Wzrost zatrudnienia w przemyśle lotniczym. Inżynierowie poszukiwani na Dolnym Śląsku

Poniedziałek, 29 lutego 2016 (12:37)

Polski przemysł lotniczy utrzyma tendencję wzrostową w bieżącym roku. Sprzyjają temu globalny trend rozwoju branży, plany modernizacji polskiej armii, dotacje unijne w perspektywie na lata 2014-2020 oraz coraz sprawniejsze przyciąganie zagranicznych inwestorów do specjalnych stref ekonomicznych.

Zdjęcie

Wzrost zatrudnienia w przemyśle lotniczym. Inżynierowie poszukiwani na Dolnym Śląsku /123RF/PICSEL
Wzrost zatrudnienia w przemyśle lotniczym. Inżynierowie poszukiwani na Dolnym Śląsku
/123RF/PICSEL

Nowe zakłady przedsiębiorstw powiązanych z branżą lotniczą powstają m.in. w województwie dolnośląskim. Według szacunków firmy Bergman Engineering, specjalizującej się w contractingu i rekrutacji inżynierów, w najbliższym czasie w regionie zwiększy się popyt m.in. na technologów i programistów CNC, metrologów (CMM) oraz robotyków.

W Łodzi będą produkowane części do samolotu Airbus A350

​Producent m.in. części do samolotów Airbus francuska firma Nimrod Group otworzyła w czwartek w Łodzi zakład produkcyjny Azura Polska. Prezes Nimrod Group Eddy Ephrati poinformował, że to szósty na świecie oddział biznesowy firmy. czytaj więcej

Przemysł lotniczy nabiera coraz większego rozpędu na całym świecie. Firma doradcza Deloitte prognozuje wzrost przychodów globalnego sektora lotniczo-obronnego na poziomie 3 proc. w porównaniu do poprzedniego roku. Eksperci Deloitte szacują, że wzrost przychodów będzie widoczny także w lotnictwie cywilnym i utrzyma się w 2016 roku na poziomie 3,4 proc.  Tendencja rozwojowa zauważalna jest także w Polsce. Przyczyniają się do tego zarówno trwający proces modernizacji polskiej armii jak i ponad 400 mln zł dotacji unijnych mających wspierać prace nad nowoczesnymi technologiami  w przemyśle lotniczym w perspektywie na lata 2014 - 2020. Wsparciem w przyciąganiu do Polski nowych inwestycji są także Specjalne Strefy Ekonomiczne.  Dobrym przykładem prężnego rozwoju jest Dolny Śląsk, gdzie w ostatnim czasie zainwestowało już kilka międzynarodowych koncernów branżowych, m.in. amerykański Paradigm Precision produkujący nowatorskie części dla silników używanych w najnowszych Boeingach i Airbusach oraz UTC Aerospace Systems, planujący zainwestować w tym roku ponad 10 milionów dolarów w swój zakład produkcyjny we Wrocławiu. W regionie niedawno powstał również Dolnośląski Klaster Lotniczy, mający stworzyć dogodne warunki do rozwoju nowych przedsiębiorstw przemysłu lotniczego na tym terenie oraz rozwijać sektor badawczo-rozwojowy.

Reklama

W Rzeszowie, na lotnisku Jasionka pracę znajdzie nawet 250 osób

Na podrzeszowskim lotnisku w Jasionce w największych hangarach w Polsce swoją bazę otworzyła firma Linetech. Spółka, która wykonuje generalne przeglądy samolotów, zatrudniła już ponad 50 pracowników. Docelowo pracę znajdzie nawet 250 osób. czytaj więcej

Plany rozwoju wiążą się także ze zwiększeniem zatrudnienia w sektorze. Specjaliści Bergman Engineering szacują, że na terenie Regionu Polski Południowo - Zachodniej w najbliższym czasie poszukiwani będą m.in. technolodzy i programiści CNC, metrolodzy (CMM), specjaliści od  obróbki elektroerozyjnej oraz robotycy. 

- Na atrakcyjne nowe oferty pracy mogą liczyć pracownicy przede wszystkim branży automotive oraz innych branż, gdzie stosuje się precyzyjną obróbkę mechaniczną z rygorystycznymi tolerancjami. Taka bowiem jest specyfika produkcji komponentów dla lotnictwa. Szczególnie ceniona będzie też znajomość oprogramowania do modelowania Catia - mówi Tomasz Szpikowski, prezes firmy Bergman Engineering.

Inwestycje branżowe na Dolnym Śląsku mogą także spowodować odpływ kadr z pobliskich regionów.

- Rozwój branży na Dolnym Śląsku może zapoczątkować relokację wielu doświadczonych pracowników z rzeszowskiej doliny lotniczej ze względu na znacznie wyższe wynagrodzenia na Dolnym Śląsku - tłumaczy Tomasz Szpikowski.

Teraz trwają rekrutacje do nowej fabryki Paradigm Precision. Z kolei wrocławski zakład UTC Aerospace Systems, mający wspierać program Airbus Helicopters H175, planuje zatrudnienie blisko 100 nowych pracowników.

Bergman Engineering

Bergman Engineering to firma inżynierska i rekrutacyjna. Bergman Engineering posiada biura w Polsce i Niemczech, oferując usługi z zakresu expert - recruitment (rekrutacja w zakresie inżynierii i branży IT), pracy przy projektach (wynajem inżynierów lub stałe zatrudnienie u klienta), usług inżynieryjnych (produkcja, doradztwo w produkcji seryjnej, tworzenie projektów), jak również inne usługi dopasowane do indywidualnych potrzeb klienta. Bergman Engineering jest także członkiem Dolnośląskiego Klastra Lotniczego.

Artykuł pochodzi z kategorii: Kategoria główna

 
POLECANE zwiń