Na górze róże, na dole parter...

Każdy kto chociaż raz nosił się z zamiarem kupna mieszkania, natrafił na oferty mieszkań na parterze. Większość jednak w przedbiegach odrzucała tę opcję, mając na względzie niepochlebne opinie rodziny czy przyjaciół. Jak naprawdę jest z mieszkaniami na parterze, czy słusznie zasługują na miano tych złych?

Wady mieszkań parterowych

Zimna podłoga

Wiele osób rezygnuje z obejrzenia tego rodzaju ofert sprzedaży twierdząc, że jest to jedna z najzimniejszych części budynku. - Po części jest to prawdą, jednak nie można wszystkich nieruchomości tego rodzaju traktować jednakowo. Chłód od podłogi spowodowany jest słabym dociepleniem tej części budynku. Obecnie przy budowie nowoczesnych inwestycji deweloperzy kładą szczególny nacisk na izolację dolnej strony. Również w starszych kamienicach występują dobrze docieplone, parterowe mieszkania - zauważa Emil Chrzanowski z Emmerson Realty.

Reklama

Ryzyko włamania

Drugim poważnym zastrzeżeniem jest przekonanie, że tego rodzaju nieruchomości są szczególnie narażone na włamania. Jeszcze kilka lat temu powszechnie stosowanym zabezpieczeniem było montowanie krat w oknach, które odstraszały swoją estetyką. Obecnie w mieszkaniach na parterze montuje się specjalnie zabezpieczone okna zamykane na klucz, czujniki magnetyczne oraz zewnętrzne rolety antywłamaniowe, które mają skutecznie blokować ewentualne próby włamań pod nieobecność właścicieli.

Podwyższone decybele

Bardzo częstą wymienianą wadą jest hałas, który dobiega do tego rodzaju mieszkań. Źródło dźwięku z reguły dopływa z klatki schodowej i od sąsiadów z góry. Z tym pierwszym można sobie poradzić montując solidnie wyciszone drzwi. Co do tego drugiego trzeba niestety jakoś dogadać się z sąsiadami. Ten problem nie dotyczy przecież tylko mieszkań na parterach, lecz wszystkich, które mają nad sobą piętro.

Prywatność, a raczej jej brak

Ten aspekt jest także bardzo często poruszany w momencie odrzucania mieszkań na parterze. Nie zmienimy ludzkiej natury i chęci ingerowania w czyjąś prywatność. Pozostaje nam jedynie zaopatrzyć się w zasłony czy żaluzje, które uchronią nas przed nachalnym wzrokiem sąsiadów i przechodniów. Ta wada tyczy się tak zwanych niskich parterów, które wychodzą na ulice. Jeżeli chodzi o mieszkania na wysokim parterze, które budowane są nad witrynami sklepowymi, raczej nie powinno być problemu z zaglądaniem do okien przez przechodniów i sąsiadów.

Brak ładnego widoku z okna

Mieszkańcom parterów nie jest dane oglądać panoramy miasta, czy pięknych zachodów słońca. Trzeba jednak pamiętać, że nie są osamotnieni. Ten problem dotyczy także sąsiadów nad nimi. Jedynie mieszkańcy ostatnich pięter w wysokich apartamentowcach będą mogli w pełni cieszyć się pięknymi widokami.

Zalety mieszkań na parterze

Im niżej, tym taniej

Ta zasada dotyczy właśnie mieszkań na parterze, które w stosunku do pozostałych lokali mogą być tańsze nawet o kilkanaście procent. Spowodowane jest to oczywiście mniejszym zainteresowaniem potencjalnych klientów. Dla tych z dosyć okrojonym budżetem jest to szansa na zakup kilku dodatkowych metrów w mieszkaniu.

Dostęp do ogrodu

Dawniej na mieszkanie z własnym ogródkiem mogli sobie pozwolić tylko nieliczni. Obecnie coraz częściej odchodzi się od tej formy i rzadziej możemy zaobserwować oferty mieszkań z przydzielonymi do nich kawałkami zieleni. Nie mniej jednak jest to wspaniała opcja na spędzanie wolnego czasu pośród drzew i kwiatów.

- Decydując się na mieszkanie z ogródkiem należy najpierw sprawdzić w czyjej kwestii leży pielęgnowanie zieleni. Jeżeli pieczę nad tym sprawuje administracja, raczej nie powinno być większych problemów. Gorzej jest jeżeli dbanie o czystość należy do właścicieli mieszkań, do których przypisane są te właśnie kawałki zieleni - dodaje Chrzanowski.

Wygoda dla starszych i młodych

Mieszkania na parterze są bardzo dobrą opcją zwłaszcza dla osób starszych, które nie są w stanie poruszać się po schodach, w przypadku, gdy blok nie jest zaopatrzony w windę. Na ten wariant często decydują się także rodziny z małymi dziećmi. Wnoszenie i znoszenie kilka razy dziennie ciężkiego wózka, czy upychanie się z nim w małej windzie może zniechęcić do wspólnych spacerów z pociechą.

Wygodnie przy remoncie

Wynoszenie ciężkiej kanapy nawet z drugiego piętra może być nie lada wyzwaniem. Mieszkańcy parterów przy różnego rodzaju remontach mają do pokonania nieporównywalnie mniejszą liczbę stopni.

Brak problemów z windą

Ci, którzy chociaż raz przeżyli awarię windy wiedzą jakie to uczucie wdrapywać się na kolejne piętra z zakupami w rękach.

Jarosław Mikołaj Skoczeń

Emmerson
Dowiedz się więcej na temat: mieszkanie | parter
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »