Prezes Polskich Portów Lotniczych odwołany. To kluczowa spółka z grupy CPK

Ze stanowiska prezesa zarządu Polskich Portów Lotniczych (PPL) odwołano Stanisława Wojterę. Menedżer kierował przedsiębiorstwem, które obecnie wchodzi w skład grupy kapitałowej Centralnego Portu Komunikacyjnego i zarządza warszawskim Okęciem, a także częścią portów regionalnych w kraju, w tym m.in. lotniskiem w Radomiu. Wcześniej pracował przy projekcie dotyczącym przyszłości warszawskiego lotniska w kontekście budowy CPK.

Polskie Porty Lotnicze (PPL) to kolejna spółka, którą dosięgnęła "kadrowa miotła". W środę ze stanowiskami pożegnali się dwaj członkowie rady nadzorczej - Patryk Felmeta i Filip Żelazny, zaś w jej skład powołano Iwonę Zalewską-Malesę. W czwartek nastąpiły kolejne zmiany - z funkcji prezesa odwołany został Stanisław Wojtera, zaś członkiem zarządu ds. korporacyjnych przestał być Witold Janiszewski. W składzie zarządu pozostała Monika Niemczas. 

"Rada Nadzorcza Spółki delegowała Pana Łukasza Chaberskiego, Przewodniczącego Rady Nadzorczej PPL S.A. do czasowego pełnienia funkcji Prezesa Zarządu. Jednocześnie Rada Nadzorcza Spółki podjęła uchwałę w sprawie wszczęcia postępowania kwalifikacyjnego na stanowiska: Prezesa Zarządu i Członka Zarządu PPL S.A." - czytamy w komunikacie.

Reklama

Polskie Porty Lotnicze (PPL) są właścicielem i zarządcą m.in. Lotniska Chopina w Warszawie oraz portów lotniczych w Radomiu i Zielonej Górze. Posiadają też udziały w większości portów regionalnych w Polsce, m.in. w Krakowie, Katowicach, Gdańsku, Poznaniu, Wrocławiu i Rzeszowie.

Stanisław Wojtera był nominatem obozu PiS. Odchodzi z PPL

Stanisław Wojtera był prezesem PPL od października 2020 r. Zastąpił wówczas Mariusza Szpikowskiego, który kierował spółką od 2017 r. Bezpośrednio przed objęciem tego stanowiska, Wojtera przez krótki czas pełnił funkcję pełnomocnika zarządu Centralnego Portu Komunikacyjnego ds. infrastruktury Lotniska Chopina. Nadzorował wówczas projekt dotyczący optymalnego wykorzystania infrastruktury stołecznego portu na Okęciu w świetle rządowej koncepcji budowy CPK. 

W czasie jego prezesury PPL przekształciły się z Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze" w obecnie funkcjonującą spółkę akcyjną Polskie Porty Lotnicze - i weszły w skład grupy kapitałowej CPK, skupiającej główne aktywa i procesy inwestycyjne związane z rozwojem projektu budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Stanisław Wojtera był bliskim współpracownikiem Marcina Horały, który w latach 2019-2023 był pełnomocnikiem rządu ds. CPK, a także Rafała Milczarskiego, który kierował Polskimi Liniami Lotniczymi LOT przez niemal cały okres rządów Prawa i Sprawiedliwości.

Menedżer ma jeszcze inne ciekawe karty w swoim zawodowym życiorysie - w okresie od listopada 2002 r. do lipca 2005 r. był prezesem partii Unia Polityki Realnej, której współtwórcą był Janusz Korwin-Mikke. Od grudnia 2009 do września 2010 pełnił natomiast funkcję rzecznika prasowego Telewizji Polskiej, a następnie do 2013 pracował w Biurze Reklamy TVP. W latach 2013-2014 jako dyrektor zajmował się komunikacją zewnętrzną i wewnętrzną Polskiego Holdingu Obronnego - spółki zbrojeniowe należące w przeszłości do PHO są obecnie częścią Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: PPL | prezes | dymisja | CPK
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »