Norwegia: Polkę zwolniono z pracy za rozmawianie po polsku

Wtorek, 4 września 2012 (15:59)

Polka sprzątająca w jednym ze szpitali w Norwegii straciła pracę za rozmawianie po polsku, m.in. w czasie przerwy na lunch. Sprawa trafiła do rzecznika ds. dyskryminacji i może mieć finał w sądzie.

Zdjęcie

Polkę zwolniono z pracy za rozmawianie... po polsku /©123RF/PICSEL
Polkę zwolniono z pracy za rozmawianie... po polsku
/©123RF/PICSEL
W szpitalu w miejscowości Skien w okręgu Telemark na południu Norwegii przy sprzątaniu pracowało pięć osób z Polski. - Za każdym razem, kiedy moja szefowa słyszała, że ktoś z nas mówi po polsku, zwracała uwagę, abyśmy mówili po norwesku, zwłaszcza w czasie przerwy na lunch - powiedziała norweskiej gazecie "Dagbladet" zwolniona z pracy Polka.

- Jedna z osób, z którymi pracowałam, to moja najlepsza koleżanka z Warszawy, skąd pochodzimy. Byłoby dziwne, gdybyśmy w czasie przerw rozmawiały po norwesku, zwłaszcza, że nie znamy dobrze tego języka. Zawsze starałyśmy się rozmawiać po norwesku z Norwegami - dodała.

Reklama

Polka została zwolniona z pracy, a w wypowiedzeniu dyrekcja szpitala napisała wprost, że "pracownicy oraz pacjenci wielokrotnie skarżyli się, że w stołówce, w pomieszczeniu dla personelu sprzątającego, a także na korytarzu słychać język polski". Podkreślono, że wcześniej kobieta została poinformowana, iż w pracy obowiązuje wyłącznie język norweski.

Polka twierdzi, że została zwolniona niezgodnie z prawem. - To poważne naruszenie prawa, nie można zabronić mówić po polsku w czasie wolnym od pracy - powiedział PAP reprezentujący Polkę adwokat. Sprawa trafiła do rzecznika ds. dyskryminacji i jeśli nie dojdzie do ugody, może mieć finał w sądzie.

Dyrekcja szpitala poinformowała "Dagbladet", że sprawa Polki będzie tematem spotkania ze związkami zawodowymi.

Artykuł pochodzi z kategorii: Kategoria główna

Więcej na temat:półki | Polka | Norwegia
POLECANE zwiń