W tych krajach UE brakuje programistów. W Polsce o pracownika jest łatwiej, ale do ideału daleko

W branży informacji i komunikacji wciąż brakuje pracowników. W zeszłym roku na największe problemy ze znalezieniem specjalistów ICT wskazywały firmy między innymi z Czech i Niemiec. Dużo łatwiej o specjalistę z tej branży jest w Polsce, ale nasz rynek pracy też ma kłopoty.

  • W UE blisko dwie trzecie firm, które szukają specjalistów IT, miało problem z zapełnieniem wakatów
  • Największy problem mają firmy z Czech, Niemiec i Słowenii, wynika z danych Eurostatu
  • W Polsce o specjalistów było łatwiej niż w innych krajach UE
  • Na polskim rynku pracy wciąż brakuje jednak co najmniej 25 tys. specjalistów IT
  • Liczba absolwentów kierunków studiów związanych z branżą spada z roku na rok

Praca w IT się opłaca, a w branży cały czas brakuje specjalistów. Firmy w Unii Europejskiej w przeważającej części mają problem, żeby zapełnić wszystkie wakaty. Jak wynika z danych Eurostatu, o specjalistę od informacji lub komunikacji najłatwiej na rynku pracy jest w Polsce. 

Reklama

Europejskie firmy chcą zatrudniać, ale nie ma kogo

W ubiegłym roku blisko jedno na dziesięć przedsiębiorstw wskazało, że w 2021 roku chciało zatrudnić specjalistę z branży ICT (czyli branży technologii informacyjno-telekomunikacyjnych) - podaje Eurostat. Jak wskazuje unijny urząd statystyczny, blisko jedna trzecia (63 proc.) z firm, które chciały zatrudnić kogoś na takie stanowisko, miała problem ze znalezieniem pracowników.  

Tyle wynosi unijna średnia. Ale skala problemu jest różna w zależności od kraju. Największe kłopoty z wypełnieniem wakatów ICT miały firmy w Słowenii. Trudności ze znalezieniem eksperta od technologii informacyjnych miało ponad trzy czwarte firm (78 proc.). 

Duże problemy miały też firmy z dwóch krajów sąsiadujących z Polską: Niemiec i Czech. O kłopotach w wypełnieniu wakatów mówiło tam 77 proc. firm. Jeśli chodzi o naszego zachodniego sąsiada, szacuje się, że w sektorze IT brakuje ok. 100-140 tysięcy specjalistów. Pod koniec ubiegłego roku wakat w niemieckim IT czekał na obsadzenie blisko siedem miesięcy. 

Na tle UE Polska jest na drugim krańcu spektrum. Nasz kraj należał do grupy państw, gdzie najmniej firm miało w 2021 roku problem ze znalezieniem specjalisty z sektora ICT. Odsetek przedsiębiorstw zgłaszających ten problem nie był jednak niski i wyniósł 46,5 procent. 

Zdecydowanie najmniejsze problemy odnotowywały hiszpańskie firmy. Tam trudności z rekrutacją programistów i innych specjalistów od technologii teleinformatycznych miała tylko jedna trzecia firm (33 proc.). Porównanie sytuacji w różnych krajach UE przedstawia poniższy wykres:

W Polsce lepiej niż w UE, ale nadal za mało

We wszystkich państwach Unii Europejskiej zatrudnionych jest obecnie około 9 mln specjalistów IT. Jak wynika z danych raportu DESI (Digital Economy and Society Index) 2022 Human Capital, unijny cel do 2030 r. to 20 mln osób. Ma to stanowić około 10 proc. wszystkich zatrudnionych.

Polskie firmy odnotowują obecnie mniejszy problem niż inne ze znalezieniem specjalistów w IT. Ale sytuacja na naszym rynku pracy jest pod tym względem także daleka od ideału, jeśli spojrzeć na potrzeby gospodarki.

Jak wynika z szacunków Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE), w Polsce brakuje co najmniej 25 tysięcy specjalistów IT. To wskaźnik odzwierciedlający to, ilu takich pracowników brakuje, biorąc pod uwagę obecny potencjał naszej gospodarki. Jeśli zaś odsetek programistów i innych pracowników tego sektora wśród wszystkich zatrudnionych miałby być taki sam, jak w UE, to w Polsce musiałoby przybyć aż 147 tysięcy specjalistów. Obecnie w Polsce pracownicy w IT stanowią ok. 3,5 proc. wszystkich zatrudnionych. W całej Unii to ok. 4,5 procent. 

Braki może być trudno uzupełnić tylko pracownikami, którzy wykształcenie zdobyli w Polsce. Jak wskazuje PIE, liczba absolwentów kierunków STEM, (czyli inżynieryjnych, matematycznych i technologicznym) w Polsce, systematycznie spada. W roku akademickim 2017/2018 takie studia skończyło blisko 110 tys. osób w Polsce. W roku 2021/2022 było to niecałe 72 tysiące. Tymczasem aby wypełnić lukę IT w naszym kraju, absolwentów STEM musiałoby być 3,5 razy więcej. 

Martyna Maciuch

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: branża IT | rynek pracy | praca w UE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »