Jak rozszyfrować ogłoszenie o pracę?

Co kryje się za poszczególnymi słowami w ofercie pracy i w jaki sposób udowodnić, że spełniamy określone kryteria?

Pracodawcy przedstawiają swoje wymagania wobec kandydatów w postaci listy pożądanych cech i umiejętności. Używają słów-kluczy, które niedoświadczone osoby mogą opacznie zrozumieć. Rozszyfrowujemy dla was frazy najczęściej powtarzające się w ofertach pracy. Sugerujemy również, co powiedzieć, aby przekonać rekrutera, że posiadasz wymagane cechy, oraz o co zapytać, żeby wykazać się zrozumieniem tematu oraz doświadczeniem. Dzięki temu udowodnisz, że jesteś idealnym kandydatem na dane stanowisko.

"Terminowość"

Co to naprawdę znaczy: stresująca praca pod presją czasu.

Podaj przykład, kiedy: udało ci się doprowadzić projekt do końca mimo napiętego harmonogramu, a jednocześnie pomogłeś zespołowi uporać się ze stresem.

Pytania dodatkowe: Czy najważniejsze terminy ukończenia prac wypadają codziennie, co tydzień czy co kwartał? Jakiego systemu zarządzania projektami używa firma, aby pomóc pracownikom w przestrzeganiu harmonogramu?

"Dokładność, skrupulatność"

Co to naprawdę znaczy: istnieje duże ryzyko, że przyszłe zadania okażą się złożone i będą wymagać drobiazgowości; jeśli coś przeoczysz, twój błąd może firmę wiele kosztować.

Podaj przykład, kiedy: dostrzegłeś możliwość wprowadzenia zmian w dokumencie lub projekcie, a twoja dokładność zaoszczędziła pracodawcy wstydu, czasu lub pieniędzy.

Pytania dodatkowe: Jak wygląda standardowy dzień pracy na tym stanowisku? Ile czasu zajmują poszczególne obowiązki?

"Dynamiczna, szybko rozwijająca się firma"

Co to naprawdę znaczy: małe, dopiero wkraczające na rynek przedsiębiorstwo, szefowie mogą być niedoświadczeni, a praca - chaotyczna.

Podaj przykład, kiedy: pracowałeś w firmie zmagającej się z problemami lub w zespole, który miał za zadanie uporządkować choćby małą część przedsiębiorstwa np.: obieg dokumentów, sposób komunikacji itp.

Pytania dodatkowe: W którą stronę będzie rozwijał się biznes w przyszłym roku? Czy pensja jest stała, czy zależna od wyników?

"Zarób w domu 1000 zł w tydzień!"

Co to naprawdę znaczy: to najprawdopodobniej w ogóle nie jest oferta pracy, a reklama płatnego szkolenia lub firmy działającej na zasadzie piramidy finansowej; w najlepszym przypadku chodzi o stanowisko sprzedawcy bez płacy podstawowej. Bądź ostrożny!

Podaj przykład, kiedy: przeczytałeś podobne ogłoszenie, które okazało się być sposobem na wyłudzenie pieniędzy. Sprawdź reakcję rekrutera.

Pytania dodatkowe: zadaj jak najwięcej pytań podczas rozmowy telefonicznej, zanim wybierzesz się na spotkanie. Jeśli wszystko wydaje się zbyt piękne, aby było prawdziwe, zapewne masz do czynienia z przekrętem. Pomyśl dwa razy, nim stawisz się na rozmowie kwalifikacyjnej.

"Świadczenia dodatkowe" / "atrakcyjne benefity"

Co to naprawdę znaczy: kiepskie wynagrodzenie.

Podaj przykład, kiedy: podjąłeś się pracy tymczasowej, a pracodawca po paru miesiącach postanowił zatrudnić cię na stałe.

Pytania dodatkowe: wypytaj dokładnie o rodzaj bonusów. Bądź jednak ostrożny, aby nie sprawić wrażenia nadmiernie zainteresowanego płatną opieką medyczną. Żaden pracodawca nie chce zatrudniać chorych osób. Pamiętaj jednak, że rekruter nie ma prawa pytać cię o stan zdrowia. Twoja zdolność do pracy zostanie oceniona podczas badań wstępnych u lekarza medycyny pracy.

"Samodzielne stanowisko"

Co to naprawdę znaczy: spodziewaj się pracy u podstaw w pocie czoła; zapewne nie będziesz miał nikogo do pomocy.

Podaj przykład, kiedy: przeprowadziłeś od początku do końca jakiś projekt, który okazał się przydatny dla byłego pracodawcy / stowarzyszenia / organizacji, w której działałeś.

Pytania dodatkowe: Jeśli wydaje ci się, że to za dużo pracy jak na jedną osobę, zapytaj, czy planują zatrudnienie kolejnych osób w przyszłości. Odpowiedź negatywna oznacza duże ryzyko - możesz nie poradzić sobie z ogromem pracy lub utknąć w niej na lata, jeśli odniesiesz sukces.

"Zaangażowanie" / "motywacja"

Co to naprawdę znaczy: możesz się szybko wypalić.

Podaj przykład, kiedy: wykonałeś swoje zadanie w wyjątkowy sposób lub otrzymałeś pochwałę od zwierzchników.

Pytania dodatkowe: Zapytaj, jak doszło do tego, że stanowisko się zwolniło. Zastanów się, czy przyjąć tę pracę, jeśli usłyszysz, że osoba piastująca je wcześniej sama odeszła lub się wypaliła.

Szukasz pracy? Przejrzyj oferty w serwisie Praca INTERIA.PL

Kariera
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »