Upał w pracy - gorący temat

Gorące, letnie dni są przyjemne na plaży czy nad jeziorem, ale w pracy już niekoniecznie. Jak firmy dbają o to, aby upał nie doskwierał ich pracownikom?

W upalne dni pracownicy nie muszą z własnej kieszeni płacić za zimne napoje - zapewnia je bowiem pracodawca. Osobom pracującym na otwartej przestrzeni napoje przysługują, gdy słupek rtęci przekracza 25 kresek. Natomiast w biurze pracownicy napiją się na koszt pracodawcy przy temperaturze powyżej 28 stopni. Zimne napoje (przepisy nie precyzują, czy ma to być woda mineralna, sok czy też cola) muszą być dostępne przez cały dzień. Oznacza to, że pracodawca nie może ich dostarczać "wybiórczo", przykładowo co 2 lub 3 godziny.

Pracujący Polacy muszą być chronieni nie tylko przed odwodnieniem, ale również przed nadmiernym nasłonecznieniem. Dlatego okna w biurach powinny być zakryte roletami lub żaluzjami, czasem stosuje się także malowanie szyb specjalną farbą. Ponadto pracodawca może (ale nie musi) zainstalować w biurze klimatyzację lub urządzenia do wentylacji (np. popularne elektryczne wiatraki). Jest to jednak jedynie jego dobra wola. Warto również zaznaczyć, że jeśli dzięki klimatyzacji temperatura w pomieszczeniu spada poniżej 28 stopni, to szef nie musi już zapewniać podwładnym zimnych napojów.

Dobrym sposobem na złagodzenie niedogodności związanych z pracą w upalne dni jest po prostu szybsze odesłanie pracowników do domu. Zamiast krótszych godzin pracy szef może ustanowić dodatkowe przerwy w pracy w czasie najwyższych temperatur. Są to tzw. przerwy regeneracyjne. Nikt jednak nie może go do tego zmusić - jest to wyłącznie jego własna decyzja. Główny Inspektor Pracy i Minister Pracy i Polityki Społecznej mogą tylko apelować do pracodawców o skrócenie czasu pracy podczas upałów. Co ważne, Polacy nie muszą odpracowywać krótszych "dniówek". Nie zmienia się także wysokość wypłaty na koncie.

Reklama

Dobrym sposobem na walkę z upałami jest odpoczynek w tzw. pokojach relaksacyjnych. W ramach relaksu pracownicy mogą poleżeć na wygodnej kanapie, poczytać gazetę czy obejrzeć telewizję i mają do tego prawo nie tylko w letnie upały - mogą tak wypoczywać w każdej porze roku.

W jaki sposób pracodawcy muszą, a jak mogą wspierać pracowników podczas upałów? Kto wypoczywa w lecie w pokojach relaksacyjnych? Jaki dress code obowiązuje w wakacje? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdą Państwo w artykule "Gorąco za oknem i za biurkiem - praca podczas upałów" w portalu rynekpracy.pl.

Szukasz pracy? Przejrzyj oferty w serwisie Praca INTERIA.PL

rynekpracy.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »