Emerytura bez lat pracy

Emerytura dla 60-latka bez 35 lat pracy. Rozmawiamy z Haliną Wolińską, dyrektorem departamentu świadczeń emerytalno-rentowych w Centrali ZUS.

Sejm uchwalił właśnie ustawę dającą prawo do emerytur 60-letnim mężczyznom z 35-letnim stażem. Co to oznacza?

? Nowelizacja dotyczy mężczyzn urodzonych przed 1949 rokiem, tj. tych, którzy w tym roku ukończą 60 lat lub ukończyli je wcześniej, ale z uwagi na nieosiągnięcie 65 lat nie mogli przejść na emeryturę powszechną. Jeśli legitymują się 35 latami składkowymi i nieskładkowymi, uzyskają prawo do emerytury bez konieczności posiadania orzeczenia o całkowitej niezdolności do pracy. Ponadto muszą jednak spełniać inne warunki dające prawo do tzw. wcześniejszej emerytury pracowniczej.

Reklama

Jakie?

? Chodzi głównie o tzw. ostatni tytuł ubezpieczenia. Dla takiej osoby ostatnią formą pracy, przed złożeniem wniosku do ZUS, musi być stosunek pracy. Z tym że nie jest ważne, czy od zakończenia pracy taka osoba otrzymuje na przykład rentę z tytułu niezdolności do pracy, zasiłek dla bezrobotnych lub świadczenie przedemerytalne. Istotne jest, aby ostatnim tytułem ubezpieczenia związanym z pracą zarobkową było ubezpieczenie pracownicze. Ale nawet od tej reguły jest wyjątek.

Jaki?

? Jeśli mężczyzna, który będzie ubiegać się o emeryturę w ZUS wykaże, że pracował na etacie, a więc jako pracownik, przez cały 35-letni okres wymagany do przyznania świadczenia.

Nawet jeśli obecnie prowadzi na przykład działalność gospodarczą?

? Tak. Wtedy ZUS nie interesuje, jaki jest ostatni tytuł ubezpieczenia, ale sam fakt posiadania wymaganego okresu ubezpieczenia pracowniczego.

Czyli mężczyzna urodzony w 1946 roku, który obecnie prowadzi firmę, ale wcześniej przepracował 37 lat na etacie, będzie mógł skorzystać z emerytury?

? Tak.

A co z tymi, którzy nie spełnią tych warunków?

? Aby uzyskać emeryturę, muszą przez co najmniej 6 miesięcy poprzedzających zgłoszenie wniosku pozostawać w ubezpieczeniu pracowniczym.

Czyli osoba, która obecnie prowadzi firmę, może ją wyrejestrować i przynajmniej przez pół roku być pracownikiem?

? Tak.

Czy ZUS wymaga, żeby był to pełny etat?

?Nie. Wystarczy pracować na przykład na pół etatu.

A czy wymagany tytuł ubezpieczania musi być spełniony jeszcze do końca tego roku?

Co powinni zrobić teraz mężczyźni, którzy po opublikowaniu wyroku TK zgłosili się do ZUS, który odmówił im przyznania świadczenia? A co z tymi, którzy od decyzji ZUS odwołali się do sądu? A co, jeśli ubezpieczony nie wycofa z sądu odwołania? Co z osobami, które wygrały swoje sprawy w sądzie I instancji, ale nie mają przyznanego świadczenia, bo ZUS odwołał się od tego wyroku?

Rozmawiał Bartosz Marczuk.- Więcej: Gazeta Prawna 1.04.2008 (64) ? str.15

Gazeta Prawna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »