Rusza Forum Polsko-Koreańskie. "Nasze partnerstwo jest strategiczne, nie tylko z nazwy"

Rosnąca wymiana handlowe, inwestycje firm koreańskich w Polsce, otwarcie tamtejszego rynku dla polskiego mięsa i perspektywy zacieśniania współpracy gospodarczej w obszarze energetyki, infrastruktury czy obronności - Korea Płd. to jeden z kluczowych partnerów dla Polski. W Krynicy-Zdroju wystartowało Forum Polsko-Koreańskie. - Dziś spotykamy się w Krynicy, aby kontynuować debatę na tematy ważne w relacjach polsko-koreańskich. Cieszę się, że wspólnie możemy dać świadectwo strategicznego zbliżania się naszych państwa - powiedział. - Nasze partnerstwo jest strategiczne nie tylko z nazwy, ale ze względu na jego głębię - dodał Andrzej Duda.

Podczas otwarcia Forum Polsko-Koreańskiego prezydent Andrzej Duda zwrócił uwagę, że "zaledwie dwa miesiące temu prezydent Republiki Korei z małżonką złożyli oficjalną wizytę w Warszawie". Jak stwierdził, wtedy podpisano porozumienia w zakresie rozwoju handlu, inwestycji i o udziale polskich i koreańskich firm w procesie odbudowy Ukrainy. 

Jak wskazał Andrzej Duda, Korea Południowa to dla Polski drugi pod względem wielkości partner w Azji.

 - Obroty osiągnęły rekordową wartość 10 mld dol., rosnąc o 10 proc. w stosunku do roku poprzedniego. Obecnie na naszym rynku działa ponad 550 południowokoreańskich firm, w tym LG, Samsung czy Hyundai. Wartość koreańskich, bezpośrednich inwestycji na koniec 2021 r. wyniosła 4,5 mld dol., w porównaniu do 3,9 mld dol. w 2020 r. Inwestycje te charakteryzują się coraz wyższym stopniem zaawansowania technologicznego, co nas bardzo cieszy, aby w Polsce takie inwestycje, które przynoszą know-how, które oznaczają rozwój kreatywności, były w naszym kraju realizowane - zauważył prezydent Polski.

Reklama

Podkreślił także, że Republika Korei jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych partnerów w Polsce. - Robimy interesy z przedstawicielami Korei od dziesięcioleci. Koreańczycy bardzo dobrze nas znają, a my zdążyliśmy poznać Koreańczyków. Korea inwestuje w Polsce coraz więcej - dodał.

- To co łączy nasze narody to właśnie głębokie przywiązanie do wartości i zasad. Polska postrzega Koreę jako partnera stabilnego i wiarygodnego - podsumował Andrzej Duda.

Przypomniał także, że za wschodnią granicą trwa wojna, co mogło wzbudzić obawy co do stabilności Polski w oczach inwestorów zagranicznych. Wskazał jednak, że obecność Polski w międzynarodowych sojuszach zapewnia stabilne środowisko inwestycyjne Polski. 

Podczas wystąpienia otwierające forum, prezydent wyliczał także zakupy zbrojeniowe, które Polska realizuje w Korei, w tym armatohaubice K9, czołgi K2 czy myśliwce FA-50. Zwrócił także uwagę na kolejny obszar współpracy - energetykę jądrową. 

- Polska postrzega energię jądrową jako niezbędny element transformacji. Liczymy, że współpraca ta będzie dalej się rozwijać i przyniesie wkrótce wymierne owoce - podkreślił prezydent Duda odnosząc się do wspólnego projektu budowy elektrowni jądrowej przez ZE PAK, PGE i KHNP.  

Premier Korei: Uważam, że to forum jest niezwykle znaczące

Z kolei premier Republiki Korei Han Duck-soo zauważył, że forum to szereg tematów dotyczących gospodarki i bezpieczeństwa Europy Środkowo-Wschodniej. - To jedyne takie forum. Uważam że to forum jest niezwykle znaczące. Polska jest pierwszym krajem w regionie CEE, gdzie weszły pierwsze firmy koreańskie. Nasz handel dwustronny dobrze się rozwija pomimo ryzyk, tj. pandemii i niestabilności geopolitycznej - mówił premier Korei.

- Otworzyliśmy drzwi dla importu wieprzowiny z Polski i wypełniliśmy wszystkie procedury, wyznaczyliśmy konkretne miejsce gdzie będziemy importować polską wieprzowinę - zwiększamy liczbę punktów odbioru - wskazał. Jak podkreślił Han Duck-soo wkrótce rynek koreański zostanie szeroko otwarty także dla polskiego drobiu. 

Premier Korei wskazał, że współpraca gospodarcza, wymiana handlowa rosną szybciej niż kiedykolwiek wcześniej.

- Oba nasze kraje mogą w przyszłości podejmować również globalne kwestie, w takich obszarach jak wspólna odpowiedź na zmiany klimatyczne, odbudowa Ukrainy, infrastruktura - wyliczał Han Duck-soo. Wskazał też, że dzięki wsparciu Korei, Polska stała się największym producentem baterii samochodowych w Europie.

- Handel i inwestycje, umowa podpisana w ubiegłym roku z Polską będzie właściwym kanałem dla dyskusji na temat produkcji wysokich technologii. Przemysł obronny to również obszar, gdzie szeroko współpracujemy. Mamy do dyspozycji wysokiej klasy technologie i możemy dostarczyć je szybko - zauważył.

Wskazał też, że Korea uczestniczy w rozbudowie projektów infrastrukturalnych. 

- Jednym z największych projektów jest zakład w Policach - jest on wysoko zaawansowany dzięki naszym zakładom inżynieryjnym (...). Zbudowaliśmy silne partnerstwo i teraz czas, żebyśmy wykorzystali zaufanie i spojrzeli na kolejne trzy dekady. Oba nasze kraje chcą rozwijać energię odnawialną i promować gospodarkę opartą na wodorze. Oczekujemy wzmożonej współpracy w obszarze energii jądrowej - powiedział premier Han Duck-soo.

- Będziemy wspierać odbudowę Ukrainy razem z Polską. Ten rok zostanie zapamiętany jako jeden z najważniejszych jeśli chodzi o zacieśnienie współpracy między Polską a Koreą - dodał.

Jak zauważył Han Duck-soo, w czwartek zostaną wyznaczone kolejne kierunki współpracy. 

- Wiemy, że dzięki sile woli możemy przesuwać góry, dlatego nasza współpraca będzie katalizatorem ogromnej zmiany, która poruszy oba nasze kontynenty - powiedział.

Wskazał także, że Korei zależy, aby Polska - kluczowy kraj w Europie Środowo-Wschodniej, brat i kluczowy partner ekonomiczny - wesprze World Expo 2030 w Busan w Korei.

Polsko-koreańska współpraca

W środę w rozmowie z dziennikarzami szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz zaznaczył, że Polska i Republika Korei zacieśniają obecnie współpracę, w tym zwłaszcza w dziedzinie sprzętu wojskowego i produkcji zbrojeniowej.

Minister zwrócił także uwagę na fakt, że wizyta koreańskiego premiera w Polsce ma miejsce zaledwie kilka tygodni po wizycie prezydenta tego kraju - Yoona Suk-yeola. - Udział premiera Korei pokazuje, jak bardzo Korea Południowa jest zainteresowana Polską i jak bardzo stawia na Polskę w tej części Europy - stwierdził Przydacz.

Forum Koreańskie centralnym punktem programu

Forum Polsko-Koreańskie ma być centralnym punktem programu wydarzenia w Krynicy. Obecny na ceremonii otwarcia premier Han Duck-soo powiedział, że Forum to doskonała okazja, żeby podzielić się przemyśleniami na temat bezpieczeństwa i gospodarki. 

- Polska jest bardzo ważnym partnerem Korei w Europie i obchodzimy właśnie 10. rocznicę naszego strategicznego partnerstwa. Nasza relacja strategiczna jest obecnie ważniejsza niż kiedykolwiek wcześniej, co wynika z rosnącego ryzyka geopolitycznego, gospodarczego i wyzwań, przed którymi stoi wolna demokracja. Cieszę się, że odbędzie się forum polsko-koreańskie - mówił. Podkreślił, że będzie to platforma do zacieśniania współpracy między Polską a Koreą Płd.

W trakcie trwania debat zostanie poruszona kwestia współpracy gospodarczej obu państw. Polska i Korea Południowa współpracują w zakresie m.in. zakupu sprzętu wojskowego. Chodzi także o inwestycje w energetykę jądrową. We współpracy z koreańskim koncernem KHNP ma powstać w Polsce elektrownia jądrowa. Za jej budowę odpowiedzialna będzie PGE PAK - spółka joint venture powołana przez PGE i ZE PAK.

Dodatkowym wątkiem będzie także podsumowanie współpracy pomiędzy Polską i Koreą Południową w ostatniej dekadzie.

Polska dla Korei jest jednym ze strategicznych partnerów. W lipcu 2023 r. prezydent Republiki Korei Yoon Suk-yeol odwiedził Polskę. W ramach wizyty podpisane zostało porozumienia o współpracy gospodarczej między krajami, nakreślające kierunek działań obu stron.

Oba kraje łączy współpraca gospodarcza. To, że jest ona silna, może świadczyć chociażby to, że do Krynicy przyjechał premier Korei, a wraz z nim przedstawiciele tamtejszego biznesu. Delegacja liczy ponad 100 osób.

Nad Wisłą działa ponad 550 koreańskich firm, głównie w takich branżach jak motoryzacja, elektromobilność (w tym producent baterii samochodowych LG Chem), elektronika czy internet rzeczy. W 2022 r. obroty handlowe między Polską a Koreą wyniosły ok. 10 mld dol.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: prezydent | Korea Południowa | Forum Krynica 2023
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »