Skarbówka zaczęła kontrole. Jeśli użyłeś tych ulg w PIT, możesz dostać wezwanie do zapłaty

Skarbówka wzięła się za kontrolę naliczonych w PIT ulg podatkowych. Wielu Polaków może spodziewać się telefonu z urzędu skarbowego, gdy pojawią się podejrzenia, czy na pewno ulgi zostały właściwie naliczone. Jeśli w ramach kontroli skarbówki wyjdzie na jaw, że ulga w PIT została zastosowana niezgodnie z prawem, podatnik może spodziewać się wezwania do zapłaty. Chodzi głównie o kilka nowych odliczeń, które można stosować od tego roku.

  • Skarbówka weryfikuje zeznania roczne Polaków, którzy zastosowali w PIT nowe ulgi podatkowe.
  • Mogło zdarzyć się nawet tak, że ulga podatkowa została naliczona niezgodnie z prawem, ale podatnik nie miał o tym pojęcia.
  • Jeśli w rozliczeniu PIT podatnika zostaną wykryte nieprawidłowości, urzędnicy najpierw skontaktują się z nim telefonicznie.

Skarbówka rozpoczęła już kontrole rozliczeń PIT złożonych przez Polaków do początku maja. Jeszcze w czerwcu rozpoczął się proces weryfikacji, czy podatnicy naliczyli sobie odliczenia zgodnie z prawem. Urzędy skarbowe pod uwagę wziąć mają szczególnie kilka wybranych ulg podatkowych.

Reklama

Skarbówka rozpoczęła już kontrole. Jeśli użyłeś tych ulg w PIT, mogą się tobą zainteresować

Skarbówka weryfikuje zwłaszcza tych podatników, którzy w PIT za 2022 rok skorzystali z nowych ulg podatkowych. Mowa tutaj między innymi o takich odliczeniach w PIT jak:

  • ulga dla pracujących seniorów,
  • ulga dla powracających z zagranicy,
  • ulga dla rodzin z przynajmniej czwórką dzieci.

Nie musisz być winny, a możesz dostać wezwanie do zapłaty. Skarbówka wskazuje problem

Skarbówka sama wskazuje, że problem z naliczeniem części ulg podatkowych może wynikać z faktu, że możliwe było korzystanie z nich już w trakcie 2022 roku. Wystarczyło złożyć odpowiednie oświadczenie u pracodawcy. Ten uwzględniał je następnie w PIT-11 wysyłanym na początku tego roku. Na tej podstawie Krajowa Administracja Skarbowa przeprowadzała obliczenia wraz z ulgami przy wypełnieniu PIT w systemie Twój e-PIT.

Problem polega na tym, że system Twój e-PIT wcale nie musiał wiedzieć o tym, że w trakcie roku dany podatnik mógł stracić prawo do korzystania z przypisanej mu ulgi. W takim wypadku automatyczne jej uwzględnienie przez KAS w systemie Twój e-PIT odbyło się wbrew stanowi faktycznemu. Gdy nieświadomy nieprawidłowości podatnik zaakceptował takie zeznanie, mógł nieświadomie sam sobie zaszkodzić.

Jak wskazuje "Dziennik Gazeta Prawna", jeśli kontrola skarbówki wykaże, że podatnik w rozliczeniu zastosowaną miał ulgę, która mu się nie należała, otrzyma wezwanie do zapłaty. Będzie wówczas zobowiązany do zwrócenia pieniędzy, które udało mu się zachować w związku z naliczeniem korzystnej dla niego ulgi. Zanim się to jednak stanie, konieczne będzie złożenie skarbówce korekty deklaracji PIT i to z niej wynikać będzie kwota podatku do zapłaty.

Ulgi w PIT pod lupą urzędników skarbówki. Potem mogą do ciebie zadzwonić

W rozmowie z DGP Emilia Folfoszyńska z Ministerstwa Finansów wskazała, że skarbówka zeznania podatkowe najpierw porównuje do baz informacji, do których ma dostęp. Jeśli zostaną wykryte nieprawidłowości, podatnicy powinni spodziewać się telefonu z urzędu skarbowego.

- Zweryfikujemy dostępne dane. Będziemy porównywać informacje np. z PIT-11 czy PIT-DZ z informacjami z baz, do których mamy dostęp. Jeśli wykryjemy nieprawidłowości, będziemy się kontaktować z podatnikiem w sposób najmniej dla niego uciążliwy. Jeżeli mamy numer telefonu, to w pierwszej kolejności spróbujemy się skontaktować w ten sposób - podsumowuje cytowana przez "Dziennik Gazetę Prawną" Emilia Folfoszyńska z Ministerstwa Finansów.

Przemysław Terlecki 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: skarbówka | PIT | ulgi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »