Zmiany w zbrojeniowym gigancie. Odwołano prezesa i zarząd

"Kadrowa miotła" dotarła do Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Decyzją rady nadzorczej koncernu, cały zarząd wraz z prezesem Sebastianem Chwałkiem został odwołany. Kto pokieruje teraz największym i najważniejszym podmiotem branży obronnej w Polsce?

Odwołanie dotychczasowego zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej potwierdził w rozmowie z Polską Agencją Prasową przedstawiciel departamentu komunikacji PGZ, Jacek Matuszak. - Oznacza to, że Sebastian Chwałek został odwołany ze stanowiska prezesa zarządu, Krzysztof Sola ze stanowiska wiceprezesa, a Jakub Roszkowski i Marcin Wierzchowski ze stanowisk członków zarządu - przekazał Matuszak. Wcześniej o "miotle kadrowej" w PGZ donosił branżowy portal Defence24.pl.

Jak poinformował Matuszak, tymczasowo spółką kierować będzie Tomasz Siemiątkowski, który został powołany na stanowisko p.o. prezesa. - Obowiązki te będzie pełnił maksymalnie do trzech miesięcy - powiedział.

Reklama

Siemiątkowski został wcześniej wybrany w skład rady nadzorczej PGZ. Nie po raz pierwszy zresztą - ten prawnik i ekonomista w latach 2013-2017 był już przewodniczącym nadzoru PGZ. W maju 2017 r. sam zrezygnował ze stanowiska.

W najbliższym czasie rada nadzorcza PGZ ma rozpisać konkurs na prezesa i pozostałych członków zarządu - przekazał również Matuszak.

PGZ ma kluczowe znaczenie dla obronności państwa

Polska Grupa Zbrojeniowa to grupa kapitałowa o kluczowym znaczeniu dla polskiego przemysłu obronnego. Skupia kilkadziesiąt zakładów przemysłowych, obiektów serwisowych i ośrodków badawczych - w tym takie podmioty, jak radomska Fabryka Broni "Łucznik", Huta Stalowa Wola (to tam produkuje się armatohaubice Krab) czy gliwickie zakłady Bumar-Łabędy.

Główny klient PGZ to rodzimy resort obrony narodowej - to właśnie Ministerstwo Obrony Narodowej kupuje gros sprzętu wytwarzanego przez państwowe zakłady, które skupia PGZ.

Sebastian Chwałek stał na czele Polskiej Grupy Zbrojeniowej od kwietnia 2021 roku. Wcześniej był m.in. wiceministrem obrony odpowiedzialnym za modernizację techniczną w resorcie obrony narodowej kierowanym przez Mariusza Błaszczaka i wiceprezesem PGZ. Zanim przeszedł do MON, był podsekretarzem i sekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji w okresie, gdy tym resortem kierował Mariusz Błaszczak.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Polska Grupa Zbrojeniowa | prezes | zarząd
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »