Minister Kosiniak-Kamysz: To dobry czas na podwyżki wynagrodzeń

Środa, 22 lipca 2015 (13:34)

Minister Władysław Kosiniak-Kamysz szuka sposobów na zatrzymanie w kraju młodych Polaków szukających pracy za granicą. Szef resortu pracy uważa, że wzrost gospodarczy powinien się wreszcie przełożyć na podwyżki pensji.

Zdjęcie

Władysław Kosiniak-Kamysz /Newseria Biznes
Władysław Kosiniak-Kamysz
/Newseria Biznes

Młodzi Polacy wyjeżdżają do pracy za granicę i coraz częściej starają się pozostać tam na stałe. Jedni dlatego, że są przekonani, iż ewentualny powrót do kraju nie stworzy im lepszych perspektyw. Inni uważają, że rynek pracy w Polsce jest nadal trudny.

Minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz uważa, że najważniejsza dla przekonania młodych Polaków o pozostaniu w kraju jest możliwość pozyskania dobrej, dającej stałe zatrudnienie i dobre wynagrodzenie pracy w kraju. Zdaniem ministra młodzi ludzie decydują się na wyjazd przede wszystkim ze względu na lepsze zarobki.

Reklama

Emigracja zarobkowa: 46 procent młodych Polaków rozważa wyjazd

​Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami, 46 procent młodych Polaków rozważa emigrację po zakończeniu studiów. czytaj więcej

Minister podkreśla, że mamy najniższe bezrobocie od 7 lat i wszystko wskazuje na to, że za kilka tygodni będzie ono jednocyfrowe. - Przy wzroście gospodarczym powyżej 3 i pół procent jest naprawdę dobry moment na podwyżkę wynagrodzeń - przekonuje.

Minister przypomniał także, iż rząd przygotował program "Praca dla Młodych ", przeznaczony dla osób do 30 roku życia. Przewiduje on , że pracodawca będzie mógł przez okres 12 miesięcy otrzymywać refundację wynagrodzenia zatrudnionej młodej osoby. Co miesiąc będzie otrzymywał środki w wysokości minimalnego wynagrodzenia. Minister zaznaczył, że ważne, by pracodawca oprócz środków otrzymanych dołożył też coś od siebie, do czego mocno zachęca.

Władysław Kosiniak-Kamysz zaznaczył, że dzięki większej skuteczności urzędów pracy i innym wprowadzonym już programom jak chociażby "Pierwszy biznes wsparcie w starcie" spadek bezrobocia wśród osób młodych w ostatnim roku wynosi około 20 procent.

Artykuł pochodzi z kategorii: Kategoria główna

Więcej na temat:zarobki | emigracja
POLECANE zwiń