Dlaczego nie mogę rozliczyć się wspólnie z małżonkiem? Nie wszystkie małżeństwa mają prawo

Dlaczego nie mogę rozliczyć się wspólnie z małżonkiem? Przepisy podatkowe są jasne i niestety dla części małżeństw, ale wykluczają możliwość wspólnego rozliczania części par po ślubie. Samo pozostawanie w związku małżeńskim nie jest przesłanką do zastosowania wspólnego rozliczenia PIT. Wyjaśniamy, skąd bierze się pytanie "dlaczego nie mogę rozliczyć się wspólnie z małżonkiem?".

"Dlaczego nie mogę rozliczyć się wspólnie z małżonkiem?" - takie pytanie z pewnością zadaje sobie część małżeństw, które po prostu nie mają prawa do wspólnego rozliczenia PIT. Musimy przypomnieć, że bycie parą po ślubie nie otwiera nam drogi do wspólnego rozliczenia, jeśli nie spełniliśmy odpowiednich warunków.

Rozliczenie z małżonkiem. Jakie korzyści z jednego PIT?

Wspólne rozliczenie z małżonkiem PIT otwiera nam drogę do zastosowania korzystnych ulg podatkowych, ale nie tylko. Warto chociażby wspomnieć o tym, że jeśli jeden z małżonków nie wykazał żadnych dochodów w roku podatkowym, drugi może skorzystać z podwójnej kwoty zmniejszającej podatek. Może to się jednak stać wyłącznie, gdy dochody nie przekroczą 120 000 zł.

Reklama

Wspólne rozliczenie pozwala na przykład na poszerzenie ulgi na internet - dzięki rozliczeniu z małżonkiem możemy zastosować podwójną wartość tejże. Co więcej, wspólne rozliczenie pozwala osiągnąć większy zwrot z podatku. Rozliczenie z małżonkiem polecane jest również tym parom, w których jeden ze współmałżonków osiągnął w roku podatkowym znacznie mniejszy dochód od drugiego.

Wspólne rozliczanie PIT. Dlaczego nie mogę rozliczyć się wspólnie z małżonkiem?

Pamiętajmy, że aby móc rozliczyć się wspólnie z małżonkiem, należy spełniać jednak określone warunki. Nie rozliczymy się razem z mężem czy żoną, jeśli chociaż jedno rozlicza się podatkiem liniowym 19 proc. lub ryczałtem. Ta druga opcja nie dotyczy jednak sytuacji, gdy mowa o przychodach z najmu.

Małżonkowie nie mogą się rozliczać wspólnie również w sytuacji, gdy jeden z małżonków rozlicza się z urzędem skarbowym na podstawie przepisów ustawy o podatku tonażowym o aktywizacji przemysłu okrętowego i przemysłów komplementarnych. Bywają także i sytuacje, gdy nawet jeśli rozliczamy się tym samym podatkiem 12 proc., to nie zawsze musimy mieć prawo do wspólnego rozliczenia.

Dlaczego nie mogę rozliczyć się wspólnie z małżonkiem, choć jesteśmy opodatkowani tak samo?

Istnieją wyjątki od reguły przyznawania prawa do wspólnego rozliczenia małżonkom nawet w sytuacji, gdy są opodatkowani w ten sam sposób. Wystarczy, że zawarliśmy związek małżeński w styczniu 2023 i już możemy pomstować i dopytywać się, dlaczego nie mogę rozliczyć się wspólnie z małżonkiem. Odpowiedź jest prosta - wyklucza to możliwość rozliczania się wspólnie z małżonkiem za 2022 rok, bo w tym roku podatkowym nie byliśmy małżeństwem ani jeden dzień. 

Jeśli jednak nasz ślub odbył się 31 grudnia 2022 i od tego dnia jesteśmy formalnie w związku, rzutem na taśmę zyskujemy prawo do wspólnego rozliczenia. Warunkiem jest pozostawanie we wspólności majątkowej z małżonkiem.

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wspólne rozliczanie | PIT
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »