Nowe dane o produkcji przemysłowej w UE. Ile wyniósł wskaźnik dla Polski?

W kwietniu 2023 r. produkcja przemysłowa wyrównana sezonowo wzrosła o 1,0 proc. w strefie euro i o 0,7 proc. w UE w porównaniu z marcem 2023 r. - podał Eurostat. W Polsce odnotowano spadek o 1,2 proc. w porównaniu do poprzedniego miesiąca.

Urząd statystyczny UE podał nowe dane dotyczące produkcji przemysłowej dla strefy euro i UE. Są one nieco lepsze niż przed miesiącem - wynik wyniósł w kwietniu odpowiednio 1 proc. oraz 0,7 proc. wobec ujemnych wartości w marcu. W porównaniu do 2022 roku wynik dla strefy euro był lepszy o 0,2 proc. i o 0,1 proc. dla UE.  

Produkcja powoli się poprawia, ale nie wszędzie

Wśród państw członkowskich, dla których dostępne są dane, odnotowano najwyższe miesięczne wzrosty produkcji przemysłu w kwietniu w Irlandii (+21,5 proc.), Litwie (+2,8 proc) i Szwecji (+1,4 proc.). Największe spadki odnotowano w Słowenii (-7,9 proc.), Portugalii (-5,5 proc.) i Holandii (-3,5 proc.). W Polsce spadek wyniósł 1,2 proc. wobec -1,4 proc. w marcu.

Reklama

W marcu tego roku wyrównana sezonowo produkcja przemysłowa w strefie euro spadła o 4,1 proc. miesiąc do miesiąca przy konsensusie rynkowym 2,5 proc. Dla całej UE był to spadek o 3,6 proc. To najmocniejszy spadek od października 2021 roku. 

Światełko w tunelu dla polskiego przemysłu

W przypadku Polski GUS informował, że produkcja przemysłowa w kwietniu 2023 r. spadła o 6,4  proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 14,8 proc. Analitycy spodziewali się spadku produkcji o 3,5 proc. rdr i o 12,4 proc. mdm.

Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, w kwietniu produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 3,4 proc. niższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 1,6 proc. niższym w porównaniu z marcem br.

Majowy wskaźnik PMI dla tego sektora był nieco bardziej optymistyczny. Wyniósł 47,0 pkt. wobec 46,6 pkt. w kwietniu - podał S&P Global. Jak wskazali autorzy raportu, odczyt zasygnalizował rekordowe spadki presji cenowych.

"W maju warunki gospodarcze w polskim sektorze wytwórczym ponownie się pogorszyły, mimo że kondycja łańcuchów dostaw uległa poprawie, a presja cenowa osłabła w największym stopniu w historii badania. Produkcja, nowe zamówienia i zatrudnienie spadły w wolniejszym tempie niż w kwietniu. Tymczasem czas dostaw skrócił się w największym stopniu od dekady, a koszty produkcji i ceny wyrobów gotowych odnotowały rekordowe spadki" - napisano w raporcie.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: produkcja przemysłowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »