Jak biznes i samorządy mogą wykorzystać dane?

Dane to nie tylko liczby, to coś znacznie więcej. Nie stanowią już tylko narzędzia do analizy tego, co już się wydarzyło. Mogą być wykorzystywane do podejmowania decyzji i pomagają nam zrozumieć, co może się wydarzyć w przyszłości.

Artykuł z ekspozycją partnera

Dane to zbiór faktów i statystyk zebranych razem w celu odniesienia lub analizy. Obecnie są one najczęściej przechowywane w formacie cyfrowym dzięki postępowi w dziedzinie programów komputerowych, które mogą przechowywać duże ilości informacji. Niezależnie od tego, jak mała lub duża jest firma, lub od tego, czy pracujesz w urzędzie samorządu - dane mają kluczowe znaczenie.

Nie tylko dla dużych firm

To prawda, że ze względu na większe zespoły i budżety duże firmy mogą sobie pozwolić na gromadzenie i analizowanie większej ilości danych niż mniejsze. Ale korzyści z wykorzystania analityki wykraczają poza rozmiar organizacji, ze względu na to, że dają istotną przewagę konkurencyjną na dzisiejszym szybko zmieniającym się rynku.

Reklama

Według Forbes, 59 proc. firm wykorzystuje analitykę danych na różne sposoby, aby podejmować lepsze decyzje i zwiększać wyniki biznesowe. Począwszy od marketingu i sprzedaży po HR i IT, dane pomagają właścicielom firm zrozumieć swoich klientów, przewidzieć wzorce zachowań, zidentyfikować trendy, poprawić jakość świadczonych usług, obniżyć koszty, opracować nowe produkty i wiele innych.

Aby twoja firma działała efektywniej konieczne jest posiadanie efektywnego dostępu do danych i wykorzystywanie ich w organizacji Dzięki temu każdy pracownik staje się częścią kultury opartej na danych, od najwyższego kierownictwa po menedżerów i ludzi odpowiedzialnych za obsługę na każdym szczeblu, od pracowników produkcji po sprzedawców. Kierowanie się danymi oznacza, że wszyscy grają po tej samej stronie i zachęca do kultury dokładności, aby klienci zawsze otrzymywali najlepszą możliwą obsługę.

Informacyjny niezbędnik

Jeśli jeszcze nie masz w swojej firmie kultury opartej na danych, to musi to być twój priorytet, jeśli chcesz, aby firma dobrze prosperowała w tym konkurencyjnym świecie. Dane powinny być traktowane jako aktywa, a nie coś, czego należy się obawiać - mogą i powinny być wykorzystywane do dobrych celów. Wiele firm po prostu nie wie od czego zacząć swoje inicjatywy związane z danymi - nie są pewne jak zdefiniować sukces, kto będzie za to odpowiedzialny, a nawet które dane są najważniejsze do zebrania.

Firmy bez dostępu do istotnych informacji nie mają szans w starciu z konkurencją, która wykorzystuje każde dostępne narzędzie. Niektóre firmy zajmujące się sprzedażą śledzą zatem swoje poziomy zapasów, aby oszacować, co konsumenci będą chcieli nabyć w okolicach świąt. Inne wykorzystują big data do podejmowania kreatywnych decyzji przy produkcji nowych programów.

Nie tylko dla biznesu

Inicjatywy organizacji wymagają ciągłego monitorowania, tak aby ich cele były realizowane, a postępy dokonywane odpowiednio. Bez odpowiednich mechanizmów śledzenia, monitorowanie to staje się znacznie trudniejsze, zwłaszcza w przypadku złożonych projektów i programów. Dane mogą pomóc organizacji w tym procesie poprzez zbieranie istotnych statystyk, raportowanie wyników monitoringu mediów społecznościowych, a nawet raportowanie działań, które zostały przeprowadzone.

Na przykład, organizacja pozarządowa może pracować nad poprawą opieki zdrowotnej dla pewnej grupy ludzi lub zwierząt. Należy zbierać dane o liczbie tych usług świadczonych w danej społeczności w czasie, a także dane o tym, jak bardzo zadowolone są osoby otrzymujące te usługi. Dzięki temu organizacja będzie mogła określić, czy jej programy zaspokajają potrzeby, które postanowiła zaspokoić, czy też należy wprowadzić zmiany.

Właściwie wszystko opiera się na odpowiednich czujnikach pomiarowych. Czy będą to odczyty liczników wody i gazu, czy dane z czujników jakości powietrza (w odniesieniu do miast), czy wreszcie pomiary dot. działania sieci urządzeń w nowoczesnych biurowcach. Co więcej, jak w przypadku technologii Narrowband, monitoring może się odbywać bez udziału człowieka.

Sieci radiowe dla firm i budynków

Narrowband to sieć działająca w licencjonowanych pasmach radiowych. Praca w pasmach licencjonowanych zapewnia standardowi Narrowband brak zakłóceń od innych systemów radiowych. Technologia ta oferuje transmisję dwukierunkową, do i z urządzenia, oraz zapewnia obsługę dużej ilości terminali (około 50 000) w zasięgu pojedynczej komórki radiowej. Narrowband należy do technologii LPWA, wyróżniającej się niewielkimi kosztami i efektywnością energetyczną. A przykłady zastosowań technologii Narrowband?

- Dzięki technologii NB-IoT odczyty liczników wody czy gazu mogą odbywać się bez udziału człowieka. Dane będą automatycznie przesyłane do odpowiednich instytucji w ustalonych wcześniej terminach (np. raz na miesiąc). NB-IoT to doskonała technologia dla czujników powietrza, które są trudno dostępne i wymagają ograniczenia udziału człowieka w ich odczycie - mówią eksperci Plusa. Czujniki mogą przekazywać informacje dotyczące czystości/zanieczyszczenia powietrza. Możemy też zoptymalizować działanie urządzeń w budynku. Np. dostosować działanie ogrzewania/klimatyzacji do temperatury czy zautomatyzować światła, aby zapalały się w wyznaczonych godzinach.

Dane to nie tylko liczby, to coś znacznie więcej. Nie stanowią już tylko narzędzia do analizy tego, co już się wydarzyło. Mogą być wykorzystywane do podejmowania decyzji i pomagają nam zrozumieć, co może się wydarzyć w przyszłości. Przede wszystkim rozwiązania oparte na danych, tj. ich wykorzystaniu dostępne są już dzisiaj. I pomagają nam one już w codziennym życiu.

Artykuł z ekspozycją partnera

.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »