Mniej popularne kierunki wyjazdów dla opiekunek

Mówiąc o pracy opiekunki osób starszych za granicą, myśli się głównie o Niemczech lub Anglii. Tymczasem także za naszą zachodnią granicą są atrakcyjne i dochodowe kraje, gdzie zapotrzebowanie na takie usługi nie maleje.

Austria

Według danych Eurofound, w opiece domowej w Austrii pracuje około 20 tys. osób i co roku przybywa 740 stanowisk. Głównie w szpitalach i ośrodkach dla osób starszych liczba wakatów może być nawet kilka razy większa. "Tanie usługi publiczne uzupełniające opiekę domową, (...) zasiłki i duży, choć nieusystematyzowany rynek pracowników z zagranicy. Dzięki tej kombinacji 24-godzinna lub wydłużona opieka jest dostępna dla większości rodzin. Taki wariant można znaleźć w Austrii" - czytamy w raporcie Komisji Europejskiej z 2010 roku.

Ponieważ kwota wolna od podatku to około 11 tys. euro (1 euro = 4,1851 zł wg kursu NBP z dn. 27 lutego 2014 r.) rocznie, a państwo pomaga rodzinom w pokryciu kosztów legalnego zatrudnienia opiekunek, praca na umowę w świetle prawa naprawdę się tu opłaca. Część polskich opiekunek wybiera nawet jednoosobową działalność gospodarczą (Gewerbe), co daje im gwarancję ubezpieczenia i legalnych zarobków, a także zmniejsza formalności, które musi spełnić pracodawca. W Austrii założyć taką działalność jest niemal najłatwiej w całej Europie.

Reklama

Aby podjąć zatrudnienie, należy się wykazać dobrą znajomością języka niemieckiego. Ta podstawowa, wyniesiona ze szkoły średniej może nie wystarczyć, by zorientować się w niuansach regionalnej odmiany języka, szczególnie że właśnie u osób starszych można zauważyć największe natężenie regionalizmów.

To niewielki kraj, dlatego oferty można znaleźć najczęściej w agencjach wysyłających opiekunki również do Niemiec lub na portalach z ogłoszeniami, gdzie ogłaszają się konkretne rodziny lub opiekunki szukające kogoś na zastępstwo. Można zarobić od 1000 euro (ponad 4 tys. zł) w domu opieki czy szpitalu nawet do 1700 euro, gdy w grę wchodzi całodobowa, ciężka praca z zamieszkaniem w domu osoby starszej. Jeden dzień w tygodniu wolnego to minimum.

Warto się kierować zwłaszcza na zachód kraju. Na wschodzie i południu Austrii rynek opanowały kobiety z sąsiedniej Słowenii, Słowacji i Węgier, które często pracują za minimalne stawki.

Przy dobrej znajomości języka dobrze udać się do sprawdzonych, zagranicznych agencji zatrudnienia, zajmujących się tym regionem. I choć na ogół kontrakty są na rok lub kilka lat, to często poszukiwane są opiekunki na kilkutygodniowe lub kilkumiesięczne zastępstwo.

Warto zacząć swoją przygodę w Austrii właśnie od krótkoterminowego pobytu - pomoże to zorientować się w warunkach pracy i zwyczajach.

Belgia

W Belgii na jedną osobę w wieku produkcyjnym przypada już czterech emerytów. Rząd wprowadził więc liczne ułatwienia dla rodzin, które chcą wynająć kogoś do opieki nad starszym krewnym. Urzędowymi językami są tam niderlandzki, francuski i niemiecki, co stwarza nie tylko sporą szansę na zatrudnienie osobom znającym któryś z tych języków, ale też sprawia, że opiekunki władające kilkoma językami będą miały tu większą szansę na znalezienie pracy u francusko-niemiecko- czy niderlandzkojęzycznych rodzin.

Wynagrodzenie za pracę około 40 godzin w tygodniu jest podobne do tego obowiązującego w Austrii i wynosi 1000-1400 euro. Osoby mieszkające z rodziną mogą do tego doliczyć darmowe mieszkanie, a często także posiłki. Zarobki w całym kraju są na zbliżonym poziomie, zarówno w położonym przy granicy z Luksemburgiem Bastogne, jak i w prestiżowej Brukseli.

Niewiele polskich agencji rekrutuje do pracy w Belgii. Najłatwiej jest więc szukać ogłoszeń w zagranicznych agencjach pośrednictwa, na lokalnych stronach (Neusblad, Le Soir, RTBF,Gazet Van Antverpen, Sudinfo) lub forach dla Polaków w tym kraju (Polonia.be, Ebelgia.com, Antverpiapolska.be). Z uwagi na dużą rozpiętość językową kraju popularne są też portale, na których swoje usługi ogłaszają zagraniczne opiekunki. Dobrze umieścić tam korzystne zdjęcie i dane dotyczące doświadczenia oraz umiejętności związanych opieką nad seniorami.

Holandia

W Holandii pracuje około 132 tys. opiekunów osób starszych. - W system opieki są zaangażowani wolontariusze oraz osoby na częściowych i pełnych etatach. System ten obejmuje zarówno opiekę szpitalną krótko- i długoterminową, opiekę pielęgniarską, jak i opiekę domową - opowiada Bogusław Budzyński, dyrektor Rady Naczelnej Polskiej Federacji Szpitali, który odbył niedawno staż w tym kraju. - W Holandii osoba starsza często do takich usług dopłaca z własnej kieszeni, dzięki czemu może zapewnić sobie lepszą opiekę: od podstawowej przez tę o wyższym standardzie do luksusowej. Usługi podstawowe są pokrywane w 100 procentach przez ubezpieczenie.

Wynagrodzenie dla opiekunki wynosi około 1100 euro; weekendy i święta są często dodatkowo płatne (od 50 do 100 proc. stawki). Najlepsze zarobki to okolice Amsterdamu i Maastricht.

Ciekawym miejscem pracy w Holandii może być jedyna w Europie wioska dla pacjentów z Alzheimerem. Rezydentów w Hogewey jest łącznie 152, a opiekuje się nimi ponad 300 opiekunek, rehabilitantów i pielęgniarek. Ośrodkiem zarządza Nederlands Alzheimer Foundation.

Szwajcaria

O tym kraju mówi się "raj dla emerytów". Rzeczywiście - bezpieczeństwo, kameralność i wysoki standard życia sprawiają, że wielu zamożnych Europejczyków właśnie tu wybiera się na emeryturę. Długość życia w tym kraju jest drugą najwyższą w Europie i wynosi ponad 80 lat. W Szwajcarii urzędowymi językami są niemiecki, francuski i włoski, jednak największą rolę odgrywa niemiecki.

Miesięczna stawka dla opiekunki domowej, będącej na każde wezwanie 24 godziny na dobę, zaczyna się od 10 tys. franków. "Kobiety nie dość, że opiekują się starszymi ludźmi, to jeszcze sprzątają i to za około 3 tys. franków, zależnie od znajomości języka" - podawał portal Swissinfo.ch, mając na myśli głównie opiekunki z Europy Wschodniej.

Niestety, trzeba być świadomym, że 3 tys. franków (około 10 tys. zł) to i tak stawka dla opiekunek pracujących poprzez lokalne agencje zatrudnienia lub tych, które znalazły pracę na własną rękę. Na polskojęzycznych portalach przy ofertach dla opiekunek w Szwajcarii najczęściej znajdziemy kwotę rzędu maksymalnie 1200 euro - resztę inkasuje pośrednik.

Szwajcaria jest niewielkim krajem, osoby dobrze znające język niemiecki mogą więc szukać pracy rozwieszając ogłoszenia w parafiach, domach opieki, szpitalach lub zamieszczając je na lokalnych portalach internetowych.

Dania

Jak czytamy w raporcie SGH, "Opieka nad ludźmi starszymi stanowi w Danii pewien problem społeczny z uwagi na wysoką statystykę rozwodów i częstą zmianę partnera. W takiej sytuacji wiele osób nie czuje się odpowiedzialnymi za drugiego męża swojej macochy lub jego trzecią żonę". Obecna polityka zmierza do stworzenia takich warunków ludziom starszym, aby mogli jak najdłużej pozostawać we własnych domach. Władze lokalne zapewniają im pomoc przy sprzątaniu - w ramach programu "Health visitor scheme". Władze zatrudniają pielęgniarki odwiedzające codziennie ludzi starszych.

Według danych Statistics Denmark z 2012 roku, w kraju jest prawie milion osób powyżej 65. roku życia. Ponad 20 tys. Duńczyków jest w domu opieki, 70 tys. staruszków legalnie zatrudnia pomoc domową, 10 tys. korzysta ze stałej pomocy pielęgniarki (hjemmepleje), a około 2 tys. - z pomocy dojeżdżającego fizjoterapeuty. Daje to całkiem sporo możliwości do pracy w tym niewielkim kraju, w którym opiekunka może zarobić do 1500 euro miesięcznie. Najwyższe zarobki są w stolicy, Kobenhavn, Aalbong i Aarhus; najmniej można zarobić w położonym zaledwie 200 km od Świnoujścia Nykobing, dokąd dojazd z Polski jest najtańszy.

Jest jednak haczyk - większość starszych Duńczyków posługuje się mało popularnym językiem duńskim, dlatego, o ile nie możemy pochwalić się jego znajomością, o tyle pozostają nieliczne oferty dla szwedzko- lub angielskojęzycznych osób, których można szukać w lokalnych serwisach z ogłoszeniami lub bezpośrednio w domach opieki i na osiedlach zamieszkałych przez osoby starsze. W przygranicznym regionie Sonderjyllands Amt jest najwięcej ofert dla osób mówiących po niemiecku.

Sonia Grodek

Praca za granicą
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »