Rośnie presja na RPP. Stopy procentowe pójdą zdecydowanie w górę?

Jak oceniają ekonomiści, mocna podwyżka stóp procentowych na Węgrzech zwiększa presję na decyzje Rady Polityki Pieniężnej. Czy RPP zdecyduje się na zdecydowaną podwyżkę stóp na lipcowym posiedzeniu?

Na wtorkowym posiedzeniu Narodowy Bank Węgier nieoczekiwanie podwyższył główną stopę procentową o 185 pb. do 7,75 proc. wobec oczekiwanej przez rynek podwyżki o 50 pb.

"Naszym zdaniem wczorajsza decyzja NBH wysoko podnosi poprzeczkę dla NBP, jeśli chodzi o poziom stóp procentowych banku centralnego. Również retoryka NBH jest bardziej jastrzębia niż NBP. Węgierski bank centralny wciąż widzi ryzyka inflacyjne po wyższej stronie i mówi o ryzykach odkotwiczenia oczekiwań inflacyjnych. Na tym tle czerwcowa retoryka NBP wypada istotnie mniej jastrzębio. Mała podwyżka NBP (50 pb.) w lipcu albo utrzymanie retoryki NBP, zakładającej bliski koniec zacieśnienia, mogą spowodować dalsze osłabienie złotego" - napisali w raporcie ekonomiści ING.

Reklama

"Jakkolwiek jednak nie interpretować wczorajszej decyzji MNB, to jest to szybsze od oczekiwań zacieśnianie polityki monetarnej. Zapewne po części podyktowane regularnie słabnącym węgierskim forintem - zjawiskiem znacznie utrudniającym walkę z inflacją. Podobnego charakteru dylemat czeka w najbliższym czasie RPP. Ostatnie komentarze A. Glapińskiego o zbliżającym się końcu cyklu podwyżek stóp, w połączeniu z zaostrzeniem retoryki głównych banków centralnych, przeniosły notowania EUR/PLN z okolic 4,60 w rejon 4,70. To pokazuje, że rynek oczekuje dostosowania krajowej polityki monetarnej do globalnej, a brak takich ruchów może skutkować osłabieniem transmisji polityki monetarnej, w pierwszej kolejności przez kanał walutowy" - napisali w raporcie ekonomiści Alior Banku.

Zdecydowana podwyżka stóp w lipcu?

Według analityków PKO decyzja banku centralnego Węgier może pośrednio wywoływać presję na RPP do zdecydowanej podwyżki stóp na lipcowym posiedzeniu - nawet o 100 pb.

Członek RPP Ludwik Kotecki powiedział we wtorek PAP Biznes, że Rada powinna w lipcu podnieść stopy co najmniej o 100 pb.

Najbliższe posiedzenie RPP zaplanowano na 7 lipca. Od października 2021 r. RPP podwyższała stopy proc. na dziewięciu z rzędu posiedzeniach, w tym stopę referencyjną do 6,0 proc. (łącznie o 590 pb.). 

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Rada Polityki Pieniężnej | stopy procentowe | kursy walut
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »