Profil Karola III będzie zwrócony na monetach najprawdopodobniej w lewo. Z czego to wynika?

Królowa Elżbieta II na brytyjskich monetach zwrócona jest w prawo. Jej syn i następca może być zwrócony w drugą stronę. Czy ma to znaczenie i z czego to wynika?

W obiegu znajduje się 29 miliardów brytyjskich monet, na których widnieje twarz królowej Elżbiety II. Odkąd po raz pierwszy pojawiła się na monetach, rok po jej wstąpieniu na tron w 1952 roku, Mennica Królewska użyła pięciu różnych portretów. Na każdym z nich profil królowej zwrócony jest w prawo. Teraz przyszła kolej na króla Karola III, ale on najprawdopodobniej będzie patrzeć w lewą stronę. Nie oznacza to jednak żadnej deklaracji politycznej, ani też symbolicznego konfliktu ze zmarłą matką.

Kwestia wygody i rozróżnienia. Profilowe konterfekty władców

Od czasów panowania Karola II w XVII wieku, monarcha na monetach zazwyczaj stoi w pozycji przeciwnej niż jego poprzednik, jak przeczytamy na oficjalnej stronie internetowej rodziny królewskiej. Ponieważ królowa Elżbieta zwrócona była w prawo, nowy król będzie prawdopodobnie pokazany w lewo.

Reklama

Edward VIII, który władał Wielką Brytanią w 1936 roku (przez kilka miesięcy!), stanowił jedyne odstępstwo od tej reguły. Jego profil zwrócony był w lewo na jego wyraźną prośbę, mimo że monarcha przed nim, Jerzy V, również patrzył w lewo. - Chodzi w zasadzie wyłącznie o praktyczne zastosowanie. W ten sposób zaznacza się różnicę w stosunku do poprzedniego panowania -powiedział Nigel Fletcher, wykładowca w King's College London. Dopiero po stworzeniu nowych wizerunków króla Karola, formy i odlewy zostaną wyprodukowane, aby stworzyć walutę.

Z banknotami jest zupełnie inna sprawa. W 1960 roku królowa Elżbieta została pierwszym monarchą, który pojawił się na papierowych pieniądzach, więc w zasadzie nie ma ustalonego kierunku, w którym monarcha ma być zwrócony na banknotach. W obiegu jest ponad 4,7 miliarda banknotów Banku Anglii.

Czytaj również: Bank Anglii wydał komunikat. Chodzi o banknoty z portretem królowej  

Rekordowo długa żałoba

W związku z żałobą narodową nie jest jednak jasne, kiedy zostaną wprowadzone jakiekolwiek zmiany w wyglądzie brytyjskich pieniędzy. - Nowej waluty nie wprowadza się z dnia na dzień - powiedział Ethan Ilzetzki, profesor nadzwyczajny w London School of Economics. Wiadomo, że komunikat w tej sprawie z pewnością nie zostanie wydany do zakończenia okresu żałoby. Wcześniej Pałac Buckingham poinformował, że żałoba w brytyjskiej rodzinie królewskiej w związku ze śmiercią królowej Elżbiety II będzie obowiązywała do siódmego dnia po jej pogrzebie. Pogrzeb brytyjskiej królowej odbędzie się w poniedziałek, 19 września, zatem sama żałoba będzie obowiązywać aż do 26 września.

Z pewnością będzie z tą nadciągającą wymianą pieniędzy nieco zamieszania, tym bardziej że nakłada się ona na trwający od 2016 roku proces wymieniania papierowych banknotów na polimerowe, w celu lepszego zabezpieczenia przed podrabianiem. Po 30 września 2022 roku Brytyjczycy nie będą już mogli płacić papierowymi banknotami 20 i 50 funtowych. Pozostanie im tylko możliwość ich wymiany w oddziałach Banku Anglii.

Krzysztof Maciejewski

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: brytyjskie funty | banknoty | król Karol III | Wielka Brytania
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »