"Średnia krajowa" ponownie rośnie, ale wolniej niż inflacja. Są nowe dane GUS

​Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w marcu 2023 roku wyniosło 7508,34 zł brutto i wzrosło w ujęciu rocznym o 12,6 proc. - poinformował w piątek Główny Urząd Statystyczny (GUS). Z kolei inflacja wyniosła w marcu 16,1 proc. rok do roku, co oznacza realny spadek pensji.

Analitycy spodziewali się, że wynagrodzenia w Polsce w marcu wzrosły o 12,5 proc., a więc mniej niż w poprzednim miesiącu. 

W lutym wynagrodzenia wzrosły o 13,6 proc. w ujęciu rocznym. Inflacja wynosiła wówczas 17,2 proc. rok do roku. Wzrost płac niższy od wskaźnika inflacji oznacza, że pensje realnie spadają.  

Względem lutego przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto zwiększyło się o 6,3 proc. 

GUS opublikował także dane dotyczące zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw, które wzrosło w marcu o 0,5 proc. w ujęciu rocznym i wyniosło 6516,8 tys. etatów. W porównaniu z poprzednim miesiącem wskaźnik spadł o 0,1 proc. 

Reklama

W pierwszym kwartale 2023 roku (styczeń-marzec) przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku wyniosło 7178,30 zł brutto, zaś przy ich uwzględnieniu 7178,40 zł brutto. 

Jak wylicza się przeciętne wynagrodzenie?

Dane GUS o wynagrodzeniach dotyczą sektora przedsiębiorstw zatrudniających co najmniej 9 osób. Jak wskazują analitycy, średnie wynagrodzenia w całej gospodarce, uwzględniające dane z mniejszych firm i z budżetówki, najczęściej jest niższe.

Zdaniem analityków ING, presja na wzrost płac nadal utrzymuje się w polskiej gospodarce ze względu na ciągły koszt wzrostów życia i nadal napięty rynek pracy. Spodziewają się oni jednak, że popyt na pracę w Polsce będzie wygasał. 

"Szacujemy, że przeciętne zatrudnienie zwiększyło się o 0,6 proc. Rok do roku (konsensus na tym samym poziomie), po wzroście o 0,8 proc. Rok do roku. Lutowe dane rozczarowały i oczekujemy kolejnych sygnałów słabnącego popytu na pracę w kontekście gorszej koniunktury. Przy utrzymujących się brakach kadrowych w części branż i w świetle wzrostu płacy minimalnej nie powinno mieć to większego wpływu na skalę wzrostu wynagrodzeń" - prognozowali przed publikacją danych GUS. 

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »