Jak zaskarżyć niekorzystną interpretację?

Podatnik, który nie jest zadowolony z odpowiedzi fiskusa na pytanie o zakres stosowania prawa podatkowego, może złożyć skargę do wojewódzkiego sądu administracyjnego.

Nie może jednak zrobić tego od razu po otrzymaniu niekorzystnej interpretacji. Wcześniej musi upewnić się, że Minister Finansów nie zmieni zdania - musi wezwać go do usunięcia naruszenia prawa.

Odpowiedź pod kontrolą

Podatnicy, którzy mają wątpliwości co do zakresu i sposobu stosowania przepisów podatkowych, mogą zwrócić się do fiskusa o ich wyjaśnienie. W celu uzyskania indywidualnej interpretacji prawa podatkowego należy wykonać dwie czynności. Po pierwsze, trzeba złożyć wniosek. W nim powinno się dokładnie opisać stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe, na tle którego pojawiły się wątpliwości, sformułować pytanie oraz przedstawić własne stanowisko w sprawie. Po drugie, należy uiścić opłatę. Wniosek o wydanie interpretacji podlega opłacie w wysokości 40 zł. Tyle trzeba zapłacić, jeżeli we wniosku został przedstawiony jeden stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe. Koszt wzrasta jednak, jeśli w jednym wniosku występuje ich kilka. W takim przypadku opłata pobierana jest od każdego odrębnego stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego. Opłatę należy uiścić w ciągu 7 dni od dnia złożenia wniosku.

Reklama

Podatnik nie zawsze otrzymuje na swoje pytanie taką odpowiedź, z którą skłonny jest się zgodzić. Co może zrobić? Indywidualne interpretacje wydawane przez fiskusa nie podlegają weryfikacji w toku postępowania podatkowego. Nie można złożyć na nie zażalenia ani odwołania. Jednak nie oznacza to, że nie podlegają one żadnej kontroli. Można zaskarżyć je do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Zanim jednak to się zrobi, trzeba wezwać fiskusa do usunięcia naruszenia prawa. Fiskusa, czyli kogo? Podatnicy mogą czuć się zdezorientowani, zważywszy, że kto inny pisze interpretacje, a kto inny jest oficjalnie organem podatkowym właściwym w tych sprawach.

Niezbędny warunek

Indywidualne interpretacje przepisów prawa podatkowego wydaje na pisemny wniosek zainteresowanego Minister Finansów. Stanowi tak art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej. Jest jednak pewne ?ale?. Odpowiedzi na pytania podatników o zakres i sposób stosowania przepisów podatkowych nie wychodzą z ministerstwa. Minister Finansów mógł upoważnić podległe mu organy do wykonywania w jego imieniu tego zadania i z tej możliwości skorzystał. Do wydawania indywidualnych interpretacji upoważnił cztery izby skarbowe. Są to izby skarbowe w: Bydgoszczy, Katowicach, Poznaniu i Warszawie. Wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji prawa podatkowego należy natomiast wysłać na adres biura Krajowej Informacji Podatkowej podległego danej izbie skarbowej. Znajdują się one odpowiednio w: Toruniu, Bielsku-Białej, Lesznie i Płocku.

Taka, a nie inna struktura wydawania indywidualnych interpretacji prawa podatkowego nie zmienia jednak faktu, że to Minister Finansów jest oficjalnie organem właściwym w tych sprawach. Przed wniesieniem do wojewódzkiego sądu administracyjnego skargi na interpretację trzeba więc Ministra Finansów wezwać do usunięcia naruszenia prawa. Wezwanie należy złożyć na piśmie w ciągu 14 dni od dnia otrzymania interpretacji. Wezwanie do usunięcia naruszenia prawa trzeba bowiem wystosować w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o wydaniu aktu. Stanowi tak art. 52 § 3 Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.

Skarga na interpretację

Wezwanie Ministra Finansów do usunięcia naruszenia prawa jest warunkiem, jaki musi być spełniony, aby móc złożyć skuteczną skargę na interpretację. Dopiero po wyczerpaniu tej drogi zmiany stanowiska fiskusa można zwrócić się do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Sprawy z zakresu indywidualnych interpretacji podatkowych są rozpoznawane przez wojewódzkie sądy administracyjne właściwe ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę skarżącego. Takie rozwiązanie obowiązuje od 11 października br. Wcześniej wszystkie skargi na interpretacje trafiały do wojewódzkiego sądu administracyjnego w Warszawie.

Elementy skargi:
oznaczenie sądu, do którego skarga jest kierowana,
  
imię i nazwisko lub nazwa skarżącego (jego przedstawiciela ustawowego, pełnomocnika),
  
wskazanie organu, którego działania skarga dotyczy,
  
określenie miejsca zamieszkania, a w razie jego braku - adresu do doręczeń, lub siedziby stron (ich przedstawicieli ustawowych, pełnomocników),
  
sprecyzowanie rodzaju pisma (czyli, że wnoszone pismo jest skargą),
  
wskazanie, jaki akt jest zaskarżony,
  
osnowa wniosku z podaniem naruszenia prawa lub interesu prawnego (wskazanie przyczyn uzasadniających wniesienie skargi),
  
podpis strony (jej przedstawiciela ustawowego, pełnomocnika),
  
wykaz załączników. 

Na złożenie skargi na interpretację podatnik ma 30 dni od dnia doręczenia mu odpowiedzi na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa. Jeżeli taka odpowiedź nie zostanie udzielona, skargę należy złożyć w ciągu 60 dni od dnia wniesienia wezwania. Terminy te wynikają z art. 53 § 2 Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Trzeba być przy tym przygotowanym na uiszczenie wpisu w wysokości 200 zł.

Podstawa prawna:

ustawa z dnia 30.08.2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. nr 153, poz. 1270 ze zm.),

ustawa z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.).

autor: Małgorzata Żujewska

Gazeta Podatkowa Nr 508 z dnia 2008-11-20

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »