Wenecja wprowadza bilet wstępu. Wejście do miasta będzie płatne, a kary surowe

Wenecja wprowadza bilet wstępu do miasta. Chodzi o jednodniowych turystów, którzy nie są zbytnio dochodowi dla włoskiego miasta, a przez tłumy na ulicach Wenecji mieszkańcy coraz częściej wyprowadzają się do innych miejsc. UNESCO wpisało Wenecję do listy zagrożonego dziedzictwa, a włoskim władzom zarzuca, że nie robią zbyt wiele, żeby walczyć z upadającym miastem. Teraz władze Wenecji chcą pobierać opłatę na wjazd do miasta.

Turyści odwiedzający Wenecję będą zobowiązani do zakupu biletu wstępu - takie prawo we wtorek 12 września przyjęła Rada Miejska w Wenecji, o czym informuje agencja Ansa.

 

Chodzi o tzw. jednodniowych turystów - to ich będzie dotyczyć obowiązek zakupu biletu. Lokalni politycy ustalili cenę biletu, a także wysokość mandatu, w sytuacji jego braku. 

Wenecja wprowadza opłaty za wstęp do miasta. Kara za brak biletów może słono kosztować

Wenecja będzie pobierać opłaty za wstęp do miasta od tak zwanych jednodniowych turystów, czyli takich, którzy odwiedzają miasto na kilka godzin, nie zostają na noc, przez co nie zostawiają pieniędzy w hotelach i pensjonatach.

Reklama

Sesja Rady Miasta Wenecji, która obradowała nad wprowadzeniem nowej opłaty, była wyjątkowo burzliwa i trwała ponad sześć godzin. Nowe prawo przyjęto większością 24 głosów, przy 12 przeciw.  

Opłaty od turystów w Wenecji. Kara kilkukrotnie wyższa niż cena biletu, są wyjątki

Nowe prawo w Wenecji już wywołało zainteresowanie na całym świecie, a turyści zastanawiają się, w jaki sposób będą mogli dostać się do miasta i ile to będzie kosztować.

  • Kto zapłaci za wstęp do Wenecji? Opłatę będą musieli uiścić wszyscy turyści, którzy ukończyli 14 lat. Daninę będą musiały zapłacić osoby, które wjeżdżają do Wenecji tylko na jeden dzień i nie nocują w mieście.
  • Jak będzie wyglądać system poboru opłat? W najbliższych tygodniach miasto planuje uruchomić specjalną aplikację, za pośrednictwem, której będzie można dokonać rezerwacji i kupić bilet. Po przelaniu odpowiedniej kwoty system wygeneruje specjalny kod QR, którym będą legitymować się turyści i który będzie uprawniać do swobodnego przemieszczania się po mieście.
  • Ile będzie kosztować wstęp do Wenecji? Bilet ma kosztować od 3 do 10 euro od jednej osoby - ostateczną cenę mają jeszcze określić władze w Wenecji. 
  • Jaka kara za brak biletu wstępu? Kara za brak biletu będzie dużo wyższa niż cena wejściówki do miasta. Każdemu, kto zostanie złapany bez aktywnego kodu QR, zostanie wlepiony mandat w wysokości 50 euro (w przeliczeniu ponad 200 zł) i więcej. 
  • Od kiedy bilet wstępu? System biletowania w Wenecji będzie testowany od wiosny 2024 roku. Tzw. Faza eksperymentalna obejmie długie weekendy w kwietniu i maju, a także zwykłe letnie weekendy. Do tego ma dojść 30 najbardziej upalnych dni, które turyści chętnie spędzają w Wenecji.  
  • Kogo nie obejmą opłaty za wstęp do miasta? Biletów nie będą musieli kupować turyści, którzy mieszkają w weneckich hotelach uiszczając już przy tym opłatę turystyczną, a także pracownicy, studenci i osoby prowadzące działalność gospodarczą, które codziennie przekraczają główny most prowadzący do miasta. 

Z biletu wstępu do Wenecji będą zwolnione także dzieci do 14. roku życia. 

Mieszkańcy Wenecji mają dość turystycznego oblężenia. UNESCO wpisuje miasto na listę zagrożenia

Skąd w ogóle wziął się pomysł wprowadzenia opłaty za wjazd do miasta od jednodniowych turystów? Pierwszy raz o bilecie wstępu do miasta Rada w Wenecji dyskutowała już 2019 roku. 

Wenecja mierzy się z ogromnym napływem turystów, którzy nie przynoszą dużych dochodów do budżetu miasta i dla lokalnych przedsiębiorców. Dodatkowo powodują masowe wyludnianie się historycznego centrum miasta, a to połączone ze zmianami klimatycznymi i coraz wyższym poziomem wody w mieście, może doprowadzić nawet do upadku miasta.

Przewodniczący władz regionu, Euganejska Luca Zaia podkreślił, że "Wenecja, to miejsce nadzwyczaj kruche na mapie świata. Potrzebuje ochrony i to od zaraz".

W lipcu tego roku eksperci z UNESCO zdecydowali się wpisać Wenecję na światową listę zagrożonego dziedzictwa. Zarzucają także włoskim władzom, że robią zbyt mało, by chronić miasto przez przed masowym napływem turystów.

Wszystko to spowodowało, że Rada Miejska w Wenecji przy licznych protestach obywateli, aktywistów i partii mniejszościowych, zdecydowała się wprowadzić opłaty za wstęp do miasta. Polaryzacja była tak duża, że podczas głosowania żaden radny nie zdecydował się wstrzymać od głosu. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Wenecja | bilet | opłata | opłata klimatyczna | Włochy | UNESCO
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »