Automatyczny zapis do PPK. Czy pracownik może zrezygnować?

Pracownicze Plany Kapitałowe to często wybierana przez pracowników forma oszczędzania długoterminowego. Co istotne, w oszczędzaniu pomagają również pracodawca i państwo. Niektóre osoby zastanawiają się, czy można zrezygnować z zapisu do Pracowniczych Planów Kapitałowych, który od ubiegłego roku następuje automatycznie. Jak to zrobić i czy da się wypłacić pieniądze z konta PPK? Odpowiadamy.

Czym są Pracownicze Plany Kapitałowe?

Pracownicze Plany Kapitałowe powstały z myślą o pracownikach, którzy są zainteresowani możliwością długoterminowego oszczędzania. Jednym z celów PPK jest zwiększenie bezpieczeństwa finansowego Polaków. Pracownicze Plany Kapitałowe są uznawane, razem z IKE i IKZE, za część III filaru emerytalnego. 

PPK umożliwia gromadzenie środków z myślą o przyszłej emeryturze. Składki na konta uczestników są pobierane z ich wynagrodzenia. Co istotne, część składki odprowadza również pracodawca. Osoby oszczędzające w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych mogą również liczyć na powitalną, a następnie coroczną dopłatę od państwa.

Reklama

Ile wynoszą wpłaty na PPK? Pracodawca dokonuje wpłat podstawowych w wysokości 1,5proc. wynagrodzenia danego pracownika. Z kolei pracownik odkłada na PPK 2 proc. ze swojego wynagrodzenia. Obydwie strony mogą zadecydować o dokonywaniu wpłat dodatkowych w wysokości 2 proc. (w przypadku pracownika) lub 2,5 proc. (w przypadku pracodawcy). Co więcej, odkładający w PPK mogą pod pewnymi warunkami liczyć na dopłatę powitalną od państwa w wysokości 250 zł oraz dopłaty roczne w wysokości 240 zł.

Czy można zrezygnować z zapisu do PPK?

Istotną kwestią jest zapis pracowników do Pracowniczych Planów Kapitałowych, który od 1 kwietnia 2023 roku odbywa się w sposób automatyczny, cyklicznie co 4 lata. Jednak pracownik może przygotować deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK, ponieważ rzeczony program jest dobrowolny. 

Warto jednak pamiętać, że po złożeniu jednej deklaracji, pracownik będzie musiał złożyć ponowną po upływie 4 lat od ostatniego automatycznego zapisu do PPK. Termin kolejnego autozapisu przewidywany jest na 2027 rok. 

Jak wypłacić pieniądze z konta PPK?

Niektóre osoby mogą się zastanawiać, w jaki sposób wypłacić pieniądze z konta PPK. Okazuje się, że wypłata środków jest możliwa i to bez konieczności rezygnacji z udziału w programie. Po dokonaniu zwrotu wskazane jest dalsze oszczędzanie, ponieważ nadal można korzystać z dopłat państwa, a także wpłat pracodawcy. By wypłacić zgromadzone na koncie pieniądze, należy złożyć wniosek o zwrot środków w instytucji finansowej, w której założony został rachunek uczestnika PPK. Co istotne – możliwa jest wypłata jedynie wszystkich zgromadzonych oszczędności – nie można podjąć ich w części.

Warto jednak zaznaczyć, że zwrot środków z konta PPK przed ukończeniem 60 roku życia wiąże się z pewnymi potrąceniami. Kwota, którą można wypłacić z rachunku, zostaje pomniejszona o dopłaty ze strony państwa, 30 proc. wpłat pracodawcy, a także podatek od zysków kapitałowych.

Istnieją sytuacje, w których możliwy jest zwrot oszczędności bez potrąceń. Mowa tu o wypłacie środków na wkład własny do kredytu (do 100 proc. środków zgromadzonych na rachunku, pobrane środki należy zwrócić na swój rachunek PPK) lub w przypadku poważnego zachorowania uczestnika PPK, jego współmałżonka bądź dziecka (do 25 proc. środków zgromadzonych na rachunku).

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: PPK
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »