Nowe dane o wynagrodzeniach w Polsce. Średnia krajowa idzie w górę

Wynagrodzenia w Polsce w górę, liczby mówią same za siebie. Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w październiku 2023 r. wyniosło 7544,98 zł, co oznacza wzrost średniej krajowej o 12,8 proc. rdr - podał Główny Urząd Statystyczny. Zatrudnienie w tym sektorze rdr spadło o 0,1 proc. rdr. i wyniosło 6494,1 tys. etatów.

W ujęciu miesiąc do miesiąca, wynagrodzenia w Polsce wzrosły o 2,2 proc. Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w ujęciu mdm pozostało bez zmian.

"W październiku 2023 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wzrosło nominalnie w stosunku do września 2023 r. o 2,2 proc. Wzrost ten spowodowany był m.in. wypłatami premii kwartalnych, motywacyjnych, uznaniowych, nagród jubileuszowych oraz odpraw emerytalnych (które obok wynagrodzeń zasadniczych także zaliczane są do składników wynagrodzeń)" - napisał GUS w komunikacie.

Reklama

Średnia krajowa w górę to dobry omen. Tak twierdzą ekonomiści

Zdaniem ekonomistów ING BSK, październikowe dane pokazują, że rynek pracy w Polsce wręcz bardzo dobrze zniósł spowolnienie koniunktury. Są one również korzystnym punktem wyjścia do odbicia PKB.

Ekonomista Daniel Kostecki zauważył z kolei, że mamy do czynienia z największym realnym wzrostem wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw od lutego 2019 r.

Komu wynagrodzenia rosły najmocniej?

"Największy nominalny wzrost przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w stosunku do poprzedniego miesiąca wystąpił w sekcji Rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo (o 31,6 proc)" - dodał GUS. "Znaczny wzrost odnotowano również w sekcji Górnictwo i wydobywanie (o 30,9 proc.), w której jednocześnie w październiku wystąpiła najwyższa wartość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (13910,71 zł). Najniższą wartość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia zanotowano, podobnie jak w poprzednich miesiącach, w sekcji Zakwaterowanie i gastronomia (5384,21 zł)".

Ekonomiści Banku Millennium w swoim porannym raporcie pisali, że spodziewają się wzrostu wynagrodzeń o 11,4 proc. po wzroście o 10,3 proc. rdr odnotowanym we wrześniu. Jak zauważyli, dynamika płac w sektorze przedsiębiorstw nadal znacząco przewyższa wartości zgodne z celem inflacyjnym Rady Polityki Pieniężnej. "Jest to zgodne z obrazem rynku pracy w ostatnich miesiącach, a dane powinny wspierać scenariusz stabilnych stóp proc. co najmniej do marca" - dodali. Z kolei analitycy Santander BP spodziewali się, że dane z rynku pracy wskażą na stabilizację zatrudnienia przy wzroście wynagrodzeń o około 12,0 proc. rdr.

Wzrost płac przegania wzrost cen

Pracownicy w sektorze przedsiębiorstw już od wielu miesięcy mogą cieszyć się wzrostem wynagrodzeń. W lutym poziom średniej pensji w sektorze przedsiębiorstw przekroczył 7 tys. zł brutto, zaś w czerwcu dynamika wzrostu wynagrodzeń była wyższa niż wskaźnik inflacji.

W październiku, wg ostatecznych danych GUS, inflacja w Polsce wyniosła 6,6 proc. w ujęciu rdr, co oznacza, że i w ubiegłym miesiącu pensje rosły znacznie szybciej niż ceny.

Dane GUS dotyczą firm, w których pracuje co najmniej 10 osób. Badanie nie obejmuje m.in. administracji publicznej, edukacji, opieki zdrowotnej i pomocy społecznej.  

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zarobki | GUS | średnia krajowa | zarobki w Polsce
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »