Porządki w księgach wieczystych

Likwidację zaniedbań w księgach wieczystych dotyczących mienia państwowego zakłada ustawa o ujawnieniu stanu posiadania państwa w nieruchomościach, za której przyjęciem opowiedział się w Senat.

Likwidację zaniedbań w księgach wieczystych  dotyczących mienia państwowego zakłada ustawa o ujawnieniu stanu  posiadania państwa w nieruchomościach, za której przyjęciem  opowiedział się w Senat.

"Za" głosowało 66 senatorów, 17 było przeciw, a dwóch wstrzymało się od głosu.

Ustawa o ujawnieniu w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa (SP) oraz jednostek samorządu terytorialnego przewiduje, że uporządkowanie danych w księgach wieczystych ma odbywać się w kilku etapach. Pierwszym krokiem ma być utworzenie wykazów nieruchomości państwowych i komunalnych na poziomie powiatów. Etap drugi to sporządzenie przez wojewodów zestawień zbiorczych. W końcu minister do spraw administracji publicznej ma sporządzić taki wykaz dla całego kraju.

Reklama

Działania te mają pozwolić na przeprowadzenie inwentaryzacji majątku i ustalenie stanu posiadania państwa w zakresie nieruchomości. Ustawa nie nakłada dodatkowych obowiązków na urzędy zarządzające nieruchomościami, a jedynie wprowadza egzekwowanie już istniejących obowiązków.

Ustawa przewiduje, że w celu wsparcia obywateli w porządkowaniu przez nich stanu prawnego nieruchomości, starostowie przeprowadzą akcję informacyjną w swoich powiatach. Ma ona potrwać dwa lata. W tym samym czasie starostowie mają udzielać zainteresowanym pomocy, udzielając informacji w konkretnej sprawie.

Autorzy ustawy zwracają uwagę w uzasadnieniu, że konieczność uporządkowania spraw mienia państwowego i samorządowego występuje w całym kraju, ale szczególnie ważna jest w przypadku ziem należących poprzednio do Rzeszy Niemieckiej, które weszły w skład Polski po zakończeniu drugiej wojny światowej.

Nowe przepisy mają wejść w życie po miesiącu od dnia ogłoszenia.

Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: porządki | nieruchomości | księga wieczysta
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »