Nie ma pracy. W ciągu 4 lat wyemigrowało 300 000 ludzi

​Ok. 300 tys. Irlandczyków wyemigrowało z kraju w ostatnich czterech latach - podała zrzeszająca organizacje młodzieżowe Krajowa Rada Młodzieży Irlandii. Głównym powodem wyjazdów jest poszukiwanie lepszej pracy.

Oznacza to, że w jednej na cztery rodziny w kraju jest ktoś, kto wyjechał za granicę. Wśród 300 tys. emigrantów 40 proc. to osoby w wieku od 15 do 24 lat.

Krajowa Rada Młodzieży (National Youth Council) wyjaśnia, że decydując się na wyjazd, Irlandczycy chcą "poszerzyć horyzonty" i "mieć większe możliwości", ale przede wszystkim emigrują za pracą, uznając, że w Irlandii mają "ograniczone szanse na zatrudnienie" oraz "brak perspektyw".

Emigrację z kraju rozważa obecnie aż połowa młodych osób w przedziale wiekowym 18-24 lata, 40 proc. osób w przedziale 25-34 lata oraz ponad jedna czwarta osób przedziale 35-54 lata - wynika z opublikowanego w środę badania poświęconego emigracji.

Krajowa Rada Młodzieży, reprezentująca ponad 50 irlandzkich organizacji młodzieżowych, już od pewnego czasu apeluje do rządu w Dublinie, by opracował strategię, która zachęci obywateli do pozostania w kraju, oraz mianowania ministra odpowiedzialnego wyłącznie za sprawy migracji oraz kontakty z Irlandczykami za granicą.

Irlandia ma ok. 4,7 mln mieszkańców.

PAP
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »