To może być cios w polskie kopalnie. Bruksela przyjęła nowe prawo

Parlament Europejski przyjął w kwietniu tzw. rozporządzenie metanowe, które w przyszłości ma ograniczyć emisję tego gazu do atmosfery. Metan uznawany jest za gaz cieplarniany znacznie niebezpieczniejszy dla środowiska niż dwutlenek węgla. Na nieszczęście, złoża węgla położone w Polsce są źródłem metanu (w różnym stopniu), a udział polskiego sektora produkcji energii w emisjach metanu jest czterokrotnie wyższy od unijnej średniej.

Polskie kopalnie będą musiały ograniczyć emisję metanu - zwraca uwagę Polski Instytut Ekonomiczny (PIE). "10 kwietnia 2024 r. Parlament Europejski przyjął tzw. rozporządzenie metanowe, którego celem jest ograniczenie emisji metanu z sektora energetycznego. Obejmie ono sektory ropy naftowej, gazu i węgla" - przypomina PIE.

Polski miks energetyczny sprzyja emisji metanu. Będziemy mieć kłopoty?

Eksperci wyliczają, że w Polsce udział sektora produkcji energii w całkowitych emisjach metanu w 2022 r. wynosił 44,3 proc. i jest 4 razy wyższy niż średnia UE (10,9 proc.). Powodem jest wciąż wzmożona eksploatacja węgla w naszym kraju i jego znaczny udział w tzw. miksie energetycznym. Dodatkowo, różne złoża węgla mają różny stopień nasycenia metanem i nie brakuje w naszym kraju złóż o intensywnej emisji tego gazu.

Wykres. Intensywność emisji metanu (kg/t) dla wybranych złóż węgla w Polsce w 2022 r.

Restrykcyjne normy dot. metanu. Wyjątkiem węgiel koksowy

PIE przypomina, że rozporządzenie metanowe wprowadzi wymogi w zakresie monitorowania, raportowania i weryfikacji emisji.

Reklama

Kopalnie węgla należą do największych emitentów metanu, nowe prawo wprowadzi więc już od 1 stycznia 2027 r. limit emisji tego gazu na poziomie 5 kg metanu na tonę wydobytego węgla.

Wyjątkiem na razie pozostaną emisje z kopalni węgla koksowego, który jest surowcem krytycznym ze względu na jego rolę w produkcji stali.

Metan groźny dla środowiska


Polski Instytut Ekonomiczny zwraca uwagę w swojej analizie, że metan jest drugim gazem (po CO2), którego emisje w największym stopniu przyczyniają się do ocieplenia klimatu.

Mimo że metan utrzymuje się w atmosferze przez około 10-15 lat, czyli o wiele krócej niż dwutlenek węgla, tona metanu zatrzymuje ok. 30 razy więcej ciepła niż tona CO2 w okresie 100 lat.

Według analizy Międzynarodowej Agencji Energetycznej, na którą powołuje się PIE, 40 proc. globalnych emisji metanu można uniknąć bez ponoszenia dodatkowych wysokich kosztów.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: górnictwo | kopalnie | metan | gazy cieplarniane
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »