Ważna rola Polski w odbudowie Ukrainy. Donald Tusk wskazał dwa obszary

Wracają konsultacje pomiędzy rządami Polski i Ukrainy - powiedział na środowej konferencji prasowej Donald Tusk. Premier odniósł się do analogicznych spotkań, jakie towarzyszyły obu państwom przy organizacji Euro 2012. Pierwszymi tematami rozmów mają być budowa autostrady, ale także wspólne inwestycje w sektor zbrojeniowy.

- Poinformowałem panie i panów ministrów o zadaniach, jakie czekają poszczególne resortu w związku ze zwołaniem konsultacji międzyrządowych ukraińsko-polskich - powiedział premier Donald Tusk.

- Może część z państwa pamięta, ale przy wspólnej organizacji Euro 2012 takie spotkania, w jednym gabinecie pomiędzy naszymi rządami się odbywały. Wracamy do tej formuły. Najbliższe powinny odbyć się w Warszawie, w połowie marca - dodał.

Reklama

Polacy wybudują autostradę w Ukrainie? "Otrzymaliśmy propozycję"

Jak następnie wskazał, "kilka resortów czekają spore przygotowania przed konsultacjami". Premier wymienił m.in. resorty infrastruktury, obrony oraz aktywów państwowych. 

- Ministerstwo Infrastruktury zajmie się tematem udziału polskich firm lub polskiego konsorcjum, o ile takie miałoby powstać, w sprawie budowy autostrady od przejścia granicznego w Krakowcu do miasta Równe, czyli także przez Lwów - wyjaśnił Donald Tusk. 

Dodał, że ze strony ukraińskiego rządu jest oferta, aby to polskie firmy zajęły się budową tej autostrady. - Częściowo jej finansowanie jest już zapewnione przez międzynarodowe instytucje finansowe - powiedział premier. 

- Padło też zapytanie ze strony ukraińskiej, czy te firmy nie byłyby zainteresowane koncesją na 30 lat. Ta autostrada ma być płatna. Brzmi to interesująco, ale poprosiłem Ministerstwo Infrastruktury o zbadanie wszystkich za i przeciw - wskazał.

Poza autostradą będą też fabryki amunicji. Dla Polski i Ukrainy

Natomiast Ministerstwo Obrony i Ministerstwo Aktywów Państwowych będą miały za zadanie przeanalizowanie idei "wspólnych działań na rzecz komercyjnej produkcji nowoczesnej amunicji".  

- Rozmawialiśmy wstępnie ze stroną ukraińską, że powstaną wspólne fabryki amunicji na terenie Polski. Także z udziałem kapitałów zagranicznych, nie tylko polskich [...] Ich zadaniem będzie zapewnienie w przyszłości amunicji nie tylko Ukrainie, ale także Polsce. [...] Ta współpraca nie wyklucza pomocy, jaką będziemy udzielać Ukrainie. Bo ta pomoc leży w interesie Polski. Ale strona ukraińska rozumie, czy to w formie kredytów, czy innych form, ktoś na końcu będzie musiał za tę amunicję Polsce zapłacić - dodał Donald Tusk.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Donald Tusk | Ukraina | odbudowa Ukrainy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »