Wolne święto? Nic z tego!

Pomimo przyjęcia przez Sejm projektu ustawy wprowadzającej w ciągu roku w handlu 12 dni świątecznych wolnych od pracy, pracownicy niektórych sklepów, 15 sierpnia, w święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, znów pójdą do pracy - informuje "Solidarność". Związkowcy obawiają się, że ustawa w ogóle może nie wejść w życie.

Jak przypomniał w poniedziałek przewodniczący Krajowej Sekcji Pracowników Handlu NSZZ "Solidarność" Alfred Bujara, święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny - jedno z największych polskich świąt kościelnych i narodowych - znalazło się na określonej przez Sejm liście dni wolnych od pracy. Dokument miał jednak wady prawne.

- W ustawie znalazły się zapisy dopuszczające zmianowość w handlu, co w praktyce mogłoby prowadzić do pracy w dni świąteczne - powiedział Bujara. Senat wprowadził więc do ustawy poprawki, którymi teraz powinien zająć się Sejm.

Reklama

Po ostatnich zawirowaniach politycznych pracownicy handlu obawiają się jednak rozwiązania Sejmu, zanim ten rozpatrzy poprawki.

"Jesteśmy tym rozgoryczeni. Obawiamy się, że ewentualne skrócenie kadencji uniemożliwi wprowadzenie tak długo oczekiwanych przez nas zmian. Dlatego apelujemy do posłów, by na jednym z pierwszych posiedzeń Sejmu niezwłocznie rozpatrzyli wniesione przez Senat poprawki do ustawy nowelizującej Kodeks Pracy, która tysiącom pracowników handlu dała tak wiele nadziei. Nadziei na normalność i odpoczynek w dni świąteczne" - napisali przedstawiciele Krajowej Sekcji Pracowników Handlu w przyjętym stanowisku.

Według Bujary, w najbliższą świąteczną środę część sieci handlowych m.in. Biedronka i Carrefour będzie zamkniętych. Inne już zapowiedziały, że z handlu nie zrezygnują. "Solidarność", podobnie jak przed Bożym Ciałem, apeluje do klientów o powstrzymanie się w tym dniu od zakupów.

Związkowcy z "Solidarności" zapowiadają, że wspólnie z polskimi handlowcami, którzy popierają ich działania, przygotują własny projekt ustawy. Będzie to odrębny dokument regulujący funkcjonowanie handlu w Polsce na wzór państw zachodnich. W ustawie tej znajdą się propozycje stopniowego wprowadzania zakazu handlu nie tylko w święta kościelne i narodowe, ale również w niedziele.

INTERIA.PL/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »