Jak znaleźć pracę, gdy szukasz już od dłuższego czasu?

Eileen Wolkstein twierdzi, że jeszcze nigdy nie było tak źle. Wolkstein, która od 25 lat pracuje jako doradca zawodowy w Nowym Jorku, informuje, że wielu jej klientów szuka pracy od sześciu, dziewięciu miesięcy, roku, a nawet półtora roku. Niektórzy z nich to byli menedżerowie wyższego szczebla, którzy prowadzą poszukiwanie pracy po raz pierwszy życiu, gdyż na każde poprzednie stanowisko zostali zrekrutowani lub poleceni.

Wolkstein twierdzi, że koncentracja i determinacja to jedne z największych obecnych wyzwań w obliczu ciągle pogarszającego się obrazu rynku pracy. Istnieją jednak sposoby, aby zachować dobry nastrój i poprawić swoje szanse, a jednocześnie zwiększyć skuteczność długotrwałych poszukiwań pracy.

- Najważniejszym narzędziem w przyborniku szukającego zatrudnienia jest sieć jego kontaktów. Wiele badań pokazuje, że od połowy do trzech czwartych pracowników znalazło pracę dzięki kontaktom osobistym - mówi Orville Pierson, starszy wiceprezes w firmie Lee Hecht Harrison, zajmującej się reorientacją zawodową, oraz autor książki "Highly Effective Networking: Meet the Right People and Get a Great Job" (ang. Skuteczne nawiązywanie kontaktów: poznaj właściwych ludzi i zdobądź świetną pracę).

Reklama

Na zdjęciach: Jak znaleźć pracę, gdy szukasz już od dłuższego czasu

Na zdjęciach: Darmowe narzędzia dla poszukujących pracy

Na zdjęciach: Dziesięć najważniejszych rzeczy, które należy zrobić, aby dostać pracę

Na zdjęciach: Jak znaleźć pracę przy pomocy Twittera

Na zdjęciach: 10 sposobów, jak nie stracić szansy na zatrudnienie

Podkreśla, że "w trudnych czasach pracodawcy redukują wydatki na rekrutacje". Zmniejszają wydatki na ogłoszenia w internecie, targi pracy, ogłoszenia na uczelniach oraz w prasie. Wykorzystywanie kontaktów staje się więc coraz ważniejsze.

ZOBACZ FILM: Rewolucja w walce z bezrobociem?

Wolkstein zaleca, że nawet jeżeli skontaktowałeś się już raz ze wszystkimi swoimi znajomymi, to nie należy rezygnować z korzystania z tego sposobu. Po upływie kilku miesięcy skontataktuj się z nimi ponownie. Może na wcześniejszym etapie poszukiwań zadawałeś nieodpowiednie pytania. Od tamtego czasu udało ci się zebrać nowe informacje, kontakty oraz myśli, o tym, co chcesz robić.

Nie wahaj się także przed szczegółowym wymienieniem tego, co mogą dla ciebie zrobić. - Ludzie nie wiedzą, jak załatwić sprawę i poprosić o konkretną pomoc - zauważa Wolkstein. - Kontaktując się z kimś, chcemy, aby najlepiej polecono nam trzy osoby, do których możemy się zwrócić. Możemy też jednak poprosić te osoby, aby w naszym imieniu skontaktowały się z tymi trzema osobami.

Nie zależnie od tego, co robisz, nie nadużywaj swoich kontaktów i nie ustawaj w zastanawianiu się, jak i kiedy możesz poprosić o pomoc. - Jeżeli nie możesz udzielić zrozumiałej, wyraźnej odpowiedzi na pytanie "Jak mogę Ci pomóc?", wtedy nie masz prawa prosić o pomoc - radzi Wolkstein. Zawsze odrób swoją pracę domową. Wolkstein dodaje, że nawet w przypadku najbliższych znajomych pamiętaj, że im lepiej zaprezentujesz siebie, tym większą kreatywnością wykażą się w myśleniu w twoim imieniu. Nie zapominaj, że polecając cię, ryzykują własną reputację.

Zastanów się nad możliwościami poszerzenia kręgu kontaktów. Czy zapisałeś się do banku karier przy swojej Alma Mater? Sprawdziłeś stowarzyszenia zawodowe? Szukający pracy zaczynają się zrzeszać w regionalnych klubach pracy, gdzie wymieniają się uwagami, kontaktami i narzekaniami. Popracuj jako wolontariusz, a poczujesz się lepiej i nawiążesz nowe kontakty.

Długie szukanie pracy jest często przygnębiające. Jak wytrzymać 99. odmowę? Wolkstein radzi, aby co jakiś czas zatrzymywać się i zrewidować własne cele i strategie. Ten rok jest czasem ponownych ocen. Jeżeli szukałeś tylko pracy na pełen etat, zastanów się nad rozszerzeniem poszukiwań na prace tymczasowe i na zlecenie. Mogłoby to dobrze wyglądać w twoim CV i poprawić twoją samoocenę, nie mówiąc już o stanie konta. Jeżeli nie masz jeszcze planu B, lepiej go opracuj. Jakie inne zawody niezwiązane z twoją profesją mogłyby cię zainteresować?

- Nie zaprzeczaj, że czujesz się źle, jeżeli masz świadomość, że wypalasz się emocjonalnie - dodaje Wolkstein. - Przeżywasz emocjonalną huśtawkę - wyjaśnia. - Jeżeli jesteś załamany, musisz sobie to uświadomić i zrobić coś, by się pozbierać. Zrób sobie przerwę. Spotkaj się z przyjaciółmi, poszukaj wakacyjnych ofert last minute. Jeden z klientów Wolkstein, który przeszedł przez długi okres poszukiwania pracy, wyjeżdżał co cztery miesiące. Zrobił między innymi wypad na Bermudy za jedyne 200 dolarów włączając w to bilety lotnicze w obydwie strony, spędził z rodziną weekend w Portoryko.

W trakcie długotrwałych poszukiwań pracy należy dbać o ćwiczenia, właściwą dietę i bogate życie towarzyskie - mówi Wolkstein. Jeżeli masz męża lub żonę i dzieci - zaangażuj ich. Wyjaśnij, jak trudne jest szukanie pracy. - Nie musisz naprawiać mebli i wozić cioci Lucy do lekarza tylko dlatego, że jesteś jedyną osobą, która siedzi w domu - mówi Wolkstein. - Musisz spędzić kilka dni tak, jakbyś był osobą pracującą.

Najtrudniejszą rzeczą w długim poszukiwaniu pracy jest zachowanie organizacji i dyscypliny. Doradca zawodowy może ci pomóc, omawiając różne opcje i pomagając wyznaczyć cele. Wolkstein ostrzega jednak, że rezygnuje ze współpracy z osobami, które nie wykorzystają w pełni jej usług. Nie wystarczy, że rano przed spotkaniem z doradcą wykonasz kilka telefonów - tłumaczy. - Doradca powinien być jak rzeźbiarz, soczewka czy oceniający.

- Wytrzymaj jeszcze trochę - podsumowuje. - Nie brzmi to może odkrywczo, ale musisz to zrobić.

Na zdjęciach: Druga rozmowa kwalifikacyjna

Susan Adams

Czytaj również:

Pracodawca za kratami, bo nie płacił pracownikom

Dramatyczne sygnały z urzędów pracy

Urzędy bez pieniędzy, bezrobotni bez składek

ZOBACZ AUTORSKĄ GALERIĘ ANDRZEJA MLECZKI

Forbes
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »