RPA: Satelita wykrył wielką chmurę metanu w regionie wydobycia węgla

Satelita wykrył poważny wyciek metanu do atmosfery na północy RPA, gdzie wydobywa się węgiel, donosi w środę nowojorska agencja Bloomberg.

Według paryskiej firmy analitycznej Kayrros SAS, która używa danych z satelit Europejskiej Agencji Kosmicznej, wyciek rzędu 65 ton metrycznych na godzinę po raz pierwszy zanotowano 10 maja.

Jest to największa chmura tego gazu wypuszczona w tym roku nad Afryką. To ilość porównywalna do emisji jaką wyprodukowałoby 260 tyś. samochodów jeżdżących w tym czasie z prędkością ok. 100 km/h, donosi amerykańska organizacja pozarządowa Fundusz Obrony Środowiska (the Environmental Defense Fund).

Obłok zarejestrowano 125 km na wschód od Johannesburga, gdzie południowoafrykańska firma petrochemiczna Sasol Ltd posiada kilka swoich kopalni i zakładów przetwarzania węgla.

Reklama

Firma zaprzecza, aby którakolwiek z kopalni zarejestrowała podniesioną emisję metanu.

27 maja firma analityczna Kayrros zarejestrowała dwie kolejne chmury w pobliżu miejsca poprzedniej obserwacji. Notowano 40 ton metrycznych gazu na godzinę w atmosferze.

Podobne obłoki metanu rejestrowano już nad Kanadą i Bangladeszem.

Naukowcy dopiero zaczynają określać główne źródła emisji metanu, a istniejące dane wciąż nie są wystarczająco kompleksowe w tym zakresie. Satelity nie są w stanie monitorować zjawiska cały czas, z powodu chmur, opadów, czy wysokiego natężenia światła.

Metan to silny gaz cieplarniany, pochłaniający przez pierwsze 20 lat od emisji 84 razy więcej ciepła niż dwutlenek węgla w atmosferze.

Polski metan

Udokumentowane zasoby metanu w Polsce występują głównie na terenie Górnośląskiego Zagłębia Węglowego (wciąż słabo zbadane są zasoby metanu zlokalizowane w pobliżu lubelskiej kopalni Bogdanka). Obecnie znanych jest co najmniej 45 złóż tzw. metanu pokładów węgla. Z wyliczeń specjalistów wiadomo, że bilansowe ich zasoby to prawie 86 mld metrów sześc.

Zdaniem ekspertów te zlokalizowane zasoby są na głębokościach poniżej kilometra. Dlatego dostęp do niego jest utrudniony.

Geolodzy zasoby przemysłowe w złożach zagospodarowanych określają na 3,5 mld metrów sześciennych.


PAP
Dowiedz się więcej na temat: RPA | metan | gazy cieplarniane | wydobycie węgla
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »