Od 2012 r. wzrośnie odprawa dla zwalnianych!

22 tysiące 500 złotych wyniesie w 2012 r. najwyższa odprawa wypłacana na podstawie ustawy o tzw. zwolnieniach grupowych.

Wysokość odprawy zależy od minimalnego wynagrodzenia za pracę, w 2012 r. wyniesie - 1500 zł (Dz.U. z 2011 r. nr 192, poz. 1141).

Maksymalna odprawa pieniężna to 15-krotność minimalnego wynagrodzenia, co oznacza, że w 2012 r. zwolniona osoba nie dostanie więcej niż 22 tysiące 500 złotych. W 2011 r. maksymalna odprawa wynosi 20 790 zł.

Obowiązek wypłaty odprawy w związku z rozwiązaniem stosunku pracy ma każdy pracodawca, który zatrudnia co najmniej 20 pracowników, a zwolnienie (czy też porozumienie stron) następuje w związku z sytuacją leżącą po stronie zakładu pracy.

Reklama

Staż

Wysokość odprawy jest uzależniona od stażu pracy i wynosi równowartość:

1-miesięcznego wynagrodzenia - w razie zatrudnienia przez mniej niż 2 lata,

2-miesięcznego wynagrodzenia - gdy pracownik jest zatrudniony od 2 do 8 lat w danym zakładzie pracy,

3-miesięcznego wynagrodzenia - gdy zakładowy staż pracy wynosi powyżej 8 lat.

_ _ _ _ _

Nowy model prawa pracy

Pracodawcy chcą rewolucji w zbiorowym prawie pracy. Najważniejszą zmianą ma być wprowadzenie nowych zasad reprezentatywności związków zawodowych - mówi radca prawny Monika Gładoch, doradca prezydenta Pracodawców RP. Według organizacji, tylko największe związki zawodowe powinny mieć uprawnienia wynikające ze zbiorowego prawa pracy. Te największe, które mają prawo do podpisywania układów zbiorowych pracy, powinny mieć też prawo do prowadzenia sporów zbiorowych i do strajku - dodaje Monika Gładoch.

Celem zmiany prawa pracy ma być także przeciwdziałanie nielegalnym strajkom, które często wywołują małe związki zawodowe nawet wbrew dużym organizacjom związkowym - mówi Marcin Gurda, dyrektor generalny Pracodawców RP. Dodaje, że pracodawcy są wobec nich bezradni. Zdaniem pracodawców, małe organizacje związkowe powinny pełnić funkcje doradcze w sprawach indywidualnych przy zwalnianiu pracowników, mogłyby też w zakładach pracy agitować i zakładać większe koalicje związkowe - silniejsze i bardziej odpowiedzialne.

Pracodawcy chcą prowadzić dialog z silnym partnerem społecznym, a nie z małymi populistycznymi związkami zawodowymi - podkreśla Monika Gładoch. W nowym modelu prawa pracy, Pracodawcy RP proponują również zmiany zasad finansowania związków zawodowych. Twierdzą, że dzisiejsze przepisy, które zostały uchwalone 20 lat temu, nie przystają do rzeczywistości. W Polsce są zakłady pracy, w których działa po kilkadziesiąt związków zawodowych. Należą do nich Jastrzębska Spółka Węglowa, KGHM czy Poczta Polska.

PAP/IAR/INTERIA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »