówczas zgłoszenie danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze powinno zostać złożone w ciągu siedmiu dni od złożenia wniosku. W razie upadłości bądź likwidacji firmy taki dokument należy przekazać najpóźniej w dniu złożenia formularza ZUS ZWPA, czyli w momencie zgłoszenia wyrejestrowania płatnika składek.

W formularzu ZUS ZSWA należy podać dane identyfikacyjne płatnika składek, osób wykonujących prace w warunkach szczególnych lub o szczególnym charakterze, a także kod tej pracy i okresy, w których była wykonywana. Należy również wskazać kod tytułu ubezpieczenia, z którym pracownik został zgłoszony do ubezpieczeń, i wymiar czasy pracy.

Dla kogo wcześniejsza emerytura pomostowa?

Zgodnie z danymi ZUS, o tzw. pomostówki może ubiegać się część zawodów, które wykonywane są albo w szczególnych warunkach, albo które mają negatywny wpływ na zdrowie i prowadzą do przyspieszonego procesu jego utraty.

Na swoich stronach ZUS podkreśla, że trzeba jednak wykonywać prace w pełnym wymiarze czasu pracy. Wśród zawodów uprawnionych są m.in. górnicy, hutnicy, strażacy, sędziowie, ratownicy górscy, kolejarze, dziennikarze.


INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: emerytury pomostowe | ZUS | przyszła emerytura
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »