Bez znajomości języków obcych trudno dzisiaj znaleźć pracę

Środa, 19 sierpnia 2015 (06:00)

Znajomość języka obcego dzisiaj to wymóg, który coraz częściej jest stawiany przed kandydatami poszukującymi pracy. Które języki są najczęściej poszukiwane przez pracodawców?

Zdjęcie

Pracodawcy najczęściej poszukują kandydatów ze znajomością języka angielskiego /123RF/PICSEL
Pracodawcy najczęściej poszukują kandydatów ze znajomością języka angielskiego
/123RF/PICSEL

Według analizy Pracuj.pl w pierwszym półroczu 2015 roku, wymóg znajomości języka obcego pojawił się w połowie wszystkich ogłoszeń o pracę opublikowanych na portalu. Największą popularnością cieszył się język angielski, wymóg jego znajomości zawierało 47 proc. ogłoszeń o pracę z pierwszego półrocza 2015r. Pracodawcy poszukiwali także osób ze znajomością języka niemieckiego (9 proc. ogłoszeń o pracę) i francuskiego (3 proc.). Komu w codziennej pracy, oprócz nauczycieli języków obcych czy tłumaczy, najbardziej potrzebna jest znajomość języków obcych?
 

Od jakich specjalistów najczęściej oczekuje się znajomości języka angielskiego?

Analiza zamieszczonych obecnie na portalu Pracuj.pl ogłoszeń pokazuje, że najczęściej pracodawcy oczekiwali znajomości języka od specjalistów IT (ponad 75 proc. ogłoszeń dla IT zwiera taki wymóg), specjalistów ds. finansów (ponad 69 proc. ofert pracy), specjalistów ds. administracji biurowej (ponad 66 proc. ogłoszeń) oraz specjalistów ds. marketingu (ponad 66 proc. ofert pracy).

Reklama

Wśród osób specjalizujących się w IT najczęściej język angielski wymagany jest od specjalistów odpowiedzialnych za administrowanie systemami oraz od programistów.

Dla specjalistów związanych z finansami/ekonomią, najczęściej język angielski kluczowy jest w przypadku księgowych, specjalistów ds. analizy finansowej i biznesowej oraz ekspertów kontrolingu. Z kolei wśród specjalistów obsługi klienta najczęściej angielski potrzebny był w pracy ekspertom odpowiedzialnym za usługi profesjonalne.

Wśród ogłoszeń dla osób zajmujących się administracją biurową znajomości języka angielskiego oczekuje się od pracowników zajmujący się wsparciem administracyjnym, specjalistów odpowiedzialnych za wprowadzanie/ przetwarzanie danych czy osób na stanowiskach asystenckich. W marketingu najczęściej posługiwanie się językiem angielskim wymagane było od osób specjalizujących się w marketingu handlowym, zarządzaniu produktem czy zarządzaniu marką.

Dane portalu Pracuj.pl pokazują, że także inżynierowie nie powinni zapominać o nauce języków. Obecnie ogłoszenia, w których od tych specjalistów oczekuje się znajomości języka angielskiego, stanowią 54 proc. wszystkich ofert pracy do nich skierowanych. Wśród inżynierów znajomości angielskiego wymaga się przede wszystkim od specjalistów ds. elektroniki/elektryki, ekspertów zajmujących się konstrukcjami/technologiami oraz monterów/serwisantów.

Niemiecki numerem dwa

Drugim, najczęściej pojawiającym się w ogłoszeniach o pracę językiem, jest język niemiecki. W pierwszym półroczu 2015 roku oferty zawierające wymóg znajomości tego języka stanowiły 9 proc. wszystkich ogłoszeń. Obecnie największy procent ofert w których pojawia się język niemiecki, jako kryterium wskazane przez pracodawcę obserwuje się wśród ofert dla specjalistów ds. administracji (17 proc. ofert dla tych specjalistów zawiera wymóg znajomości języka niemieckiego), inżynierów (15 proc.), specjalistów ds. finansów/ekonomii (15 proc.) oraz ekspertów ds. obsługi klienta (10 proc.).

Wśród osób zajmujących się administracją język niemiecki jest najczęściej wymagany od specjalistów odpowiedzialnych za wsparcie administracyjne oraz od pracowników odpowiedzialnych za wprowadzanie/przetwarzanie danych. Wśród inżynierów najczęściej język niemiecki przydatny jest specjalistom ds. konstrukcji/technologii, monterom/serwisantom oraz inżynierom elektronikom/elektrykom. W przypadku specjalistów ds. finansów/ekonomii, 73 proc. wszystkich ogłoszeń o pracę z językiem niemieckim, skierowane było do księgowych. Wśród specjalistów ds. obsługi klienta język  niemiecki najczęściej był wymagany od osób specjalizujących się w usługach profesjonalnych oraz specjalistów inżynierii/techniki/produkcji.

Jakie jeszcze języki obce pojawiły się w pierwszym półroczu 2015 r. w ogłoszeniach o pracę?
W pierwszym półroczu 2015 r. poszukiwano także osób ze znajomością języka francuskiego (3 proc. wszystkich ogłoszeń zawierających wymóg znajomości języka) a także, ale już znacznie rzadziej, włoskiego, hiszpańskiego czy rosyjskiego (1 proc. ofert pracy).

Źródło: Grupa Pracuj S.A.

Artykuł pochodzi z kategorii: Kategoria główna

 
Więcej na temat:język obcy | praca | rekrutacja
POLECANE zwiń