Zanim podpiszesz umowę o pracę, zadaj pracodawcy 10 pytań

Sobota, 19 listopada 2011 (05:00)

W końcu otrzymałeś ofertę pracy! Gratulujemy, ale nie spiesz się z szampanem.

Zdjęcie

Negocjacje powinny być prowadzone przez telefon /© Panthermedia
Negocjacje powinny być prowadzone przez telefon
/© Panthermedia

O ofercie pracy zostaniesz poinformowany telefonicznie. Nie przyjmuj jej od razu, pozostań niewzruszony i zadaj najpierw następujące pytania.

  1. Do kiedy powinienem odpowiedzieć? To pytanie powinno paść nawet jeśli mógłbyś zabić dla tej pracy. Standardowo pracodawcy dają 24 godziny na przemyślenie oferty. Wykorzystaj ten czas na przygotowanie się do negocjacji. Prosząc o czas na zastanowienie dajesz jednocześnie do zrozumienia, że chcesz jeszcze przedyskutować niektóre punkty umowy.
  2. Czy mógłbym otrzymać wersję elektroniczną kontraktu? W chwilach ekscytacji spowodowanych otrzymaniem oferty pracy bardzo często nie zwracamy uwagi na to, co pracodawca tak naprawdę nam zaoferował. Poproś o e-mail potwierdzający nazwę stanowiska, wynagrodzenie i listę przysługujących ci benefitów (pozapłacowych dodatków takich jak prywatna opieka medyczna, karta na siłownię itp.).
  3. Z kim mógłbym porozmawiać na temat pakietu świadczeń pozapłacowych (benefitów)? Jeśli to twój przyszły przełożony przesłał ci ofertę pracy, może nie być w stanie odpowiedzieć na tego rodzaju pytania. Dowiedz się, z kim mógłbyś na ten temat porozmawiać. Będzie to zapewne ktoś z działu human resources.

Negocjacje

Gdy już przemyślisz swoje pytania, zadzwoń do osoby, która potwierdziła chęć przyjęcia cię do pracy - twojego przyszłego szefa lub kogoś z działu HR. Uszereguj je według ważności. Jeśli odpowiada ci wynagrodzenie, nie ma potrzeby go renegocjować. Jeśli natomiast nie do końca odpowiada ci czas pracy, skup się raczej na przedyskutowaniu tej kwestii.

Reklama

Pamiętaj, że tego rodzaju rozmowy powinny być prowadzone przez telefon. Podczas negocjacji e-mailowych lista pytań może sprawić wrażenie żądań, a przez to działać na twoją niekorzyść. Rozmowa telefoniczna ma również tę zaletę, że pozwala na zorientowanie się po głosie drugiej strony, jak duże pole manewru posiadasz.

Wiesz już prawie wszystko, zatem do dzieła. Poniżej przedstawiamy listę pytań dotyczących twojej umowy o pracę.

  1. Kiedy chcieliby państwo, abym zaczął pracę? Upewnij się, że myślicie o tej samej dacie. Pracodawca może sądzić, że pracę rozpoczniesz następnego dnia, podczas gdy ty masz dwa tygodnie wypowiedzenia lub potrzebujesz czasu na przeorganizowanie sobie życia np. na wynajęcie mieszkania w nowym mieście.
  2. Czy można negocjować wynagrodzenie? Jeśli nie jesteś zadowolony z zaoferowanej pensji, to odpowiedni moment na jej negocjację. Gdy usłyszysz, że osoba po drugiej stronie słuchawki się zawahała, najprawdopodobniej masz pole manewru i możesz się starać o wyższe wynagrodzenie. Szybkie "nie" to znak, że walka o więcej pieniędzy nie ma sensu. W tym przypadku musisz rozważyć, czy jesteś w stanie zadowolić się pensją, którą ci zaproponowano.
  3. Jakie są obowiązujące godziny pracy? Upewnij się, że wiesz, czego się od ciebie oczekuje - pracy od 7 do 16 czy od 9 do 17?
  4. Kto będzie moim bezpośrednim przełożonym? To pytanie zapewne już padło podczas rozmowy kwalifikacyjnej, upewnij się jednak, że nic się w tej kwestii nie zmieniło. Dobry szef sprawi, że będziesz się rozwijał, a zły, że szybko zamarzysz o kolejnej zmianie pracy.
  5. Czy mógłbym prosić o potwierdzenie, że będę mógł czasem pracować z domu lub korzystać z elastycznego czasu pracy, jak o tym dyskutowaliśmy podczas rozmowy kwalifikacyjnej? Kluczem do sukcesu w tym pytaniu jest fraza "jak o tym dyskutowaliśmy podczas rozmowy kwalifikacyjnej". Nie powinieneś sygnalizować pracodawcy, że chcesz pracować z domu we wtorki i czwartki i pracować cztery dni w tygodni po dziesięć godzin, zamiast pięć dni po osiem. Jeśli jednak faktycznie rozmawiałeś na ten temat podczas rozmowy kwalifikacyjnej, potwierdź, czy te opcje są nadal aktualne.
  6. Czy firma pokryje koszty przeprowadzki? W przypadku zmiany miejsca zamieszkania, pracodawca może zwrócić poniesione przez ciebie koszty. To ważne pytanie, bo pomoże zmniejszyć twoje wydatki.
  7. Czy mógłbym prosić o pisemne potwierdzenie naszych ustaleń? Po wyczerpujących negocjacjach nie zapomnij poprosić o podsumowanie i pisemne potwierdzenie wspólnych ustaleń. Jeśli ostateczny kształt umowy cię satysfakcjonuje, podpisz ją zanim zmienisz miejsce zamieszkania lub złożysz wypowiedzenie w obecnej pracy.

Autor: Redakcja MK

Artykuł pochodzi z kategorii: Porady

POLECANE zwiń