25 milionów bez pracy, ludzie nie mają co jeść

Szefowie unijnych instytucji nakreślili ponury obraz sytuacji na rynku pracy we Wspólnocie. Zaapelowali do państw członkowskich o zdecydowane działania w walce z rosnącym bezrobociem.

W Brukseli rozpoczęła się dwudniowa konferencja poświęcona tej sprawie. Przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy przytoczył najnowsze dane. - Liczby mówią same za siebie. W Unii Europejskiej ponad 25 milionów osób nie ma pracy. Bezrobocie wzrosło w większości krajów. W Hiszpanii i Grecji przekracza ono 20 procent, a najbardziej dotyka ludzi młodych. Konieczne są zdecydowane działania. Wiele już zostało zrobione, ale nie jesteśmy jeszcze na końcu drogi - podkreślał Herman Van Rompuy.

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barroso wykorzystał okazję i zaapelował do bogatych państw członkowskich, by nie ograniczały w unijnym budżecie po 2013 roku programów, z których obecnie korzystają bezrobotni i biedni Europejczycy. Chodzi między innymi o Europejski Fundusz Dostosowania do Globalizacji, a także o program dla najuboższych, współfinansujące paczki żywnościowe. "Niektóre kraje zdają się zapominać, że w Europie są ludzie, którzy nie mają co jeść. Zapominają, że mamy do czynienia z sytuacją kryzysową. Czy możemy w Europie przymykać na to oczy?"

Reklama

Kraje, które więcej wpłacają do wspólnej kasy aniżeli z niej otrzymują zamierzają możliwie jak najbardziej ograniczyć wydatki w unijnym budżecie na lata 2014-2020. Chcą by ostrze cięć dotknęło nie tylko fundusz globalizacyjny, czy program żywnościowy dla najuboższych, ale także politykę spójności, wyrównującą szanse w rozwoju Wspólnoty. Negocjacje w sprawie nowego budżetu wejdą w decydującą fazę pod koniec miesiąca. Punktem kulminacyjnym będzie zwołany na listopad nadzwyczajny szczyt Unii Europejskiej.

We Francji bezrobocie najwyższe od 13 lat

W drugim kwartale tego roku bezrobocie we Francji ponownie wzrosło, osiągając najwyższy poziom od 1999 roku - 10,2 proc. osób w wieku produkcyjnym - podał w czwartek francuski państwowy Instytutu Statystyki (Insee). Niemal co piąty młody Francuz nie ma pracy.

Według Insee, w drugim kwartale bieżącego roku stopa bezrobocia w skali całego kraju - łącznie z francuskimi terytoriami zamorskimi - wzrosła o 0,2 proc. w porównaniu do poprzednich trzech miesięcy i wyniosła 10,2 proc. Także w samej Francji metropolitarnej odsetek osób bezrobotnych wzrósł w tym samym okresie - o 0,1 proc. - i wyniósł w połowie roku - 9,7 proc. Jak przypomina dziennik "Le Figaro", wskaźnik ten idzie w górę nieprzerwanie od trzeciego kwartału 2011 roku.

Zgodnie z podanymi w czwartek danymi, liczba osób bezrobotnych osiągnęła - tylko we Francji metropolitarnej - 2,8 mln osób bezrobotnych, czyli rekordowo wysoki poziom od 1999 r.

Najbardziej raptowny wzrost bezrobocia w ubiegłym semestrze zanotowano wśród ludzi młodych, w wieku 15-24 lat. W tej grupie wiekowej stopa bezrobocia osiągnęła w drugim kwartale 22,7 proc. (+0,3 w porównaniu z pierwszym kwartałem br.).

Rządzący we Francji od wiosny socjaliści podkreślają, że ich najpilniejszym priorytetem jest walka z bezrobociem. Wybrany w maju nowy prezydent Francois Hollande zapowiedział w końcu sierpnia, że jeszcze w tym roku zostanie przyjęta ustawa dotycząca zatrudnienia ludzi młodych w najtrudniejszej sytuacji. Chodzi o program subwencjonowania przez państwo miejsc pracy dla osób poniżej 25 lat. Rozwiązanie ma objąć od 2013 roku 150 tys. młodych osób.

Ponadto obecny lewicowy rząd chce stworzyć - w latach 2013-2017 - 500 tys. nowych miejsc pracy w ramach tzw. "kontraktów pokoleń". Program ma polegać m.in. na wsparciu finansowym z budżetu państwa dla małych i średnich przedsiębiorstw, które w tym okresie zatrudnią ludzi młodych i seniorów.

Bezrobocie w Grecji wzrosło w czerwcu do 24,4 procent.

Oznacza to, że bez pracy jest ponad 1,2 miliona ludzi. Według najnowszych danych, od maja zatrudnienie straciło ponad 50 tysięcy Greków, od czerwca 2011 roku - w sumie 358 tysięcy ludzi.

Najwięcej problemów ze znalezieniem pracy mają osoby w wieku poniżej 24 lat. Bezrobocie w tej grupie sięgnęło 55 procent. Większe trudności na rynku pracy mają kobiety.

Według raportu, od 2007 roku liczba bezrobotnych Greków wzrosła prawie trzykrotnie. Związki zawodowe ostrzegają, że stopa bezrobocia wzrośnie do poziomu 30 procent, jeśli grecki rząd będzie konsekwentnie wprowadzał plan oszczędnościowy, nałożony przez zagranicznych wierzycieli z Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Władze w Atenach mają ogłosić nowy program, przewidujący cięcia budżetowe w wysokości około 11,6 miliardów euro. Jutro do stolicy Grecji przyjadą przedstawiciele Unii Europejskiej, Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Europejskiego Banku Centralnego, by zakończyć rozmowy z greckim rządem o planowanych oszczędnościach.

OECD: Strefę euro ogarnia recesja

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) ostrzegła w czwartek, że kryzys zadłużenia spycha strefę euro ku recesji i "ciągnie w dół" globalny wzrost gospodarczy.

Słabnie nawet tempo wzrostu w Niemczech. W raporcie OECD nie wyklucza, że gospodarka niemiecka wejdzie w recesję do końca roku.

W maju OECD przewidywała, że w strefie euro spadek PKB może osiągnąć w tym roku aż 2 proc. Agencja Associated Press odnotowuje, że w opublikowanej w czwartek ocenie nie ma analogicznej prognozy. Wskazuje się natomiast, że strefę euro opanowuje recesja. Najnowsza prognoza dla trzech największych członków tej strefy - Niemiec, Francji i Włoch - mówi o spadku PKB o 0,2 proc. w tym roku.

Według Eurostatu gospodarka strefy euro skurczyła się o 0,2 proc. w drugim kwartale bieżącego roku, po zerowym wzroście w pierwszym kwartale. Definicja recesji to dwa kolejne kwartały ujemnego tempa wzrostu gospodarczego.

Biznes INTERIA.PL na Facebooku. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

IAR/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »