Rosjanie rezygnują z wódki. Przerzucili się na coś innego

Wódka w sklepach już nie jest tak popularna w Rosji. Rosjanie przerzucili się na podrabiane alkohole ze względu na sankcje i spadające dochody. W efekcie doszło do załamania oficjalnej sprzedaży - informuje dziennik biznesowy "Wiedomosti" powołując się na dane Rosstatu.

Nikołaj Bespalow, dyrektor ds. rozwoju RNC Pharma, potwierdza wzrost nielegalnego rynku. Stanisław Kaufman, właściciel agencji brandingowej Kaufman, tłumaczy ten trend spadkiem dochodów klasy średniej, głównego konsumenta mocnych napojów alkoholowych. W rezultacie ta część populacji przeszła na tańsze zamienniki, często wyprodukowane z niskiej jakości składników lub nawet substancji zastępczych. Takie produkty nie są uwzględniane w oficjalnych statystykach.

Sankcje uderzają nawet w alkohol

- Wielu zagranicznych producentów wysokiej jakości alkoholu wycofało się z Rosji, więc hurtownicy zaczęli zastępować te produkty podrabianymi i współpracować z nielegalnymi producentami - dodaje lider ogólnorosyjskiego ruchu Trzeźwa Rosja, Sultán Chamzaev.

Reklama

W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2023 r. sprzedaż koniaku i brandy spadła o 20,3 proc. (do 3,7 mln dekalitrów), a wódki o 16,4 proc. (do 30,2 mln dekalitrów) w porównaniu z poprzednim rokiem. Jednocześnie produkcja wódki spadła o 9 proc., do 33,2 mln dekalitrów, a koniaku i brandy o 13 proc., do 4,2 mln dekalitrów.

Magazyny pełne zapasów

Co gorsza, sieci handlowe borykają się z problemem zbyt dużego zapasu napojów alkoholowych - od lutego 2022 roku zaczęto sprowadzać do Rosji ogromne ilości zagranicznych produktów z obawy przed wzrostem cen i logistycznymi trudnościami, a lokalni producenci zwiększyli produkcję alkoholu w celu zastąpienia importu. - W rezultacie magazyny zostały przepełnione takimi produktami - mówi dyrektor Centrum Badań Rynków Alkoholowych, Wadim Drobiz. Według danych Rosalkogolregulirovania, w 2022 roku produkcja alkoholu w Rosji osiągnęła rekordowy poziom 1,11 mld dekalitrów (2,2 proc. wzrostu w porównaniu z poprzednim rokiem). Jednak większość tej produkcji to piwo (800 mln dekalitrów) i napoje piwne (100 mln dekalitrów). Import alkoholu spadł o 11 proc., do 95 mln dekalitrów, a eksport wzrósł do 44 mln dekalitrów.

Oprac. KM

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Rosja | sprzedaż alkoholu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »