Jak rozliczyć PIT? Radzimy krok po kroku

Od 2019 r. podatnicy składający roczne deklaracje podatkowe nie muszą robić tego osobiście w urzędzie skarbowym. Dzięki usłudze Twój e-PIT roczne zeznanie można rozliczyć w zaledwie kilka minut. Jaki PIT wybrać i jak rozliczyć go przez internet?

Jaką deklarację PIT wybrać?

W Polsce najczęściej wybieranym formularzem podatkowym jest PIT-37, który wypełniają m.in. osoby uzyskujące dochód z tytułu umów o pracę oraz umów cywilnoprawnych. W ich przypadkach zaliczki na podatek dochodowy pobiera i opłaca płatnik, czyli pracodawca.

Poniżej przedstawiamy pozostałe rodzaje deklaracji PIT:

●      PIT-36 - wypełniają podatnicy, którzy samodzielnie przekazywali zaliczkę na podatek dochodowy na rachunek US,

●      PIT-36L - wypełniają przedsiębiorcy opodatkowani podatkiem liniowym,

●      PIT-28 - wypełniają przedsiębiorcy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych oraz osoby uzyskujące dochód z najmu prywatnego,

●      PIT-38 - wypełniają podatnicy, którzy w danym roku podatkowym osiągnęli dochód z tytułu m.in. odpłatnego zbycia papierów wartościowych,

Reklama

●      PIT-39 - wypełniają podatnicy, którzy w danym roku podatkowym uzyskali dochód z tytułu zbycia nieruchomości.

Jak rozliczyć PIT-37 przez internet?

Roczne zeznanie podatkowe można wypełnić odręcznie i dostarczyć je do urzędu skarbowego osobiście lub drogą pocztową. W praktyce jednak coraz więcej Polaków korzysta z elektronicznego rozliczenia PIT, które dodatkowo gwarantuje szybsze otrzymanie zwrotu nadpłaty podatku.

Aby rozliczyć PIT przez internet, wystarczy wejść na usługę Twój e-PIT, logując się do systemu przez profil zaufany, aplikację mObywatel lub podając kwotę przychodu z rozliczenia za 2022 r. Od 15 lutego 2024 r. na portalu Twój e-PIT będą dostępne wypełnione deklaracje PIT-37 za ubiegły rok, które urząd skarbowy przygotował na podstawie danych zebranych od płatników.

Deklaracje dostępne na portalu Twój e-PIT są już uzupełnione kwotami przychodów, kosztów, zaliczek na podatek przekazanych do urzędu oraz wartościami składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Podatnicy muszą jedynie sprawdzić poprawność wszystkich informacji i zaakceptować, odrzucić lub poprawić deklarację.

W podobny sposób można również rozliczyć PIT-38 oraz PIT-28. Ponadto Ministerstwo Finansów zapowiedziało, że od 2024 r. na portalu Twój e-PIT będą również dostępne wstępnie uzupełnione zeznania PIT-36, PIT-36L oraz PIT-28 dla przedsiębiorców korzystających z ryczałtu.

Warto pamiętać, że w deklaracji dostępnej na Twój e-PIT nie są uwzględnione ulgi podatkowe ani inne odliczenia, dlatego jeżeli podatnik chce z nich skorzystać, musi samodzielnie uwzględnić je w formularzu PIT-37 lub innym.

Jak odliczyć ulgi podatkowe w PIT?

Ulgi podatkowe, z których może skorzystać podatnik, powinny zostać wykazane na formularzu PIT/O, który należy dołączyć do wypełnionej deklaracji rocznej. W części A PIT/O należy podać dane podatnika, w części A2 natomiast dane małżonka, jeśli małżonkowie chcą skorzystać ze wspólnego rozliczenia.

W części B trzeba wskazać odliczenia od dochodu (przychodu), np. darowizny, ulgę na internet, ulgę termomodernizacyjną, wpłaty na IKZE itd. W części C z kolei należy wykazać odliczenia od podatku, np. ulgę na dzieci wraz ze wskazaniem liczby dzieci. W części D należy wskazać informacje dotyczące obdarowanych, zaś w części E uzupełnić dane dzieci, na które ma być wykorzystana ulga: imiona i nazwiska, daty urodzenia oraz PESEL.

Jeżeli małżonkowie chcą skorzystać ze wspólnego rozliczenia, to wtedy składają oni wspólny załącznik PIT/O. Jeśli zaś rozliczają się osobno, to wtedy samodzielnie wypełniają załącznik PIT/O i dołączają go osobno do swoich zeznań podatkowych.

Do kiedy trzeba złożyć PIT za 2023 rok?

Wszystkie roczne deklaracje podatkowe należy złożyć najpóźniej do 30 kwietnia 2024 r. Deklaracje, które nie zostaną zaakceptowane w usłudze Twój e-PIT, 30 kwietnia 2024 r. zostaną automatycznie uznane za prawidłowe i wysłane do urzędu skarbowego.

WG

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: podatki | PIT | rozliczenie podatków | rozliczenia PIT
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »