Waluty: Złoty w pobliżu równowagi

Złoty powinien w średnim okresie fluktuować w pobliżu kursu równowagi - uważa Andrzej Sławiński, członek Rady Polityki Pieniężnej.

Złoty powinien w średnim okresie fluktuować w pobliżu kursu równowagi - uważa Andrzej Sławiński, członek Rady Polityki Pieniężnej.

- Wydaje mi się, że takie rzeczy, jak upadek Lehman Brothers długo nie nastąpią, to już było, teraz sytuacja będzie się uspakajała. Myślę, że złoty będzie sobie fluktuował, biorąc pod uwagę taki średni okres, gdzieś w pobliżu kursu równowagi - powiedział Sławiński w TVN CNBC.

- Jeśli się weźmie wykres realnego efektywnego kursu złotego deflowanego przez jednostkowe koszty pracy, to przez ostatnie ileś lat nic jakiegoś dramatycznego się ze złotym nie działo i ja nie widzę powodu, żeby nie miało być tak dalej - dodał.

- Możemy powiedzieć, że pewnie ten kurs równowagi teraz jest troszkę niższy, niż był w latach, powiedzmy, 2006-2007 - ocenił członek RPP.

"(...) w latach 2005-2007 było widać, że jednak w sumie oczekiwania były dość racjonalne, ten kurs wracał do poziomów zbliżonych do kursu równowagi (...) ja nie widzę powodu, żeby nie miała wrócić taka sytuacja, jak w latach 2005-2007, że złoty będzie spokojnie się umacniał, razem z kursem równowagi, co będzie naturalnym efektem wysokiego tempa wzrostu wydajności".

Sytuacja w polskiej gospodarce sprawia, że scenariusz zmiany poziomu stóp procentowych jest obecnie mało prawdopodobny - uważa Andrzej Sławiński, członek RPP.

- Polska gospodarka się ożywia, pewnie będziemy dyskutowali, czy nastawienie zmienić (nieformalne nastawienie RPP w polityce pieniężnej), jakkolwiek to nie ma takiego bardzo dużego znaczenia - powiedział Sławiński w TVN CNBC.

- Nawet przy nastawieniu neutralnym, i to na dodatek nieformalnym, teoretycznie jakieś zmiany stóp procentowych są niewykluczone, jakkolwiek na razie sytuacja w polskiej gospodarce czyni taki scenariusz nie za bardzo prawdopodobnym - dodał.

INTERIA.PL/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »