Emigracja - Uwaga na oszustów!

Poszukując pracy za granicą, nie jest trudno wpaść w sidła naciągaczy. Na liście ich obietnic znajduje się wymarzony "pakiet" - zapraszają do raju, nie pytają o kwalifikacje, a do tego oferują olbrzymie zarobki, zakwaterowanie i transport. Warunek jest jeden - zadatek. Znikają zaraz po wzięciu gotówki.

- Od maja tego roku mieliśmy kilkanaście takich przypadków, z czego kilka zgłosiliśmy na policję. Na pozostałe oszukani, oprócz potwierdzenia wpłaty, nie mieli dowodów - mówi Przemysław Osuch, Business Development Director w Adecco Poland. Oszuści działają według podobnych schematów. Aby przyciągnąć jak najwięcej niedoświadczonych osób, zamieszczają w prasie lub internecie zachęcające ogłoszenie z numerem telefonu komórkowego. Komunikat jest prosty: "Anglia praca od zaraz, odpowiedzialne osoby kobiety i mężczyźni. Wysokie zarobki". W czasie rozmowy telefonicznej przedstawiają się jako pracownicy dużych agencji zatrudnienia, jak Adecco czy OTTO i niemal od razu przechodzą do kwestii zaliczki.

Reklama

Pieniądze mają pomóc pokryć wszelkie formalności związane z pracą poza granicami kraju. Po przelaniu żądanej kwoty kontakt z fałszywymi pośrednikami urywa się natychmiast. O tym, ile osób padło ofiarą oszustów, można przekonać się chociażby zaglądając na portal oszukany.pl, stworzony specjalnie dla osób wyjeżdżających do pracy za granicę i zawierający czarną listę nieuczciwych pośredników.

Happy end to wyjątek

- Muszę przyznać, że uratowało mnie zwyczajne nieporozumienie - wspomina Anna ze Szczecina. W internecie znalazła ogłoszenie, w którym poszukiwano kobiet do sprzątania salonu BMW w Niemczech. - Od razu zadzwoniłam. Z rozmowy wynikało, że pośrednikiem w zatrudnieniu jest firma Adecco. Miałam dostać 1,8 tys. euro na rękę miesięcznie. Warunkiem zatrudnienia było jednak zalogowanie się na stronie agencji za pomocą kodów, co zgodnie ze słowami mężczyzny miało kosztować mnie 200 euro - mówi. W celu przekazania kodu umówili się pod konkretnym adresem. Anna była przekonana, że chodzi o jedną z placówek firmy Adecco, tymczasem w podanym miejscu nie znalazła żadnego biura agencji.

Od razu skontaktowała się z mężczyzną telefonicznie. - Okazało się, że fałszywy pośrednik, podając mi adres, miał na myśli placówkę banku, w którym miałam wpłacić pieniądze, nie zaś oddział biura. Moje pytania wyraźnie go zdenerwowały, dlatego jego ofertę postanowiłam sprawdzić u źródła. W agencji nikt o niej nie słyszał - wyjaśnia. Jak się okazuje, sposobów na umiejętne podejście osób poszukujących pracy jest wiele. Przekonała się o tym Małgorzata z Poznania. W rozmowie z osobą, która gwarantowała zatrudnienie za Odrą, dowiedziała się, że decyzję o pracy musi podjąć szybko. Pozostały jedynie dwa wolne miejsca i aby dostać swoją szansę, musi wpłacić 650 zł. Wątpliwości Małgorzaty zaczęły rosnąć, gdy usłyszała, że umowę ma podpisywać na następny dzień - w niedzielę. Konsultacja z agencją pracy, którą człowiek rzekomo reprezentował, potwierdziła jej obawy. Nie wszyscy mają takie szczęście. - Kiedy wpłaciłem pieniądze, mój pośrednik wyłączył telefon - żali się na forum Andrzej. I tak skończył się jego sen o szybkich pieniądzach.

Patent na oszustów

Reguła jest prosta. - Legalna agencja nigdy nie pobiera pieniędzy za pośrednictwo w znalezieniu pracy, nie "ściąga" ich także z wynagrodzenia i nie wysyła pracownika bez przedstawienia umowy o kierowanie do pracy za granicą, w której potwierdzone są warunki zatrudnienia - przestrzega Przemysław Osuch. Wykaz zarejestrowanych agencji jest dostępny na stronie internetowej www.kraz.praca.gov.pl.

Joanna Bucior

Agencja pośrednictwa kierująca do pracy za granicą musi podpisać z tobą umowę, która będzie zawierać: - dane zagranicznego pracodawcy, - okres zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, - rodzaj oraz warunki pracy i wynagradzania, a także przysługujące osobie kierowanej do pracy świadczenia socjalne, - warunki ubezpieczenia społecznego oraz od następstw nieszczęśliwych wypadków i chorób tropikalnych, - obowiązki i uprawnienia osoby kierowanej do pracy oraz agencji pośrednictwa pracy, - zakres odpowiedzialności cywilnej stron w przypadku niewykonania lub nienależytego wykonania umowy zawartej między agencją pośrednictwa pracy a obywatelem polskim, w tym stronę pokrywającą koszty dojazdu i powrotu osoby skierowanej do pracy w przypadku niewywiązania się pracodawcy zagranicznego z warunków umowy oraz tryb dochodzenia związanych z tym roszczeń, - kwoty należne agencji pośrednictwa pracy z tytułu faktycznie poniesionych kosztów związanych ze skierowaniem do pracy za granicą poniesione na: dojazd i powrót osoby skierowanej, wydawanie wizy, badania lekarskie i tłumaczenie dokumentów, - informację o trybie i warunkach dopuszczania cudzoziemców do rynku pracy w państwie wykonywania pracy.

Szukasz pracy? Przejrzyj oferty w serwisie Praca INTERIA.PL

Praca i Życie za Granicą
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »