Inwestorzy zagraniczni pozostają głównymi nabywcami polskich obligacji

Na rynku pieniężnym we wtorek rozpoczął się nowy okres rezerwy obowiązkowej. Stawki dla depozytów w terminie O/N zgodnie z naszymi oczekiwaniami wzrosły w okolice 4,00-4,20 proc. Taki stan powinien utrzymać się do piątkowej operacji otwartego rynku.

Na rynku pieniężnym we wtorek rozpoczął się nowy okres rezerwy obowiązkowej. Stawki dla depozytów w terminie O/N zgodnie z naszymi oczekiwaniami wzrosły w okolice 4,00-4,20 proc. Taki stan powinien utrzymać się do piątkowej operacji otwartego rynku.

W strefie euro Europejski Bank Centralny przeprowadził operacje regulujące płynność systemu bankowego (7-dniową absorbującą i 7-dniową zasilającą). Po uwzględnieniu zapadającej 7-dniowej operacji zasilającej, płynność systemu bankowego nie ulegnie istotniejszej zmianie. EONIA w maju utrzymywała się na średnim dziennym poziomie 1,04 proc. przy podstawowej stopie banku centralnego wynoszącej 1,25 proc.

Na rynku SPW i kontraktów IRS doszło we wtorek do lekkiego spadku rentowności. Pozytywnie na nastroje rynkowe mogła oddziaływać poprawa nastrojów na świecie, aprecjacja złotego oraz opublikowany jeszcze w poniedziałek plan podaży SPW w czerwcu. Bliskie oczekiwaniom dane nt. PKB nie zmieniły nastrojów.

Reklama

Ministerstwo Finansów opublikowało strukturę nabywców obligacji skarbowych według stanu na koniec kwietnia br. Dane potwierdzają systematyczny wzrost wartości portfeli inwestorów zagranicznych, głównych nabywców obligacji skarbowych w tym roku (+5,8 mld PLN w samym kwietniu). Co ciekawe, zaangażowanie OFE wzrosło aż o 5,3 mld PLN w kwietniu, czyli w ostatnim miesiącu przed redukcją wysokości przekazywanej składki z ZUS. Swoje portfele systematycznie odbudowują zakłady ubezpieczeniowe (+1,9 mld PLN). Na koniec kwietnia 2011 r. zdecydowanie największe zaangażowanie utrzymywali inwestorzy zagraniczni, posiadający obligacje o rekordowej wartości 141,4 mld PLN (27,7 proc. wszystkich obligacji). Dla porównania wartość portfeli OFE wyniosła 124,1 mld PLN, a sektora bankowego 116,5 mld PLN.

Dzisiaj na rynku SPW najważniejszym wydarzeniem będzie aukcja zamiany (swoje oczekiwania opisaliśmy w raporcie specjalnym).

W Europie opublikowane zostały dane nt. inflacji w maju. Według danych Eurostat po raz pierwszy w tym roku tempo wzrostu cen w strefie euro chociaż nieznacznie, ale spadło do 2,7 proc. r/r z 2,8 proc. w kwietniu. Co ważne dane okazały się nieznacznie niższe od oczekiwań analityków, zmniejszając nieco presję na EBC.

Powrócić może trend wzrostowy na rynku EUR/USD i spadkowy na EUR/PLN

Na świecie nastroje poprawiły we wtorek informacje, że do końca miesiąca ostatecznie państwa Unii Europejskiej, EBC oraz MFW wypracują rozwiązania bieżących problemów Grecji. Inwestorzy spekulują, że możliwe będzie przynajmniej w krótkim okresie rozładowanie napięcia na rynkach finansowych i zwiększają ekspozycje w aktywach ryzykownych.

Zmniejsza się tym samym w ocenie rynku ryzyko wstrzymania kolejnej transzy pomocy przez MFW (przedstawiciele Funduszu twierdzili, że ewentualne wstrzymywanie prywatyzacji w Grecji zagrozi zawieszeniem realizacji programu pomocowego). Cały czas oficjalnie podtrzymywany jest scenariusz braku zgody na restrukturyzację zobowiązań, skutkującą w efekcie zmniejszeniem obciążeń finansowych.

Takie deklaracje złożył m.in. Jean-Claude Juncker, lider grupy ministrów finansów strefy euro. Istotne znacznie w zakresie przyjętych ostatecznych rozwiązań będzie miał raport dotyczący sytuacji Grecji, który zostanie opracowany w przyszłym tygodniu.

W efekcie indeksy na giełdach zaczęły rosnąć, a kurs EUR/USD nieznacznie przebił opór techniczny na 1,4400. Euro wyraźnie zyskiwało w relacji do CHF - kurs EUR/CHF wzrósł powyżej 1,23. Naszym zdaniem trudno jeszcze mówić o trwałej poprawie nastrojów, a obserwowane ożywienie może okazać się nietrwałe. Niemniej znacząco wzrosło prawdopodobieństwo scenariusza powrotu do trendu wzrostowego. Ewentualne przebicie 1,4450 na rynku EUR/USD mogłoby oznaczać materializację tego właśnie scenariusza.

Wspomniana poprawa nastrojów na rynkach globalnych wyraźnie wsparła złotego we wtorek. Dodatkowo jeszcze notowania mogła umocnić publikacja danych nt. PKB w I kw. br. Chociaż według danych GUS same tempo wzrostu gospodarczego wyniosło 4,4 proc. r/r, czyli zgodnie z oczekiwaniami rynkowymi, to jednak w kontekście przyszłych tendencji makroekonomicznych pozytywny był wyraźny wzrost aktywności w zakresie inwestycji (+6,0 proc. r/r).

Cieszyć może też wysoka dynamika konsumpcji (3,9 proc. r/r), mimo wprowadzonych na początku 2011 r. podwyżek podatków VAT. Jeszcze do południa kurs EUR/PLN obniżył się z 3,9700 w okolice 3,9550. Pozytywne tendencje w zakresie struktury PKB mogą stać się kolejnym argumentem przemawiającym na podwyżką stóp procentowych na czerwcowym posiedzeniu RPP.

W najbliższych dniach możliwy jest dalszy spadek notowań EUR/PLN. Złotego wspierać będzie jak dotychczas wymiana środków przez BGK, ale również zbliżający się termin posiedzenia RPP (7-8.06). Notowania mogą przebić wsparcie na 3,94 i spaść w okolice 3,90-3,91. Czynnikiem ryzyka pozostaje niepewna sytuacja w Europie. Ewentualny wzrost kurs EUR/PLN powinien hamować opór na 4,0000.

Mirosław Budzicki, Departament Skarbu PKO Banku Polskiego

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny. Informacje zawarte w niniejszym materiale nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. PKO BP SA dołożył wszelkich starań, aby zamieszczone w niniejszym materiale informacje były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. PKO BP SA nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji zawartych w niniejszym materiale.

PKO Bank Polski S.A.
Dowiedz się więcej na temat: obligacje | 'Wtorek' | inwestorzy zagraniczni | waluty | komentarz | W.E.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »