Wynagrodzenia w Moskwie

Stolica Rosji pod względem wysokości wynagrodzeń zbliża się do poziomów zachodnich. Płaca minimalna w Moskwie jest ponad 2,5 razy wyższa niż obowiązująca na pozostałym obszarze Federacji Rosyjskiej i wynosi obecnie w przeliczeniu około 1240 zł, czyli zaledwie o jedną trzecią mniej od polskiego minimum. W wielu zawodach zarobki moskwian są zdecydowanie wyższe od płac warszawiaków.

Wynagrodzenia w Moskwie

Płaca minimalna w Moskwie w czerwcu 2014 roku stanowiła 254 proc. ustawowego najniższego wynagrodzenia uchwalonego przez rząd Federacji Rosyjskiej. Wynika to z faktu, że prawodawstwo FR zezwala władzom poszczególnych obwodów i krajów na swobodną regulację lokalnych poziomów wynagrodzenia minimalnego. Można to robić pod warunkiem, że lokalne stawki nie będą niższe od poziomu płacy minimalnej ustalonej dla całego kraju. Od 2010 roku płaca minimalna w Moskwie utrzymuje się na poziomie wyższym niż 1000 rubli. Co więcej, płaca minimalna w Moskwie stanowiła w czerwcu 2014 roku 42 proc. średniego wynagrodzenia w Rosji.

Tak częste podwyżki płacy minimalnej wynikają z utrzymującej się wysokiej inflacji, która wymusza na władzach miasta podwyższanie płacy minimalnej co kilka miesięcy, co ma dostosować minimalne lokalne wynagrodzenie do wysokiego poziomu cen.

Ile może zarobić moskwianin? Analizując grupę 19. wybranych zawodów w Moskwie można zauważyć, że w wielu zawodach płace w stolicy Rosji są zdecydowanie wyższe niż w Warszawie. Nawet najniżej wynagradzani pracownicy zarabiają w Moskwie kilkukrotność płacy minimalnej. Przykładowo sprzątaczka otrzymuje średnio 2671 zł, co stanowi 537 proc. płacy minimalnej w Rosji i 90 proc. średniej krajowej.

Średnie wynagrodzenie stolicy Rosji jest w dużym stopniu zawyżane przez płace zatrudnionych w centralach wielkich firm. Swoją siedzibę ma w Moskwie większość znaczących podmiotów działających na terenie Federacji Rosyjskiej.

Ropa i gaz dają najwięcej zarobić

Analizując wynagrodzenia średnie w poszczególnych branżach, widać, że najwyższe zarobki, przekraczające przeciętną moskiewską pensję nawet kilkakrotnie, otrzymują pracownicy zatrudnieni w przemyśle wydobywczym. Oczywiście, nie są to płace górników, tylko pracowników centrali i zarządów firm pozyskujących surowce, w tym takich gigantów jak Gazprom. Na poniższym wykresie widać też wyraźnie wpływ spadku cen surowców (przede wszystkim ropy naftowej) na średnią płac w górnictwie.

Płace zdecydowanie przekraczające moskiewską średnią otrzymują też zatrudnieni w finansach i obsłudze rynku nieruchomości. Nic w tym dziwnego: stolica Federacji Rosyjskiej do 2012 roku notowała wzrost cen nieruchomości średnio o 10 procent rocznie. Trzeba pamiętać, że zarobki pośredników w handlu nieruchomościami zależą często od prowizji, związanej z wartością transakcji. Dopiero od 2013 roku rozpoczął się poważny spadek cen nieruchomości w Moskwie, co przełożyło się też na widoczne zmniejszenie dynamiki wzrostu wynagrodzeń. W najbliższych latach, według raportu Ernst&Young "Real Estate Trends In Russia", inwestorzy przewidują ustabilizowanie się bądź spadek cen nieruchomości w stolicy Rosji. W związku z tym wzrostowy trend zarobków w tej branży może się nie utrzymać.

Niskie płace w hotelach i restauracjach

Podobnie, jak w Polsce, nisko opłacanymi branżami w Moskwie są: służba zdrowia, oświata, handel i turystyka. W zestawieniu nie ujęto branż takich, jak rolnictwo czy rybactwo.

Niskie płace w hotelarstwie i gastronomii mogą nieco dziwić, zważywszy, że moskiewskie hotele po raz kolejny w tym roku zostały uznane przez miesięcznik Forbes za najdroższe na świecie. Stąd też mogą wynikać różnice między oficjalnymi danymi o zarobkach, a wynikami badań ankietowych w poszczególnych zawodach.

Trudno dziś prognozować wysokość wynagrodzeń w Moskwie w najbliższym czasie. Bez wątpienia na sytuację ekonomiczną kraju i zarazem na poziom płac będzie miała izolacja Rosji na arenie międzynarodowej, odpływ kapitału zagranicznego i zamykanie przez międzynarodowe korporacje ich rosyjskich oddziałów.

Ile powinieneś zarabiać? Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń i porównaj swoje zarobki z innymi.

Michał Bis
Sedlak & Sedlak

wynagrodzenia.pl
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »