Norwegia: Polkę zwolniono z pracy za rozmawianie po polsku

Wtorek, 4 września 2012 (15:59)

Polka sprzątająca w jednym ze szpitali w Norwegii straciła pracę za rozmawianie po polsku, m.in. w czasie przerwy na lunch. Sprawa trafiła do rzecznika ds. dyskryminacji i może mieć finał w sądzie.

Zdjęcie

Polkę zwolniono z pracy za rozmawianie... po polsku /©123RF/PICSEL
Polkę zwolniono z pracy za rozmawianie... po polsku
/©123RF/PICSEL
W szpitalu w miejscowości Skien w okręgu Telemark na południu Norwegii przy sprzątaniu pracowało pięć osób z Polski. - Za każdym razem, kiedy moja szefowa słyszała, że ktoś z nas mówi po polsku, zwracała uwagę, abyśmy mówili po norwesku, zwłaszcza w czasie przerwy na lunch - powiedziała norweskiej gazecie "Dagbladet" zwolniona z pracy Polka.

- Jedna z osób, z którymi pracowałam, to moja najlepsza koleżanka z Warszawy, skąd pochodzimy. Byłoby dziwne, gdybyśmy w czasie przerw rozmawiały po norwesku, zwłaszcza, że nie znamy dobrze tego języka. Zawsze starałyśmy się rozmawiać po norwesku z Norwegami - dodała.

Reklama

Polka została zwolniona z pracy, a w wypowiedzeniu dyrekcja szpitala napisała wprost, że "pracownicy oraz pacjenci wielokrotnie skarżyli się, że w stołówce, w pomieszczeniu dla personelu sprzątającego, a także na korytarzu słychać język polski". Podkreślono, że wcześniej kobieta została poinformowana, iż w pracy obowiązuje wyłącznie język norweski.

Polka twierdzi, że została zwolniona niezgodnie z prawem. - To poważne naruszenie prawa, nie można zabronić mówić po polsku w czasie wolnym od pracy - powiedział PAP reprezentujący Polkę adwokat. Sprawa trafiła do rzecznika ds. dyskryminacji i jeśli nie dojdzie do ugody, może mieć finał w sądzie.

Dyrekcja szpitala poinformowała "Dagbladet", że sprawa Polki będzie tematem spotkania ze związkami zawodowymi.

Więcej na temat:półki | Polka | Norwegia

Zobacz również

  • Stres pourlopowy. Jak go uniknąć i cieszyć się powrotem do pracy?

    Wrzesień to dla wielu pracowników czas powrotów do aktywności zawodowej po wakacyjnym odpoczynku. Eksperci firmy Work Service radzą, jak efektywnie rozplanować obowiązki po urlopie, aby pierwszy... więcej